Ako sa stať bohatým?

08.06.2020

Začať s myšlienkou na koniec znamená začať s jasnou predstavou životného cieľa. Je bežne mylnou predstavou, že človek musí obetovať určitú časť svojho života, aby naplnil potreby druhých – od práce, cez zdravie až po vzťahy.

Svet je plný ľudí, ktorí vodu kážu a víno pijú. Giovanni Guareschi

Čo to vlastne je byť bohatým? Pre niekoho to môže znamenať plávať v mori peňazí ako strýko držgroš, možno mať luxusné autá, vily, hodinky ..... . Iný zase vníma pokoj vo svojej duši a to ho robí bohatým. Každý sme iný a máme svoje priority a hodnoty, s ktorými sa stotožňujeme.

V živote človeka nastávajú obdobia keď sa necítime dobre, tápame, nevieme sa rozhodnúť. Túžime mať všetky hmotné statky, pretože nás to navádza k domnienke, že to je to pravé šťastie a bohatstvo. Vtedy nastupuje náš vnútorný  tlak, ktorý nás vedie k pocitom úzkosti, depresie, apatie, nezáujmu o čokoľvek. Ľudia často zisťujú, že víťazstvá, ktoré dosiahli, nič neznamenajú, že úspech a bohatstvo  vlastne dosiahli na úkor vecí, ktoré sú pre nich omnoho cennejšie.

Ľudia všetkých profesií – lekári, herci, politici, manažéri, športovci aj operátori – často bojujú o vyšší príjem, väčšie uznanie či vyššiu kvalifikáciu, aby nakoniec zistili, že honba na dosiahnutie cieľa im znemožnila všimnúť si veci, na ktorých im najviac záleží a ktoré sú už nenávratne preč. 

Čo si neuvedomujú, je to že za svoje rozhodnutia budú platiť neskôr. Tieto dôsledky budú nezvratné v podobe straty lásky, zdravia, rodiny a priateľov.

Rôzne oblasti nášho života sú navzájom prepojené a vzájomne závislé. Všetko ovplyvňuje všetko. Napríklad zlý rodinný život môže znížiť vašu kariéru a zhoršiť zdravotný stav. Našťastie život môžeme žiť úplne inak.

Ak prežívate celý život v harmónii, môže harmónia preniknúť do každej z týchto oblastí bez obetovania sa. Jedným z najplynnejších aspektov tejto harmónie medzi pracovným a súkromným životom je schopnosť veriť v seba samého a mať dávku seba posilnenia.

Keď sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru, nepochopíte nič. Keď sa pokúsite porozumieť sebe, pochopíte celý vesmír. BUDDHA

Ak sa snažíte vyhovieť rôznym životným potrebám, je načase zamyslieť sa a zistiť, či ešte svoj život žijete naplno.

Začať s myšlienkou na koniec znamená, že k svojej úlohe rodiča, rovnako ako k svojim ostatným životným úlohám, budete pristupovať s jasnou predstavou o svojich hodnotách a smerovaní.

Využite overené metódy ako koučing, získajte nadhľad, vyriešite problémy a zbavíte sa stresu.

Spýtajte sa sami seba a odpovedzte si!

1: V čom spočíva problém? Čo zapríčinilo problém? Čo najhoršie sa mi môže stať?  

2: Pripravte sa prijať to najhoršie.

3: Začnite tú najhoršiu alternatívu vylepšovať.

4: Pozbierajte fakty. Aké sú možné riešenia?

5: Fakty starostlivo zvážte a rozhodnite sa.  Ktoré riešenie je najlepšie?

6: Ako náhle ste sa rozhodli konajte.

  • Zlikvidujte svoje starosti skôr ako, starosti začnú  likvidovať vás.
  • Zmierte sa s nevyhnutným a aktívne sa podľa toho zariaďte.
  • Rozhodnite sa, za koľko trápenia vám uvedená záležitosť stojí a odmietnite jej venovať viac.
  • Nerobte si viac starosti s minulosťou. „Neplačte nad rozliatym mliekom.“
  • Pestujte si duševný postoj, ktorý vám prinesie pokoj a šťastie.
  • Skúste svoje straty premeniť na úžitok. „Urobte z citróna citronádu.“
  • Netrápte sa kvôli kritike, pamätajte, že nespravodlivá kritika je často zamaskovaný obdiv.
  • Analyzujte svoje vlastné chyby a sami prehodnocujte svoje postupy.
  • Naučte sa relaxovať počas práce. 

Áno, znie to jednoducho aj sa odhodláte podstúpiť všetky kroky a výsledok sa stále nevie dostaviť. Preto aj na Slovensku máme odborníkov, ktorí aj v tejto dobe krízy Covid-19 poskytujú svoje služby pod záštitou ICF a SAKo. Pomôžu vám stanoviť si ciele, ktoré vás, áno iba vás robia vnútorne bohatými. Naučia vás kráčať vašou cestou a piť víno miesto vody.

Preto neváhajte už ani chvíľočku a nájdite si svoje bohatstvo!

Veľa šťastia!

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.