Ako začať budovať firemnú kultúru

09.06.2020

Firemná kultúra je dnes v obchodnom svete veľkým problémom, hlavne na Slovensku. Prinášame vám 7 spôsobov, ako vybudovať vlastnú firemnú kultúru.

Kultúru definujeme ako tím, ktorí spolu pracuje a vykonáva pracovné činnosti dobre a tým napreduje, dáva pracovisku dušu. Spoločnosti, ktoré majú na Slovensku nastavenú firemnú kultúru, už začínajú ťažiť z jej výhod. Zamestnanci ktorí hovoria, že sú v práci šťastný, prekonávajú konkurenčné spoločnosti a ich firemná kultúra v tom môže hrať veľkú úlohu.

Je skutočne dôležité budovať svoju firemnú kultúru?

Áno, je a mali by ste začať čo najskôr. Aj keď sú vo vašom tíme traja ľudia, nie je predčasné začať budovať „spôsob, ako robiť veci dobre“. Vaša firemná kultúra vám pomôže rásť a sústrediť sa na dôležité úlohy. Keď zistíte čo je vaša cesta, budete mať silný základ na vybudovanie spoločnosti.

Viem, aké ľahké je povedať: „Urobte to, vytvorte firemnú kultúru,“ ale tiež chápem, aké je to ťažké. Neexistuje žiadna šablóna ani recept, ktorý môžete použiť. Firemná kultúra by mala odrážať programové hodnoty v spoločnosti. Musí byť jedinečná a vlastná. Iba tak môže byť vaša firemná kultúra silou, ktorá vás posunie vpred.

Ak chcete zistiť, aká je vaša firemná kultúra, odporúčam vám niekoľko jednoduchých pokynov:

1 Zriadite si otvorenú a transparentnú internú komunikáciu

 

Blog, skype a iné aplikácie sú skvelým nástrojom na zdieľanie interných správ    v celej spoločnosti. Je to jednoduché, stačí, aby sa každý pripojil do, komunikačného kanála v rámci vášho tímu, bez ohľadu na to, kde sa nachádza.

 

2 Napíšte čo je pre vás dôležité

 

Predtým, ako budete rozmýšľať čo je pre vás dôležité, musíte vedieť aké sú hodnoty vašej spoločnosti. Začnite tým, že napíšete svoje základné hodnoty a okolo nich vytvoríte súbor pravidiel. Ak máte v spoločnosti spoločníka urobte to spoločne a zdieľajte tento postrehy so zvyškom tímu na svojom internom blogu. Požiadajte tím, aby vyjadrili svojej názory k návrhom a povzbuďte ich, aby komentovali nové návrhy a pridávali k nim svoje postrehy a nápady. Konečný zoznam vašich spoločných hodnôt bude kostrou a základom vašej budúcej firemnej kultúry.

 

3 komunikujte a buďte transparentný

 

Ľudia sa  vždy rady dozvedia čo sa nové v spoločnosti deje. Vďaka zapojeniu sa do udalostí je tím aktívnejší a produktívnejší. Preto by ste mali pracovať v spoločnosť riadiť ju, komunikovať so zamestnancami transparentne.   Silná a jedinečná firemná kultúra založená na transparentnosti je dôvod, prečo sú niektoré spoločnosti najlepším zamestnávateľom na trhu.  Jeden z príkladov môže byť spoločnosť Zappos s generálnym riaditeľom Tonym Hsiehom, ktorý získal Amazon. Všetkým zamestnancom rozposlal informačný email a tým pomohol ľudom pochopiť čo sa deje. Z tohto príkladu sa môžeme poučiť, že interná komunikácia je vynikajúci nástroj na zdieľanie interných správ a na udržanie aktuálnosti a zapojenia do diania v spoločnosti.

 

4 vypočujte si svoj tím a požiadajte ho spätnú väzbu

 

Hovorte so svojimi zamestnancami osobne alebo on-line. Požiadajte ich o spätnú väzbu zakaždým, keď im pošlete email s novinkami a povzbuďte ich, aby sa zapojili do skupinových diskusií vo vašom internom blogu. Členovia vášho tímu sú tí, ktorí by mali dať vašej kultúre ľudskú tvár a konať podľa vašich pravidiel. Sú to tí, ktorí s vami formujú vašu firemnú kultúru, takže sa uistite, že počúvate, čo vám hovoria.

 

5 dajte si pozor koho zamestnáte

 

Jednou z výhod pochopenia hodnôt a kultúry, ktorú pestujete, je jednoduchší proces pri prijímaní zamestnancov. Je ľahšie zamestnať nového člena tímu, keď sú jeho osobné vlastnosti v súlade s vašimi hodnotami. Potrebujete takú osobu, ktorá vyznáva súbor hodnôt, ktoré propagujete v spoločnosti. Ak nájdete osobu, ktorá bude zdielať firemnú kultúru, zamestnajte ju hneď. Ak sa však stretnete s osobou, ktorá bude mať s vašimi hodnotami problém, popremýšľajte či mu zamestnanie ponúknete.

6 neváhajte prepúšťať

 

Zamestnanec ktoré ste prijali nie je vhodný do zvyšku vášho tímu? Pravdepodobne ste už predtým videli – zamestnanec je vynikajúci vo svojom obore, svoju prácu ovláda ale je dosť nepríjemný. Váš tím ho nemá rád. Takýto človek by mal byť prepustený. Je veľmi ťažké to urobiť no pre dobro tímu je to nevyhnutné. Takýto človek ničí tím aj firemnú kultúru. Možno budete mať časť práce vykonanej ale spojenie v tíme vám bude chýbať aj jeho energia prospešná pri napredovaní. Váš tím bude v podstate stagnovať, jeho kvality bude ťažké neskôr získať späť. Tímový duch a hodnoty, ktoré vás posúvajú vpred,  sú niečo čo by ste mali zvážiť v počiatočnom uvedení spoločnosti na trh.  
 

7 nebojte sa zmien

 

Firemná kultúra je vyvíjajúcim sa organizmom. V priebehu času sa menia procesy aj  vývoj. Buďte však opatrný – vaše základné hodnoty veci, ktoré sú pre vás dôležité, by mali zostať rovnaké alebo vylepšené. Nemajte strach zo zmien, prijmite ich. Z času na čas aktualizujte svoju firemnú kultúru, vždy vtedy keď si všimnete, že  prichádzajú nové zmeny v spoločnosti. 

 

Je oveľa jednoduchšie a zábavnejšie riadiť spoločnosť s definovanou organizačnou štruktúrou. Dúfam, že týchto niekoľko tipov vám pomôže vybudovať vlastnú firemnú kultúru. 6e budete komunikovať a počúvať spätné väzby od svojho tímu

Ako to robíte vy? Ako budujete firemnú kultúru? Neváhajte a podeľte sa o svoje skúsenosti a tipy, ktoré sú pre vás užitočné. Teším sa na vaše pripomienky!
 

 

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.