Čelíme nezdravému tlaku byť stále lepší

23.10.2020

Kedy spoznať, že na seba tlačíme nezdravo a kedy nie? Čo je znakom zdravého tlaku na seba? Čo by sa dalo eliminovať, čo nepotrebujeme alebo čo skutočne chceme?

         Jedine tak pred sebou môžeš byť stále lepší, ako si bol napríklad včera alebo pred rokom. V prvom rade ide o náš psychický a duchovný rozvoj, siahať k lepšiemu vychádzaniu si so samým sebou, okolím a dosahovať výsledky, ktoré sme si stanovili. Ide o naše vnútorné šťastie bez zbytočného nátlaku na seba. Kedy spoznať, že na seba tlačíme nezdravo a kedy nie? Nezdravo na seba tlačíme vtedy, keď ideme na úkor svojich možností a hraníc. Už vtedy, keď to nie sme jednoducho my a sme z toho unavení. Keď cielime niekam, čo nám nerobí v podstate radosť, no chceme iba uznanie, spoločenský status alebo povýšenie. Keď to od nás vyžaduje niekto iný. No chceme to skutočne my? Čo je potom znakom zdravého tlaku na seba? Znakom je radosť z rastu, uvedomovanie si, že potiaľto, kam smerujem, mi to stačí, že toto som naozaj ja a nepotrebujem nič nikomu dokazovať, jedine sebe. A že to tak smie byť. Pretože iba vtedy môže vyjsť na povrch naša skutočná a vo svete tak žiadaná autenticita. Stáť si za tým, že aj menej je niekedy viac a dokonalosť dosiahneme iba vtedy, keď jej udáme vlastnú definíciu. Dokonalosť nie je všeobecný konštrukt, je veľmi subjektívny. Každý si môže stanoviť za dokonalosť niečo úplne iné a do takej miery, do akej mu to stačí. Dokonalosť v externom svete neexistuje, je to čisto vnútorný pocit človeka, ktorý sa u každého líši, pretože obsahuje iné kvality a charakter.

     To isté platí aj v práci. Ale čo ak sa to z ekonomických dôvodov niekedy nedá a treba šliapnuť na plyn, aby som mal pre tú rodinu o trochu viac? Vtedy je potrebná zmena rámca, prehodnotenie vlastných motívov a niekedy aj životných hodnôt, aby bol tlak zdravý. Teda, buď si tú prácu obľúbite natoľko, že rast v rebríčku Vám bude robiť potešenie bez stresu, a nebudete sa náhliť iba pre peniaze. Alebo prehodnotíte vlastný rodinný spôsob života – potrebujeme na hento a hento utrácať? Čo by sa dalo eliminovať, čo nepotrebujeme alebo ako chceme skutočne bývať, žiť? Aké potraviny nám stačia? Alternatív je mnoho, možno sami zistíte, že niektoré sú dokonca oveľa lepšie a lacnejšie a zabezpečia osobný pokoj. Alebo prácu zmeňte na takú, ktorá aj pobaví aj dostatočne uživí. Ale ak sa Vám páči predstava vlastného nátlaku, nezaobíde sa to bez dane, a to možno aj v podobe, že si za sebou budete niesť psychicky zničené ja.

         Nutkavá a nadmerná záťaž v podobe silného pracovného nasadenia môže taktiež viesť k vyhoreniu. Keď toho berieme na seba príliš veľa a príliš často a snažíme sa riešiť  milión zodpovedností, môže to viesť k prílišnej vystresovanosti. Ohromnosť z veľa vecí a projektov naraz a veľké nadšenie z toho vyplývajúce sa dá tiež považovať za nezdravý nátlak. Vyberajte si iba tie, o ktorých viete, že sú skutočnými prioritami a pokladajte si otázku, čo Vám prinesú o 10 rokov. Napíšte si zoznam a tie, ktoré Vám neprinesú to, po čom skutočne túžite, úplne zo života odstráňte.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.