COVID 19 - nenechaj sa manipulovať!

05.10.2020

Môžeme hovoriť, že COVID-19 je z veľkej časti manipulácia? Čo si myslíte vy? Ako sa potom dokážeme voči takejto manipulácii brániť?

COVID-19 je z veľkej časti manipulácia. Manipulácia sa dá chápať v 2 rovinách – ako moc a ako sloboda. Mať moc, aj keď len dočasne, znamená určovať možné konanie druhých. V tomto sa moc od manipulácie ničím nelíši. Ide o vnútenie istého typu názorov, myšlienok alebo postojov, ktoré si berieme často nevedome za vlastné. Média si radi berú pod svoje rúško práve aj také témy, ktoré sú ohromné, niečím poburujúce. Také, ktoré jednoducho strhnú človeka do diania, vydesia alebo šokujú. Vedia veľmi dobre prečo. Pôsobia na emócie, to je ich najsilnejšou zbraňou a zároveň naším najslabším brnením. Z toho sa živia. Využívajú nás ako nástroj, a myslia si, že sme bytosti bez vlastnej vôle. Niekedy zneužívajú a využívajú našu dôverčivosť. Treba si k tomu otvoriť oči, že nie vždy sú pre nás média potrebnými mediátormi. A tak je len a len na nás, či ich v tom vyživovaní podporovať budeme alebo nie.

 

Dokážeme si vybrať, to je zasa našou najsilnejšou zbraňou a liekom proti  zanášaniu mysle negatívnymi informáciami. Vyberajme si to, čo s nami skutočne rezonuje. My sami vieme, ako sa v dnešnej situácií zachovať, čo si z nej zobrať a čo nechať ísť. O manipulácii hovoríme všade tam, kde vždy existujú možnosti, výber, ale zároveň sa od ľudí očakáva, ako by mali konať – neraz v rozpore s vlastnými záujmami. Moc potom majú zase tí, čo môžu rozhodovať o tom, čo z ponúkaných alternatív pre nás vyberú a budú podsúvať. Viete, v živote sa aj v minulosti každú sekundu diali ohromné udalosti vo svete. Niekto práve zomiera, iný sa raduje. Naša myseľ nedokáže pohlcovať kvantá informácií. Počuli sme už mnohokrát, že za komunistov bolo lepšie, však? Z veľkej časti za to môže aj fakt, že len veľmi málo informácií a kníh z okolitého sveta prenikalo na našu pôdu. Ľudia si žili spokojne vo vlastnej bubline a v podstate k životu moc nepotrebovali tú bombu veľmi rozličných informácií, ktoré sa na nás dnes už prostredníctvom silného magnáta- internetu sypú zo všetkých strán. Odpovedzme si sami, či vlastne potrebujeme každodenne vedieť, čo sa kde udialo? Nemeškáme radšej s niečím niekde v záhrade alebo v domácnosti, čo už dlho odkladáme?

 

Informácia je jedna vec. To, ako s ňou naložíme je vec druhá. Nie každá nám slúži !!! Je veľmi potrebné, aby sme sa k informáciách stavali čo najviac ASERTÍVNE a VEDOME. Vedome si vyberať z tých dát a zobrať si len to, čo zužitkujeme v prospech. Kamarátka mi volala, že jej vôbec nie je dobre, má myšlienky na zabitie niekoho ale aj seba, zvierajú ju úzkosti a dýchavičnosť. Jej príznaky jasne hovorili o panických atakoch. Hádajte čo! Je to žena, na ktorej som si všimla, že rada /nevedome/ živý myseľ negatívnymi správami zo sveta, okolia alebo podobne, a zdieľa ich aj na facebooku. Ako sa rozhovor prehlboval, tak vraví, že aj v práci sa to hemží len samými rečami o koronavíruse a aké zlé veci sa vo svete dejú, veľa si o tom aj číta. Podľahla tomu. Ak niečím veľmi dlho myseľ živíme, tá myseľ bude po týchto veciach hladná ešte viac. Ak sa živý negativizmom, vytvára sa psychický stres, ktorý sa stáva chronickým. Neskôr sa to prejavuje aj na tele.

 

Dnes potrebujeme zabrať, byť odolnejší a silnejší. Áno, COVID-19 stojí za povšimnutie, ale so zdravými hranicami. Je to určite silnejší typ vírusu, ale nie je to jediná choroba, ktorá sa v spoločnosti vyskytuje. Dnešná spoločnosť sa dosť spolarizovala. Jedni veria určitým faktom a až príliš sa boja, druhá sa dala na cestu konspirituálnych teórií a na vedu a celý koronavírus skoro úplne kašlú. Hovorím, je potrebné zachovať si taký nejaký stred medzi tým, čo už vieme, čo sú fakty a našou vlastnou múdrosťou. Pozrime si nariadenia, čo treba dodržiavať,  držme sa ich, pre niečo sú, ale určite nedovoľujte médiám, článkom ani negatívnym ľuďom naokolo, aby nás oberali o zdravú a čistú myseľ. Vybudujte si ju spoločne tým, že vypnete facebooky, televízne noviny a veci, ktoré vám jednoDUCHO neslúžia a namiesto toho si zapáľme sviečku pre dobro na Zemi, pozbierajme v prírode orechy alebo sa s rodinou poprechádzajme po lúkach, pri posledných hrejivých lúčoch slnka. Veď keď sa o niečom prestane hovoriť, tak akoby to už ani neexistovalo, stráca ten fenomén na sile. Médiá tento fenomén živia, lebo musia, pre peniaze. Ale tie plynú iba vtedy, ak ich sami podporíme.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.