Ako to povedať šéfovi

28.09.2018

Ako jasne požiadať o niečo a povedať to tak, aby druhá strana nemala pocit, že je zahnaná do kúta ? Ako jasne a bez emócií povedať, že to čo sa deje mi nevyhovuje, a že to chcem riešiť tak, aby boli obe strany spokojné?

„Opäť ideš neskoro na rannú poradu!“ Zhučal šéf kolegyňu hneď ako otvorila dvere zasadačky. A pokračoval: „ Veď vieš, že o ôsmej začíname! Ty si snáď zo mňa robíš srandu keď stále chodíš o polhodinu neskôr!“ Kolegyňa len tak tak udržala slzy na krajíčku a sadla si k stolu. Celú poradu bola ticho a evidentne bojovala so svojimi pocitmi. Po porade som ju našla plakať v kuchynke. Je sama na dve deti a jednoducho je pre ňu začiatok porady o ôsmej takmer nedosiahnuteľná méta. Cez slzy mi popisuje jej ráno, čo všetko musí stihnúť a potom sa musí dostať cez zápchy do práce. Naozaj to  nie je jednoduché pri našich ranných zápchach. Až nakoniec z nej vyjde veta: „Veď porada môže začínať aj o pol deviatej nie? Prečo musí začínať o ôsmej ráno?“ Navrhla som jej, že nech to šéfovi povie, že možno by na ten návrh pristal. Odmietla, vraj by mu akurát tak len vynadala za to, že nie je tolerantný, a že sa k nej chová ako k menejcennej.

Zamyslela som sa nad tým, veď prečo by mu to nemohla povedať. Snažila som sa vžiť do jej kože. Každý pondelok dostane od šéfa pred všetkými hubovú polievku za neskoré príchody na poradu, pretože on to berie ako provokáciu a zhadzovanie jeho autority.  Ona za ním nejde a nevysvetlí mu  svoju situáciu, pretože sa bojí a lomcuje ňou hnev, že na ňu stále kričí a nespýta sa na dôvod meškania. A takto sa obaja točia v kruhu nevedomosti a ubližujú si navzájom. 

Hm, a ako sa toto dá vyriešiť? Ako povedať niekomu, a navyše nadriadenému, že jeho správanie je nepríjemné, a že navyše sa ani nezaujíma o dôvody vzniknutej situácie? Ako jasne požiadať o niečo a povedať to tak, aby druhá strana nemala pocit, že je zahnaná do kúta ? Ako jasne a bez emócií povedať, že to čo sa deje mi nevyhovuje, a že to chcem riešiť tak, aby boli obe strany spokojné?

Uvedomila som si, že neviem na tieto otázky odpovedať, a že  aj mne sa takéto situácie dejú. V práci, doma. A cítim sa potom veľmi zle a som nespokojná. Ak si tým chcem niečo urobiť, tak je načase sa  poobzerať po nejakom dobrom zdroji informácií na tému ako komunikovať a zároveň udržať dôstojnosť a ľudskosť na oboch stranách.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.