Októbrový kurz Kouč 104 sa práve skončil

24.10.2018

Vybrať si správny kurz či workshop je niekedy zložité. Ponuka je veľmi pestrá, možností môže byť viac a vy neviete dopredu, čo sa bude na kurze diať. Radi by sme vám priblížili dianie na našom kurze koučingu a tak vám možno pomohli v rozhodovaní.

Októbrový kurz KOUČ 104 sa práve skončil. Stretlo sa tu 17 skvelých ľudí, ktorých oslovila téma koučingu. 10 dní sa stretávali, získavali informácie, počúvali skúsenosti a najmä objavovali seba. Na tejto objavnej ceste sa dozvedeli veľa techník, metód a spôsobov, ako sa pozerať na rôzne situácie, otázky a ako s nimi pracovať. A čo je dôležité nielen pracovať, ale aj nájsť riešenie.

Ponúkame vám pohľad na priebeh kurzu očami jednej jeho, dnes už, absolventky.

1. deň

Prvý deň tréningu sa niesol v priateľskom duchu. Nezažívali sme žiadne školenie, ale skôr tréning s možnosťou diskusie, čo je veľmi dobré. Nakoľko som absolvovala už viac iných kurzov, tréningov či seminárov, privítala som, že tentokrát sa to neťahá do noci, ale končíme o 16-tej, čo je veľmi dobré z hľadiska pozornosti. Dôležitejšie je pre mňa ale to, čo mi ten prvý deň dal. Prvý krát, odkedy sa venujem klientom, som počula od prednášateľa v akom prípade s klientom nepracovať. Považujem to za veľmi cennú informáciu, aj keď počas predošlých rokov som na isté veci prišla sama zo skúsenosti, nikdy som nemala istotu či to robím (myslím) dobre alebo robím chybu. S očakávaním idem do druhého dňa koučingu.

2. deň

Dnes sme robili spolu veľa zaujímavých hier a úloh. To hlavné ale bolo, že sme prvý krát reálne koučovali. Dôraz sa kládol hlavne na etiku, na „neradiť" a na „neviesť" , čo nám šlo dosť ťažko. Snažili sme sa vyhýbať uzatvoreným otázkam a klásť len a len otvorené. Najviac sa mi páčila hra, v ktorej sme sa museli pozrieť na veci resp. vlastnosti, ktoré nám zrkadlia druhí ľudia. Je zaujímavé sa teraz s týmito vedomosťami pozerať na svoje okolie a hľadať v ich chovaní a vlastnostiach, najmä v tých, ktoré nám nesedia, seba samého.

3. deň

Preberalo sa viac vecí, a preto je ťažké napísať, čo ma najviac zaujalo. Zo svojho pohľadu by som asi vyzdvihla pohľad na vzťahy podľa Erskina. Celý čas som mala AHA momenty. Je zaujímavé zistiť, že vo väčšine prípadov ani nemáme presne ujasnenú skutočnosť o aký vzťah ide a či je to vôbec vzťah. Ďalším aspektom sú otázky: Kto sme si? Vždy sa vnímam v tom vzťahu rovnako? Pocitovo najviac som vnímala ochranu vzťahu. Prišla som na to, koľko sama hovorím o svojich vzťahoch negatívne, či sťažujúc sa na nich. A tým vlastne dávam súhlas k tomu, aby mi aj oni robili to isté. Nikdy som nedávala na takúto ochranu dôraz, ale od dnes určite zmením svoj postoj. Začnem si viac všímať pozitívne vlastnosti  a na nich budem budovať svoje vzťahy. Bolo to pre mňa veľmi emotívne vrátiť sa k tomu, prečo som si  niekoho obľúbila, nadviazala vzťah, a prečo som ho pustila do môjho života. Týmto sa dostávam k tomu čím je moje prežívanie a k tomu, že je dôležité hľadať v človeku jedinečnosť. Treba si dávať pozor na to, aby sme sa nenechali ovplyvniť negatívnymi ľuďmi, myšlienkami či poznámkami. Hlavné je začať pracovať na našich vzťahoch a dávať do toho našu lásku a pridať to, že každý ju potrebuje inú. Niekomu stačí úsmev, inému objatie, dotyk či dobré slovo. Treba si uvedomiť, aké sú naše vzťahy krehké a je len na nás, kam a ako naše vzťahy posunieme.

4. deň

Tento deň sa niesol v duchu hier. Boli zaujímavé a počas nich sme prebrali ďalší nástroj koučingu. Hry boli zamerané na to, aby sme snívali, kritizovali a neskôr aj reálne zhodnotili naše sny, a to všetko v tímovej práci, takže bolo veselo. Učili sme sa kreativite rôznymi malými úlohami a musím sa priznať, že to nebola moja silná stránka ani v detstve a nie je to ani teraz. Napriek tomu som sa počas hier cítia uvoľnene a dobre.

