2. časť: Striedmosť udržuje život v rovnováhe

21.01.2021

Radi by sme vám položili otázku, čo pre vás znamená úspech v pracovnej oblasti? Každý z nás má samozrejme vlastné vnímanie, avšak ľahko sa stáva, že vo víre udalostí spadneme do prílišného zamerania len na pracovné úlohy, ženieme sa za ďalšou a ďalšou vidinou či métou úspechu. Dokážeme si udržať striedmosť aj v tejto oblasti nášho života?

V prvej časti sme sa venovali tomu, aké dôležité je mať vyváženú každú oblasť svojho života, nájsť správnu mieru, aby sme našli skutočné šťastie. Pozreli sme sa aké následky môžu prinášať extrémy a bližšie sme hľadali správnu vyživujúcu mieru v oblasti nášho fyzického zdravia. Dnes si ďalej rozoberieme pracovnú a sociálnu oblasť. Tak sa pohodlne usaďte, zatvorte na chvíľu ostatné okná prehliadača a začítajte sa spolu s nami…
 
Na začiatok by sme vám radi položili otázku, čo pre vás znamená úspech v pracovnej oblasti? Každý má samozrejme vlastné vnímanie k tomu, čo potrebuje pre pocit šťastia, zaradenia, užitočnosti i osobného rozvoja. Avšak dôležité je vždy pritom vnímať a byť úprimný k svojim pocitom a myšlienkam. Ľahko sa totiž stane, že vo víre udalostí spadneme do prílišného zamerania len na pracovné úlohy, ženieme sa za ďalšou a ďalšou vidinou či métou úspechu.
 
Pracujeme priveľa, začneme odsúvať ostatné oblasti nášho života a pokojne si to ospravedlňujeme myšlienkami, že my predsa kráčame za úspechom! A tu sa vraciame k úvodnej otázke. Čo pre vás znamená úspech? Sú to nekonečné hodiny práce, stresu, zabúdania na svoje JA, svoje zdravie, domácnosť, ostatné vzťahy a v podstate život pre nejakú budúcu predstavu? Alebo je to cesta (dokonca radi hovoríme, že ako tanec), počas ktorej sa cítime naplnení a vychutnávame si každý, aj ten malý úspech a cítime radosť, že sa venujeme v dostatočnej miere aj ostatným oblastiam života?
 
Teraz si povedzne niečo o extrémoch. V žiadnej oblasti pre nás nie je extrém zdravý, ani vyživujúci. Je to udržateľné iba na chvíľu, ale ostatné zanedbané oblasti skôr či neskôr vyplávajú na povrch. Skúsme si predstaviť, že máte k tomu svoju vlastnú skúsenosť. Niekedy je ťažké v okamihu extrému si uvedomiť, že sa naháňame a že to nie je vhodné, alebo môže byť ťažké akoby vystúpiť z vlaku.
 
A tu vás preto chceme pozvať, aby ste trénovali byť v prítomnom okamihu (pozri náš článok: https://www.powercoaching.sk/ako-zit-v-pritomnom-okamihu-a-vypnut-hlavu/). Kľúčový odkaz, ktorý vám chceme týmto článkom odovzdať je UVEDOMENIE. Ak sa dokážeme v ktoromkoľvek okamihu zastaviť a uvedomiť si, ako sa cítime, čo cítime, čo si myslíme a so zvedavosťou pozorovať svoje rozhodnutia a správanie, máme za sebou polovicu úspechu, aby sme si vedeli nájsť a kráčať svojou cestou k rovnováhe a naplneniu.
 
Ďalšou významnou oblasťou pre nás - spoločenské tvory sú vzťahy. Sociálna oblasť zahŕňa vzťahy s rodinou, priateľmi, kolegami, alebo všeobecne zaradenie do komunity. Opäť, každý má iné vnímanie, čo a nakoľko je preňho dôležité, ale tiež je potrebné zostať v rovnováhe. Nestretávať sa stále len s podobným ľuďmi ako sme my, alebo dokonca sa naviazať len na jedinú osobu. Vyváženosť v sociálnej oblasti znamená pestrosť medziľudských vzťahov. Len takou formou dokážeme osobnostne rásť, nachádzať nové podnety, komunikáciu, spoluprácu, spätnú väzbu alebo aj konfrontáciu s druhými.
 
Samozrejme to tiež neznamená opačný extrém “vymetania” všetkých večierkov a neustále obklopovanie množstvom nových ľudí. Každý človek potrebuje mať čas aj sám pre seba, aj čas so svojimi najbližšími, kde sú vzťahy skutočne hlboké a aj rôznorodosť ďalších, nových sociálnych väzieb. Aby sme mohli rásť, spoznávať nové prostredie, situácie a potom sa dokázali lepšie orientovať aj v prípade nepríjemného, možno nečakaného zážitku.
 
Na záver len zhrnieme, že strata správnej miery, rovnováhy v akejkoľvek oblasti života vedie k vysileniu, vyčerpá našu myseľ, aj fyzické telo a spôsobí istú stagnáciu. Návrat do normálu je vždy náročnejší proces ako snaha o zachovanie rovnováhy.
 
Želáme vám krásnu cestu k pocitu naplnenia a trošku romanticky sa rozlúčime so slovami Victora Huga: „Dať všetko do rovnováhy je dobré, no dať všetko do harmónie je lepšie.“

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.