II. Sebavedomie a partnerský život

01.08.2017

V predošlom článku sme hovorili o tom, čo sebavedomie a sebahodnotenie vlastne je, ako ovplyvňuje náš život a povedali sme si zopár rád, pomocou ktorých je možné postupne zvyšovať nízke sebavedomie, ktoré negatívne vplýva na mnohé oblasti života. V tomto článku opäť prinášame zopár rád týkajúcich sa sebavedomia a vzťahov.

Naše sebavedomie je vidieť na našom správaní, na našom vystupovaní, chôdzi gestách…Je preto prirodzené, že to čo vyžarujeme do značnej miery ovplyvňuje mienku druhých o nás. Pokiaľ v zrkadle vidíte atraktívneho, dobre vyzerajúceho človeka, je pravdepodobné, že Vás tak bude vnímať aj Vaše okolie a partner. Keď sa človeku niečo nepozdáva a nie je s niečím spokojný, natoľko sa na svoj nedostatok sústredí, až tým pritiahne aj pozornosť okolia. Sila myšlienky je jednoducho veľká.  Pokiaľ máte nízke sebavedomie, ani si neuvedomujete, že nepriamo pútate pozornosť druhých práve na vaše nedostatky. Na základe toho, čo si všimnete sami na sebe ako prvé, je možné priam odmerať Vaše sebavedomie.

Vždy aktuálnou témou je vplyv sebavedomia na ľudské vzťahy, výber partnera či kvalitu sexuálneho života. Naši priatelia sú tiež zrkadlom nášho sebavedomia, sebahodnotenia, našich postojov, názorov a vnímania sveta. Ako hovorí staré múdre príslovie, Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja ti poviem, aký si. Na výbere partnera sa sebahodnotenie prejavuje veľmi výrazne. Možno aj Vy vo vojom okolí poznáte ľudí, ktorí nie sú dokonalí, no aj napriek tomu sú magnetom pre opačné pohlavie. A naopak, tí, ktorí podľa Vás spĺňajú súčasnú predstavu o ideáli krásy, ale aj napriek tomu o sebe neustále pochybujú, majú problém niekoho si nájsť. Jednoducho, zdravé sebavedomie ľudí priťahuje..

Problémy v partnerských vzťahoch môžu indikátorom toho, že niečo s naším sebahodnotením nebude v poriadku. Ako sa môže nízke sebavedomie prejavovať v partnerskom vzťahu? Aký vzťah hrozí ľudom s nízkym sebavedomím?

  • Jeden z partnerov, ktorý má nízke sebavedomie a komplexy si ani neuvedomuje, že ich prenáša aj na svojho partnera. Je to dôkazom toho, že nízke sebavedomie znižuje kvalitu života obom partnerom a negatívne vplýva aj na celé Vaše okolie.
  • Niektorí ľudia si vyberú partnera, ktorý ich v spoločenskom rebríčku prevyšuje, čím chcú dokázať sebe aj okoliu svoju vlastnú hodnotu. Navonok možno dosiahnu svoje, v očiach okolia skutočne stúpnu a vyššie sa vyšplhajú aj v spoločenskom rebríčku. Keby sme však mohli nahliadnuť do zákulisia takýchto párov, videli by sme, že partner s nižším sebavedomím sa výrazne prispôsobuje, mení svoje plány, názory, dokonca aj túžby a svoje záujmy dáva na druhú koľaj. Je vysoká pravdepodobnosť, že v takomto vzťahu skôr či neskôr zohrávať úlohu nespokojnosť a nenaplnenosť.
  • Iní riešia problém s nízkym sebavedomím tak, že si zámerne vyberú partnera tak, aby ich obdivoval a tým zvyšoval ich sebavedomie. Je to rovnako neperspektívny typ vzťahu ako ten, v ktorom je jeden z partnerov „tieň“ a druhému len pritakáva. Dôsledky takéhoto vzťahu sú napríklad pocit nedostatočného ocenenia či manipulácia.

Avšak, kde je vôľa, tam je cesta. Pokiaľ ste sa v niektorom zo spomínaných vzťahov našli, nič nie je stratené. Problémy, ktoré spôsobilo podceňovanie sa, sú riešiteľné. Je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ nedokážete prijať sami seba, Vaše okolie vás nebude môcť prijať tak, ako po tom túžite. Ak sa vnímate ako menejcenný a pre vášho partnera/ partnerku nie dosť dobrý, nemôžete očakávať, že Váš životný alebo potenciálny partner Vás bude vnímať ako rovnocenného, hoci by chcel, aby ste vo vzťahu v tomto postavení boli. Človeku, ktorý svojho partnera miluje, nemôže vyhovovať, že ten, u koho aj on chce nájsť oporu, sa podceňuje.

Ak si prestávate vážiť samého seba, prestáva si Vás vážiť aj okolie. Čo človek vyžaruje a dáva, to dostáva späť- je to začarovaný kruh, z ktorého sa však dá vyslobodiť. Rovnako, ako je nereálne, aby Vás mal každý rád a každému ste vyhoveli, nie je možné, aby ste sa každému páčili. Keď prestanete kritizovať sami seba aj ľudí vo vašom okolí, spadne z vás jedno ťažké bremeno. Vymažte si z hlavy ten obraz dokonalého, bezchybného človeka, ktorého ste videli dnes ráno na internete či v akejkoľvek reklame- prestaňte mať strach z odmietnutia len preto, lebo- podľa Vášho názoru- nespĺňate nereálne normy nadiktované komerčnými reklamnými agentúrami. Skúste sa na seba dnes pozrieť do zrkadla inak: namiesto toho, aby ste si okamžite všimli nedostatky, skúste zhodnotiť, čo všetko sa vám na Vás páči- na Vašom zovňajšku i na Vašom charaktere. Čo je na Vás pekné? V čom ste výnimoční? Akú svoju vlastnosť a schopnosť si na sebe vážite? V čom ste dobrí?

Ak napriek všetkej snahe máte stále nízke sebavedomie, môžeme s tým Vám pomôcť. Pripravili sme pre Vás nový kurz Zvýšenia sebavedomia, ktorý je vhodný úplne pre každého, kto potrebuje troška odvahy a sebavedomia v živote.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.