Na záver dňa sme sa vniesli do sveta biznis koučingu, ktorý sme si mohli vyskúšať aj s našim partnerom v koučovaní. Bolo zaujímavé postaviť s koučom náš vlastný biznis plán, ktorý sme asi všetci nejak mali už v hlave, ale nikdy sme si ho takto nevyanalyzovali a nedali na papier ako práve teraz. Takže biznis plány máme pripravené a ideme napĺňať svoje ciele.

5. deň

Úžasný deň za nami. Okrem toho, že prichádza čoraz viac AHA momentov, postupne sa otvárame nielen jeden druhému, ale hlavne sami sebe. Podľa môjho pocitu oveľa viac spoznávam seba samu, na veľa vecí vo svojom živote pozerám inak a veľa vecí som úplne od základov prehodnotila. Najviac by som vyzdvihla riešenie konfliktov, nedorozumení či domienok. Úplne ma fascinovala Kartmanová dráma, kde som pochopila, že nie vždy som v konfliktoch či vzťahoch v roli, ktorú si ja myslím, a že napriek mojej pohodovej povahe môžem byť aj v roli agresora. Celkom inak vnímam nielen vzťahy a „drámy" v našich životoch, medzi dospelým, ale celkom začínam chápať aj dramatické hystérie našich detí a chyby v reakciách nás dospelých. Uchvátila ma aj hra NLP ostrov, ktorá nám dala obraz podvedomého vnímania našich vzťahov. Vyšli nám neskutočné, ale pravdivé vzorce. Týmto dňom máme za sebou aj polovicu kurzu a viem len napísať, že napriek množstvu informácii, vedomostí a aj únave sa teším na tie nasledujúce.

6. deň – Deň zmeny

Po dvoch, pre mňa kritickejších, dňoch konečne nastal zlom. Kým doteraz som sa v koučingu hľadala, dnes sa toho veľa zmenilo. Prišli na rad nástroje, ktoré sú pre mňa bližšie, a s ktorými sa mi lepšie pracuje. Hovoríme o metódach kde sa kreslí, vizualizuje, ide viac do pocitov. Práve tieto prvky sú pre mňa bližšie a príjemnejšie. Počas koučingu som oveľa viac vnímala klienta, ľahšie som sa vedela dostať k cieľu, oveľa príjemnejšie sa mi viedol koučing, a síce ani teraz by som ešte netvrdila, že viem koučovať, ale už konečne mám pocit, že do toho viac vidím, že sa mi to v hlave zjednotilo. Musím vyzdvihnúť profesionalitu našej koučky. Napriek všetkým neistotám, ktoré cítim resp. cítime, nás pozitívne podporuje, dáva nám pocit bezpečia, istoty a ubezpečuje nás, že aj keď možno nechápeme ešte podstatu vecí, ideme dobrou cestou, a že všetko zvládneme. Každý deň ideme s dobrou náladou, odvahou a chuťou učiť sa. Na záver by som vám niečo z tej „podstaty" chcela ponúknuť: jednu milú pesničuu, ktorú ešte minulý týždeň pred kurzom našla moja dcéra (nič nie je náhodné) na youtube a od druhého dňa na kurze ju úplne spájam s koučingom. Pre mojich kolegov z kurzu by som vyzdvihla naše heslo – neradiť.

https://www.youtube.com/watch?v=nGIlQTx0lzc&list=RDnGIlQTx0lzc&start_radio=1

7. deň

Témou dnešného dňa bolo sebavedomie. Aj keď väčšina z nás na kurze je dosť sebavedomá, určite nemôžeme tvrdiť, že to platí na každého z nás v každej situácii nášho života, aj keď........ Čo je to sebavedomie? Sebavedomie alebo sebauvedomenie (z nem. Selbstbewusstsein = seba+vedomie) je vedomie seba samého, uvedomenie si svojho myslenia a konania ako niečoho odlišného od okolitého sveta. Môžeme byť jedineční a odlišní vždy? V každej situácii? Minimálne sa môžeme naučiť techniky ako svoje sebavedomie zvýšiť. Poznáme na to niekoľko metód. Ako prvé sme si precvičili postoje, ktoré nás robia sebavedomejšími. Nasledoval koučing na sebavedomie a hry na povzbudenie nášho sebavedomia – čo sa nám veľmi páčilo. Komu by sa nepáčilo pár minút o sebe počúvať len to najlepšie??? Neskôr sme preberali koučovaciu metódu „rieka života" , kde sme vyzdvihovali naše osobné napredovania v živote, a práve na tieto naše úspechy z minulosti sme stavali naše momentálne sebavedomie. Zdá sa vám nemožné stať sa sebavedomejším pomocou nejakých techník? Sebavedomie nie je ani druh „talentu", ani druh výnimočnej schopnosti. Sebavedomie je výsledkom myslenia. A to znamená: Sebavedomie je natrénovaľné. Ak pochybujete, vyskúšajte si kurz koučingu – uvidíte, že sa to natrénovať dá.

