Kam sa tak ponáhľaš?

09.12.2020

Všímať si detaily života, z ktorých každá je tým podstatným kúskom skladačky, dokážeme iba vtedy, keď spomalíme. Vtedy začneme skutočne načúvať a všímať si veci, ktoré nám už dlhšiu dobu nemusia slúžiť na našej ceste za všetkým, za čím si ideme. Idú mesiace pokojné, ktoré nám doslova diktujú, aby sme sa vydali do vlastnej hĺbky a poupratovali si v našich životoch.

      Pomaly ďalej zájdeš, v rýchlosti pokoj nenájdeš. Ísť pomaly a dôjsť ďalej je heslom panovníkov.

       Postáť chvíľu a iba načúvať. V behu za cieľmi sa nám všetko okolo, všetky dni, zlievajú do jednej veľkej šmuhy. A na konci, po zdolaní cieľa, sa obzeráme za sebou a máme pocit, že sme ani poriadne nežili. A je nám zrazu akosi ľúto, clivo. V prítomnom okamihu, pomaly kráčať za cieľom, je výhra. Nič nám neutečie. Krátkou nohou, so silnou vytrvalosťou a intenzitou ide všetko tak akosi krajšie a uvoľnenejšie. A predsa tam raz prídeme. J. Iba pomalou a vedomou nohou môžeme zisťovať a všímať si, čo nás na ceste oslabuje, kde sa treba zlepšiť, kde ubrať a ako si veci zjednodušiť, aby bola pre nás práca ešte viac efektívnejšia a hodnotnejšia. Navodiť si z nej viac radosti. Ide pekný čas, kde sa môžeme stíšiť do našej hĺbky. Sám sviatočný čas nám diktuje, aby sme si premysleli v priebehu nasledujúcich pokojných mesiacov, kam smeruje náš život, aké máme hodnoty. Bude to čas na zhodnotenie celého nášho roka, čo sme urobili zle a čo dobre. Hlbšie sa nad sebou zamysleli či robíme skutočne to, čo nás napĺňa a vyživuje radosťou. Pretože nič nie je podstatnejšie, ako byť vo svojom strede, a robiť veci vedome s tým, že viem, prečo ich robím.    

                            A to budeme najlepšie vedieť iba vtedy, keď spomalíme.

Keď budete na svojej ceste do hĺbky, zabudnite na svoje projekty, zoznamy úloh a termínov a skúste si predstaviť, že máte iba jeden jediný projekt - váš vlastný život. Skúste sa nadstaviť aspoň na mesiac tak, že naraz všetok vnútorný chaos utíchne.

Keď sa človek ponáhľa, duša za ním nestíha. V spleti udalostí, ktorým to my sami dovoľujeme, aby boli, sa duša akosi nevie skutočne zhlboka nadýchnuť a upratať nánosy, ktoré nám už dlho neslúžia. Ba čo viac. Ani si tie nánosy dokonca nemusí úplne všetky všimnúť. Predstavte si tak život spred 100 rokov. Čistá pohoda to určite nebola, ale je jasné, že tie časy definovali určite väčší pokoj, bez náhlenia. Nedovoľujme, aby naše kúsky voľna, ktoré  v tých dňoch a týždňoch máme,  zapĺňala závislosť na facebooku alebo podobných médiách, ktoré nám zaisťujú neustále spojenie so svetom a okolím.

        Spojenie so samým sebou cez mierny chod života je práve to, čo je potrebné k poodhaleniu našich ďalších potrieb a aj toho, ako ich šikovnejšie naplniť. Bez toho, aby sme sa potkýnali o zbytočné prekážky a neustále nasadali do toho ojazdeného auta a vychádzali každý deň na diaľnicu. Mindfulness je technika, ktorá nás vie dokonale učiť utíchnuť a všímať si detaily, ktoré práve vytvárajú našu mozaiku života.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.