Dokážeme sa vysporiadať so svojou minulosťou?

06.10.2020

To čo sme v minulosti zažili, zostalo v každom z nás. Pamätáme si spomienky dobré aj zlé. Väčšinou si chceme pamätať iba tie dobré, avšak takto to nefunguje. Ako dokážeme tieto myšlienky ovplyvniť?

Všetky naše spomienky, dobré aj zlé, nám niečo do života dali a posunuli nás práve tam, kde sme teraz.

Mnohí sa ale stále pýtame:

  • Čo sme mali spraviť inak?
  • Ako by sme sa teraz cítili, keby sme boli spravili niečo inak?
  • Keby sme boli vedeli, tak toto a tamto nespravíme a podobné veci…

 

Ako sa však vysporiadať s negatívnymi spomienkami, ktoré nás ťahajú dolu a nútia nás nad neustálym premýšľaním, nie je také ľahké. Jedno je však jasné, nič už na minulosti nie je možné zmeniť. Môžeme sa z našich chýb poučiť, avšak nebrať to ako neúspech, ale ako skúsenosť, ktorú nebudeme už opakovať v budúcnosti.

Všetko je len v našej hlave, musíme vedieť ovládnuť myseľ a zamestnať svoje myšlienky. Dôležité je naplánovať si nejaké aktivity, ako napríklad šport, pilates a podobne. Tie našu myseľ odpútavajú od spomienok, ktoré nás trápia. Ja osobne nie som veľmi športový typ, preto som to riešila sebarozvojom. Absolvovala som rôzne kurzy, ktoré ma napĺňali a moju myseľ veľmi dobre zamestnávali. Momentálne študujem online kurz Kouč 104, ktorý mi pomáha zodpovedať si sama sebe veľa otázok. Na stránke www.powercoaching.sk je veľa zaujímavých a užitočných kurzov a workshopov, ktoré nás dokážu posunúť. Ja mám na pláne aj ďalšie kurzy napríklad: ako sa vysporiadať so svojou minulosťou, zvýšenie sebavedomia a ďalšie, na ktoré sa už teraz veľmi teším.

Taktiež skvelou terapiou, ktorá môže pomôcť, je pomáhať druhým. Vtedy zabúdame na svoje problémy, pretože občas v porovnaní s inými ľuďmi sú tie naše úplné maličkosti. Musíme sa hlavne tešiť z prítomnosti a užívať si každý okamih v danú chvíľu.

Prítomnosť je veľmi dôležitá, ale taktiež je veľmi dôležitá aj naša budúcnosť a preto by sme sa mali zamerať aj na ňu. Určite je dobré naše myšlienky zamestnávať plánmi do budúcna. Plánovať si veci a zapisovať si ich, či už do zošita, alebo si spraviť vision board a každý deň si to pripomínať a tešiť sa, ako sa nám to plní.

Jedno viem určite, že minulosť už zmeniť nedokážeme, ale svoju budúcnosť máme vo svojich rukách.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.