8. deň

Hneď od rána sme preberali 11 kompetencií kouča, čo samo o sebe by nebolo ťažké, keby...  Keby na nás naša koučka nevymyslela takú milú hru. Skúšali ste už nejaké návody, predpisy alebo zákony povedať tak, ako by ste to adresovali 5ročnému dieťaťu??? Poviem vám, že napriek tomu, že mám malé detičky, som bola úplne mimo, až to bolelo. Úplne som zostala zaskočená, paralyzovaná a najradšej by som sa prepadla, lebo nedokázala som pomôcť ani svojmu teamu, a fakt to vo mne vyvolávalo pocit zúfalstva a chcela som utiecť z miestnosti. Napriek tomu sme sa skvelo zabávali na našich formuláciách a spätných väzbách našich zrazu 5 ročných kolegov. Poobede sme sa venovali technike koučingu Tri stoličky, ktorá bola tiež výborná a ja som ju zažila na stretnutí „ káva s koučom".

9. deň

Komunikácia. Téma o ktorej si myslíme, že veľa vieme, ale vždy sa dá naučiť niečo nové. Napriek tomu, že som už absolvovala množstvo školení, workshopov, tréningov o komunikácii, v živote som nepočula o toľkých technikách, ako práve dnes. Okrem dobrej prednášky, sme každú jednu techniku preberali a hovorili si príklady zo života, čo nám uľahčilo skonkretizovanie. Pri zopár z nich sme si aj zahrali a navonok jednoduché hry, až tak jednoduché ani neboli. Prišli sme na to, že sa nevnímame ako rozprávame, aké slová používame v bežnom každodennom živote, ale našli sa aj slová, ktoré používame príliš často. Stihli sme prebrať aj koučovaciu techniku META, ktorá je veľmi zaujímavá a mne pripomína metódy používané aj v NLP. Vrcholom dňa bol však moment, keď ma moja dcéra po týždni odlúčenia uvidela a dojato so slzičkami v očiach na mňa pozerala, ako priam na zázrak. Tento moment mal v sebe všetko a je najkrajšou koučovacou technikou lásky.

10.deň

Čo napísať. Kurz sa skončil a zajtra nás čaká veľký deň – deň skúšky. Dnes sme teda opakovali naučené techniky, veľa diskutovali a koučovali. Myšlienky mám rôzne, sú chvíle, keď mám pocit, že to dám a sú momenty keď mám pocit, že nič neviem, čo je samozrejme nereálne po toľkých dňoch práce a vynaloženého úsilia. Ak by som však mala zhodnotiť kurz aj z iného – zatiaľ nenapísaného pohľadu, tak by som napísala, že prostredníctvom tohto kurzu som stretla množstvo skvelých ľudí. Sme super tím a spája nás už nielen tento kurz, ale aj priateľstvo, ktoré počas týchto 10 dní spojilo 19 ľudí. Spolu sme sa učili, koučovali sa, podporovali sa, niekedy aj povzbudzovali keď niekto mal práve deň „kríza" . Tento kurz spojil 17 krásnych duší, ktoré sa nestretli práve teraz a práve tu náhodou. Je mi cťou byť súčasťou tohto tímu. Držte nám palce a my sa posnažíme dať zo seba to najlepšie čo dokážeme.

11. deň

DEŇ D. A je to za nami...Dnes 17 túžbou horiacich sŕdc vstúpilo o 11 hodine do miestností POWER COACHINGU aby dokázali trénerom, známym, priateľom, rodine a hlavne sami sebe, že tých desať dní na sebe tvrdo pracovali. Ale nielen to. Posunulo nás to všetkých dopredu. Nie preto, že sme to zvládli, ale hlavne preto, lebo nám to zmenilo naše myslenie a pohľad na svet. Celý čas sme počas koučingov (a aj po nich) prechádzali procesmi priamo vo svojich životoch, a budeme nimi prechádzať naďalej. Nebolo to ľahké, ale to nikto ani netvrdil. A je to za nami...je nás 17...17 sŕdc, ktoré horeli túžbou stať sa KOUČOM a 17 ľudí, ktorí dosiahli svoj cieľ a koučom sa stali.

„Lebo len ten má nádej dosiahnuť svoje ciele, kto vstúpi do akcie, prekoná svoju komfortnú zónu a vykročí vpred."(E.M)

My všetci sme to zvládli a my všetci sme na to patrične hrdí. Gratulujem všetkým svojim (už) kolegom, organizačnému tímu, komisii a v neposlednom rade Silvii, ktorá nám odovzdávali svoje vedomosti a skúsenosti.

 

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.