Čo si na kurze nacvičíš, pri prvom klientovi akoby si našiel

02.08.2017

Jednou z mojich silných stránok je empatia. Okrem momentov, kedy ju neznášam (takmer každá negatívna maličkosť ma vie dokonale rozhodiť), mi pomáha podporovať rodinu i blízkych priateľov a robí zo mňa dobrého poslucháča.

Pokračovanie článkov o skúsenostiach našej jednej študentky na akreditovanom kurze KOUČ 104-hod. Predchádzajúca časť: http://coaching-poradna.sk/nezaradene/niekolko-dovodov-preco-investujem-do-seba/

Po každom koučingovom sedení odchádzam s pocitom „dnes sme sa zase výborne porozprávali“. Jeden z dôvodov, prečo som sa na kurz koučingu prihlásila, bolo, že koučing považujem za zručnosť budúcnosti a vidím v ňom veľký potenciál. Tak prečo sa nenaučiť koučovať, keď základ už mám, empatická som a rada pomáham ľuďom riešiť ich životné situácie.

Už počas prvých dvoch dní som pochopila, že to také jednoduché nebude. Že sedieť na koučovej a klientskej stoličke je teda veľký rozdiel (áno áno viem, niektoré veci mi dopínajú pomalšie…). Že pocit „výborne sme sa porozprávali“ je vlastne výsledok dobrej práce kouča. A že kouč robí omnoho viac než len umne smeruje dialóg správnym smerom.

Najťažšie je naučiť sa aktívne počúvať a smerovať pri rozhovore klienta k jeho vlastným odpovediam. Často sa nám, študentom v kurze, stáva, že sa nevieme odosobniť od témy rozhovoru a zapájame sa spôsobom, ktorým by sme sa za normálnych okolností rozprávali so známym. Namiesto odstupu volíme úplne podvedome sugesciu a radíme, čo a ako urobiť. Toto sa nedá odnaučiť nijak inak, než neustálym skúšaním a opakovaním. Niekedy nás síce coachingové sedenia potrápia, ale každým dňom kurzu vidím zlepšenie. Nie nadarmo sa hovorí, že cvik robí majstra.

Neustále skúšanie jednotlivých metodík ma aj inú výhodu – každý deň absolvujem niekoľko mini koučovacích sedení, kde si objasním pár mojich tém. 2 v 1!

Aha, a konečne som prišla na to, prečo v každej otázke počujem výčitku! Toto poznanie veru uľahčí život najmä môjmu mužovi :)

Adela Novotná pod vedením Silvií Langermann

O kurze: KOUČ 104 hod.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.