Láska, vzťahy, dôvera a vernosť…

14.04.2020

Určite ste sa nad týmito dvomi prísloviami už niekedy zamysleli.......
“Každý je strojcom svojho šťastia.“ Titus Maccius Plautus
“Dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije.” Slovenské príslovie

Určite ste sa nad týmito dvomi prísloviami už niekedy zamysleli a možno ste sa aj pokúšali ich pochopiť, osvojiť si ich a použiť na nejakú životnú situáciu. Ale napadlo vás niekedy, že tieto dve príslovia môžu mať spoločné viac, než sa na prvý pohľad zdá?

Som toho názoru, že každý si zodpovedáme za svoje konanie. Na každú akciu je reakcia. Tak to platí aj v živote nás všetkých. Môžeme tomu hovoriť karma alebo spravodlivosť. Akokoľvek to pomenujeme, fakt je ten, že ak sa pre niečo rozhodneme, tak sa okolie tomuto rozhodnutiu prispôsobí resp. budú sa diať veci podľa nášho rozhodnutia. Možno si niektorí pamätáte na knižnú edíciu z 90. rokov “Vyber si vlastné dobrodružstvo”, kde išlo o to, aby si čitateľ na základe situácií vybral ako sa rozhodne a následne podľa tohto výberu sa presunul na konkrétnu stranu v knihe a tak rozhodoval o svojom osude resp. dobrodružstve. V tom čase, ak neberieme do úvahy hry (počítačové/stolové), tak išlo o ojedinelý spôsob, ako sa stať hrdinom a ovplyvňovať dej príbehu. V dnešnej dobe existuje nespočetne veľa spôsobov a možností interaktívnej zábavy. Povedal by som, že sme sa už preklenuli do virtuálnych svetov, kde sa nielen hráme na hrdinov, ale prisvojili sme si cudzie identity a zabudli sme na seba, na svoje životy a naše šťastie. Ak sa nehráme na hrdinov, tak sa stávame obeťami sociálnych sietí, kde pod zámienkou socializácie a hľadania šťastia sa dobrovoľne vzdávame svojej identity. Prípadne plníme našu ľudskú povinnosť v pomáhaní ostatným tým, že riešime problémy druhých spôsobom, že komentujeme (ne)šťastie v našom okolí.

Prehnané ba dokonca riadne pritiahnuté za vlasy? Ja som presvedčený, že nie. A poviem vám aj svoje dôvody. Koľkokrát ste sa zamysleli nad tým, že všetko čo sa vám deje, tak sa deje z konkrétnych (odôvodnených) príčin? Alebo ak sa vám prihodilo niečo nepríjemné tak ste za tým hľadali svoje pričinenie?

Každý je strojcom svojho šťastia. A preto ak som smutný, nedarí sa mi vo vzťahu alebo v práci, tak s najväčšou pravdepodobnosťou si za to môžem iba ja sám. Ťažko sa to číta a pripúšťa, však? Lenže ono je to presne tak. Príčinu treba hľadať v sebe. Skúste sa aspoň raz zastaviť a nehľadať vinu v druhých, ale práve v sebe. Nemusíte s tým ihneď súhlasiť, aspoň sa nad tým zamyslite. Dôležité je, začať o tom takto premýšľať a zvážiť všetky možnosti a teda aj tú, že plne zodpovedám za svoje (ne)šťastie.

Dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije. Koľkokrát ste toto príslovie použili/vyslovili pri posudzovaní niekoho druhého? Ja som to hovoril, že on raz na to doplatí ak bude robiť toto a tamto. Vyslovili ste však niekedy toto príslovie voči sebe? Uvedomili ste si niekedy, že vaše nešťastie mohlo byť spôsobené sledom vašich konaní a teda rozhodnutí? Napríklad, že ak ste niekoho opakovane klamali, tak že ten človek vám v určitom momente prestal veriť? Nebolo to tým, že vám nedôveroval ako osobe, ale jednoducho pochopil, že mu vedome ubližujete na základe vašich opakovaných klamstiev. Lenže ono ten džbán i keď sa raz rozbije neznamená, že je s ním koniec, že ho treba vyhodiť. Iste vždy máte aj túto možnosť. A priznajme si, asi je to aj tá najjednoduchšia možnosť. Podľa mňa však nie tá najlepšia, ak sa na to pozrieme z pohľadu príčiny. Ale na to, aby sme našli iné možnosti, sa znova treba zamyslieť. Uvedomujem si, že je to veľmi ťažké najmä ak pripustíme fakt, že sme neustále pod tlakom a pokušením vymeniť nevhodné (rozbité) za lepšie (nové/nepoškodené). Takmer denne sme atakovaní ponukami na nový paušál, hypotéku, prácu atď. S akým účelom? Dostať lepšie podmienky, vymeniť staré za nové. Nečudujme sa potom, ak nastane problém vo vzťahu, tak podvedome/naučene hľadáme to vhodné a najjednoduchšie riešenie, výmenu rozbitého za nové. Čo však ak je pre nás najlepším riešením opraviť to rozbité, ponaučiť sa a skúsiť to znova? Berme však na vedomie, že žiadny krčah sa nedá do nekonečna zliepať ani opravovať, tak aby z neho voda nepretekala alebo sa pod náporom vody nerozpadol.

Kde je avšak tá spojitosť medzi vyššie uvedenými prísloviami/múdrosťami? V uvedomení si svojich rozhodnutí a ich dopadov. Je veľmi obťažné (nie však nemožné), aby sme boli neomylní a vo všetkom čo robíme úspešní. Ak však aj keď zlyháme, tak netreba za tým hľadať niekoho iného. Skúsme prijať to, že sme mohli zlyhať, ale poučme sa z toho. Prijmime to, že to bolo zapríčinené naším rozhodnutím a konaním. Ale zároveň si uvedomme, že ak budeme naše rozhodnutia a činy, ktoré viedli k týmto zlyhaniam, opakovať tak môžeme dospieť do štádia, kedy sa opakovane rozbitý džbán už nebude dať opraviť. A rovnako si uvedomme, že nikto z nás nevie vopred odhadnúť rozsah každého poškodenia džbánu. Niekedy možno stačí, aby sa rozbil iba raz a už nepôjde opraviť. Preto robme všetko najlepšie ako vieme a buďme k sebe aj svojim džbánom láskaví a dobrosrdeční.

-miki-

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.