Ako sa rozhodnúť správne

11.12.2020

Každý deň sme vystavení mnohým situáciám, kde sa potrebujeme rozhodnúť. Od úplne malých vecí, ako napríklad čo si ráno obliecť a ako sa dostať do práce, na kedy dohodnúť preventívnu prehliadku u lekára až po náročnejšie rozhodnutia v práci a našom živote, ktoré môžu zásadne ovplyvniť naše smerovanie na ďalšie obdobie. V skutočnosti za každým rozhodnutím je pre nás nejaká zmena, ďalšia cesta...ako sa teda rozhodnúť správne?

Rozhodovanie je zásadne prepojené s našimi emóciami. Aj preto je niekedy ťažké skutočne zachovať chladnú hlavu a správať sa len racionálne. Ľahkosť rozhodovania spočíva často v tom, nakoľko poznáme danú oblasť či problematiku. Napríklad bytový dizajnér sa dokáže celkom ľahko rozhodnúť akú farbu zvolí na náter steny, ale pre nás laikov, čo to robíme raz za 5 rokov je to samozrejme ťažšie.

A preto mnohokrát pomáha analýza situácie, jednotlivých faktorov a možných scenárov, aby sme si dokázali predstaviť možnosti, ďalšie okolnosti, následky a podobne. Zvážiť pozitíva aj negatíva všetkých možností. Pre úplné pochopenie tohto procesu je ideálne si vaše myšlienky aj napísať na papier. Alebo aspoň povedať nahlas. Je to ďalší stupeň vnímania a učenia pre náš mozog, aby sme sa potom dokázali informovane rozhodnúť. A predovšetkým pri vážnejších rozhodnutiach si skutočne treba dopriať čas a zvážiť okolnosti až kým sami pocítite spokojnosť so svojím ďalším krokom J Krásnou pomôckou je pritom aj vaša vlastná predstava. Predstavte si každú možnosť, ako sa pri tom cítite, ako na vás vplývajú ďalšie okolnosti, ktoré to zo sebou prináša a podobne. Napríklad ak sa rozhodujete o kúpe nádherných večerných šiat, ktoré ale sú pridrahé pre vašu finančnú situáciu. Predstava ako ich máte oblečené a ako sa v nich cítite na večierku je určite príjemná. A ako vnímate pocit, že sa tým dostanete na účte do mínusu? Je to niečo čo viete zvládnuť alebo to vyvoláva pocit neistoty, stresu?

V každodennom živote sa rozhodnutiam jednoducho nedá vyhnúť, dookola zas a znova. Aby sme mohli fungovať, musíme stále čeliť tomuto „tlaku“. Tlaku o to viac, že v dnešnom svete dostanete názor na všetko doslova na počkanie. A preto dôležitá otázka, ktorú si musíme položiť vždy na začiatok. Ešte predtým, ako dovolíte komukoľvek ovplyvniť svoje rozhodovanie. Čo je správne? Správne pre koho? A podľa čoho?

Niekedy totiž to jediné, čo musíte spraviť je prestať toľko premýšľať, počúvať rady a názory druhých a jednoducho ísť tam, kam vás vedie vaše srdce, intuícia, pocity. Pretože to čo je pre vás správne, objavíte len vy sami, vo vlastnej hlave. Nechajte sa viesť...

Na záver sa rozlúčim krásnymi slovami Miroslava Schlesingera (Rozprávky o hľadaní dobra): „Nemaj strach zo zmien, ktoré treba uskutočniť, lebo vďaka nim sa zmeníš nielen ty, ale aj celé tvoje okolie. Každé odďaľovanie potrebného rozhodnutia je len bolesť navyše.“

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.