Ako prežiť krásne Vianoce aj počas karantény

18.12.2020

V súčasnej situácii nevieme, čo nás skutočne čaká zajtra či o týždeň. A s blížiacimi sa najkrajšími sviatkami roka to prináša nepríjemné obavy a stres ako budeme tieto dni tráviť. Možno tento rok na Vianoce nebudeme môcť tráviť čas s našimi blízkymi, cestovať za rodinou alebo za dovolenkovými radovánkami...Všetci to vnímame, cítime a možno sa aj obávame, alebo cítime istú frustráciu, čo s tým. Skúsme sa na chvíľu zastaviť a poďme sa spolu pozrieť ako môžeme prežiť krásne Vianoce plné pokoja, lásky a harmónie aj počas karantény, alebo takzvaného lockdownu.

Všeobecne je koniec roka pre mnohých viac stresujúcim ako pohodovým obdobím. Cítime tlak celého roka, túžbu akoby ukončiť ho s čistým štítom a naštartovať nový rok s úplne novou energiou, odhodlaním, či dokonca predsavzatiami? Do toho tlak blížiacich sa sviatkov, keď sa usilujeme mať všetko krásne, pripravené, upratané, napečené...a to nehovorím o darčekoch, za ktorými sa naháňame. Ak k tomu pridáme predstavu o karanténe, alebo akéhokoľvek typu zákazu vychádzania, náladu to určite nezlepší. „Ako si to mám užiť? Pokazia nám Vianoce!“ sú často počuté reakcie zo všetkých strán.

V skutočnosti je ale možné nájsť si krásno v každej situácii. Napríklad...toto obdobie roka je ideálne na isté spomalenie a ocenenie čo všetko ste zvládli za celý rok. A tak namiesto prehlbovania pocitov zlosti či hnevu, sa poďme sústrediť na to dobré, čo nám to prinesie. Doprajete si prestávku od mnohých termínov, nekonečných zoznamov úloh a jednoducho strávite kvalitný čas so sebou a svojimi najbližšími. Nepotrebujeme vycestovať za ostatnými, prehĺbme vzťahy s deťmi, s partnerom, kýmkoľvek s kým sme doma. Za zavretými dverami. Len tak oddychovať, vychutnať si obľúbený film, rozprávku, oprášiť spoločenskú hru, dopriať si dlhý kúpeľ, hodiny s obľúbenou knihou a domáci punč. Bez výčitiek. Lebo tento krát k tomu máme doslova povolenie zvonku!

3 tipy ako prežívať radostné Vianoce aj počas karantény:

  1. Začnite s vďačnosťou! Napíšte si tri veci, za ktoré ste dnes vďační. Ideálne hneď teraz. Často zabúdame poďakovať a oceniť to všetko krásne a dobré, čo máme a čo zažívame. Takéto cvičenie priláka okamžite pozitívnu energiu. Začnete vnímať ďalšie a ďalšie veci, ktoré sú skvelé a ste za ne vďační počas tohto dňa alebo aj za posledný týždeň. A vďaka pozitívnej energii dokážete robiť lepšie rozhodnutia, máte jasnú myseľ a úsmev na tvári. Pokračujte ďalej a rozprávajte sa s partnerom, deťmi, za čo sú vďační oni. Vytvárate príjemný rozhovor a radostné spojenie, ktoré vás nastaví na celý deň.
  2. Vianočné sviatky sa nám v mnohom spájajú s hojnosťou. Pripravte si z večere, a to nielen tej štedrovečernej, skutočný zážitok. Doprajte si dostatočný čas a plne vnímajte vaše jedlo. Takzvaný „mindful eating“ alebo všímavé jedenie znamená naplno si vychutnať jedlo na tanieri všetkými zmyslami. Oceňte farby, ktoré na tanieri máte, vnímajte vôňu, textúru jedla, všetky chute. Sadnite si v kľude k stolu, dýchajte počas jedla a vnímajte ako vaše telo posilňuje a ako sa pritom cítite. Keď sa naladíte na takýto spôsob stolovania u vás doma, budete sa tešiť z každého jedla a vytvoríte opäť krásne spojenie so svojím ja a aj so svojimi najbližšími. Viaceré štúdie potvrdzujú, že spoločné rodinné večere udržujú silné rodinné puto. Samozrejme, veď láska ide cez žalúdok, však? J
  3. Vyberte si hru, ktorú ste vždy milovali, ale dávno ste sa k nej nedostali. Možno ste nemali čas a možno vás brzdil pocit, že ste už z toho vyrástli. Jednu hru, ktorá vám robí radosť, oprášte spomienky z detstva alebo buďte tvoriví teraz. Hrať karty do noci, Dostihy, Aktivity alebo Zlatú bránu s deťmi či hra s vláčikom alebo karneval? Teraz máte priestor, hrajte sa a smejte, naháňajte, šteklite, tancujte alebo robte mlynské kolá. Čokoľvek vás napadne a je pre vás vzácne. Spravte si rodinnú radu, každý deň môže hru vymyslieť niekto iný a ostatní musia hrať. Jediné pravidlo – tešte sa z toho. Už vidím tie rozžiarené očká, že zajtra sa hrá podľa vás!

Viem, že všetci potrebujeme zažiť lásku a hlboké spojenie s blízkymi počas Vianoc. Ak to nie je inak možné, využite skvelé výdobytky techniky a spojte sa online. Nie je to úplne ono, ale stačí na to, aby ste si vyjadrili lásku, poďakovali za všetko čo pre seba robíte a znamenáte. A dopriali si aspoň virtuálne objatie.

A nezabudnite. V každom momente máme možnosť si vybrať. Rozhodnúť sa, ako sa chceme cítiť a aký moment/deň chceme pre seba vytvoriť.

Želáme pokojné radostné sviatky, v spojení s vlastným JA, možnosťou zastavenia a nečerpania nových síl.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.