Keď strácate priateľov

21.11.2018

„Zo všetkých ciest, ktoré vedú k dosiahnutiu šťastia v živote, žiadna nie je taká účinná a sladká ako priateľstvo.“ Epikúros zo Samu staroveký grécky filozof

Určite ste to zažili aj vy. Niekto vo vašom živote bol dôležitý, no stratili ste ho. Dlhé dni ste premýšľali o tom, kde ste urobili chybu a či tá zmena, ktorú práve podstupujete, je taká fajn ak strácate svojich priateľov.

Je to v poriadku...

Pre mňa, jedna z najťažších lekcií cestou k zmene, bolo práve pochopiť, že stratiť svojich doterajších priateľov je úplne v poriadku a je to vlastne aj dobre. Nie všetci sú totiž schopní vás prijať ako vašu vynovenú verziu. Je to súčasť života, či sa už meníte rýchlo alebo pomaly. Ľudia v našich životoch prichádzajú a odchádzajú. Popritom im nemusíme vôbec ublížiť, a ani oni nám, hoc niekedy sa to stáva. To všetko je len lekcia – životná skúsenosť. Ľudia do našich životov neprichádzajú nikdy náhodne. Vždy je to o tom, že sa buď oni majú naučiť niečo od nás alebo my od nich.

Každý v našom živote nám drží pomyselné zrkadlo, ktoré je tam dovtedy, kým si nevšimneme to, čo nám to zrkadlo odráža. Ak na to prídeme, už toho človeka v živote nepotrebujeme. Možno to znie na prvé čítanie kruto, ale je to tak. Preto, ak ste už niekoho v minulosti či práve teraz stratili, pomyslite na neho s láskou a poďakujte sa mu za to, že istý čas bol súčasťou vášho života. Vtedy v tom období vám pomohol, či ukázal niečo, čo ste sa mali naučiť a čo vás posunulo o krok ďalej.

Skúste sa na to pozrieť v tomto kontexte a uvedomiť si, ako vám ten dotyčný pomohol alebo ako ste mu pomohli vy. Je dôležité vedieť, že to funguje aj v prípade, ak ste si v nejakej forme ublížili. Nakoniec nie je strata ako strata. Ten človek zanechal vo vás svoju stopu, takže dá sa povedať, že je síce fyzicky neprítomný, ale inak je s vami stále.

Eli

 

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.