Ako si vybudovať dobré vzťahy s kolegami?

06.07.2020

Toto je naozaj zásadná otázka pri všetkých zamestnaniach, v ktorých ste a do ktorých budete vstupovať. Je vysoko pravdepodobné, že nie kvôli zamestnaniu ako takému, ale od medziľudskej atmosféry, ktorá sa šíri po miestnosti, závisí miera spokojnosti s Vaším aktuálnym zamestnaním.

           Kolegialita je niečo viac ako len spolupráca, sedenie vedľa seba a vybavovanie pracovných záležitostí. Jeden múdry doktor psychológie raz povedal: „vzťahy buduješ kolegialitou, pomocou, čiže v práci, v škole je potrebné si pomáhať, tak si vybuduješ dobrý vzťah, a to isté platí všade, aj v rodine.“

           Pre nikoho nie je zdravé cítiť sa v prostredí neprijatý, nepochopený a vytesnený. Nie je zdravé hrať sa na najlepších kamarátov, pri tom sa za chrbtom ohovárať. Tieto veci na pracovisku naozaj najhoršie vplývajú na psychiku človeka, pracovná vyťaženosť je až na posledných priečkach. Dobré vzťahy, mať aspoň jedného najlepšieho kamaráta na pracovisku, podnecuje radosť, kreativitu, inovácie a nebojácnosť presadiť zmeny. Nie je ani múdre brať všetko príliš vážne, striktne so strnulou tvárou. Je dobré, ak začnete od najjednoduchších zmien, dohodnite sa, že dáte do tímového ducha viac humoru, každý týždeň si vymyslite nejakú vtipnú zábavku, ktorá sa vymyká konvenciám. Alebo, dávajte si darčeky. Vytvorte si kôš prekvapení, milých lístočkov s povzbudzujúcimi slovami, s vetami o tom, čo sa vám za týždeň páčilo buď na inom, alebo vo všeobecnosti. Na konci týždňa si ich spoločne prečítajte.

         Čo od vzťahu potrebujete vy? Aké sú vaše vzťahové potreby, ktoré majú byť druhým napĺňané? Viete aj čo druhí potrebujú od vás? Uchopte to a identifikujte sa s tým, budú to inštrumenty na budovanie lepších vzťahov. Oceňujte sa. Zdieľajte si navzájom nové poznanie, podporujte sa. Nikdy neviete, aké rady sa Vám zídu do budúcna zasa od druhej osoby. Je to staré klišé, ale pri tom tak silné – to čo dáš, to dostávaš aj viacnásobne naspäť. Nešetrite preto s pozitívnou komunikáciou ale ani na budovaní dôvery. Vyhraďte si denne čistý čas, 20 minút, na rýchly uvoľňujúci pokec a čaj s ostatnými.

         Na druhej strane, nie všetko treba hneď vyťahovať na povrch. Niekedy je dobré si nechať názor a veci iba pre seba a myslieť si svoje, no so stálym rešpektom a lojalitou k druhej strane. Je dobré byť však stále čestný, za každých okolností. Neseparujte sa ako individuál, ktorý si hrabe iba na svojom piesku, neprospieva to často k ničomu, vedie to len k súpereniu a hašterivosti a k väčšiemu vzďaľovaniu sa. Koniec koncov, až po určitom čase sa jasnejšie ukáže, kto stojí za úplnú otvorenosť a koho si radšej pripustiť ako čisto pracovný, ale dobrý vzťah.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.