Nikdy nebude ten správny čas začať

16.11.2020

Každý deň sa treba začínať učiť ZAČAŤ. Sme smrteľní. Steve Jobs si to každé ráno pripomína stále. Času nie je nikdy dosť a nikdy nebude ten správny čas začať, pretože vždy tam budú naše strachy, pochybnosti a neistoty.

     V živote máme plány, samozrejme, na ktoré je vyhranený určitý čas. Hovorí sa aj, že všetko má svoj čas. Do istej miery je to pravda. Ale ak už aj nejaký ten cieľ a plán navrhnutý máte, vtedy čakať do chvíle, kedy budete mať cítenie začať, nie je na mieste. Ak chceme byť úspešní pri dosahovaní týchto plánov, musíme sa každý deň odznova začať učiť ZAČAŤ. Ak strácame čas, nikdy nedosiahneme vytúžený úspech. Nezačínajte ani s príliš veľkým nasadením, ale ani s prílišnou lenivosťou. Musíte napĺňať svoj plán s určitou ľahkosťou. Túžba je základným palivom a pohonom, ktorá nás má naštartovať. Každé ráno tú túžbu precíťte, len tak sa uistíte, či má vôbec zmysel aj pokračovať. Ak nedokážete robiť úplne najväčšie kreácie každý deň, tak začnite maličkými vecami skvelým spôsobom. Nemôžeme čakať na príležitosť, musíme ich začať sami vytvárať, naším vlastným úsilím. Príležitosť rovnako často prichádza maskovaná vo forme nešťastia alebo dočasnej porážky.

       Ak čakáte na ten správny čas, na mieste je otázka, či vôbec máte vytýčený nejaký smer alebo cieľ?  Predstavte si seba, ako sa vidíte o rok, a hneváte sa sami na seba, prečo ste nezačali robiť niečo skôr. Nikdy nebude ten správny čas začať, pretože vždy tam budú naše strachy, pochybnosti a neistoty. Preto začni hneď teraz a spolu s nimi. Iba tak sa môžu kryštalizovať a postupne ubúdať, pretože zrazu zistíte, že ich prekonávate malými každodennými úspechmi, čo predstavujú odmeny, ktoré nás sýtia dopamínom a preto začnú miznúť. Ak chceš zmeniť výstup, musíš zmeniť vstup. Správny čas nebude nikdy, začni hneď, práve tam, kde stojíš, s tým, čo máš k dispozícií, všetko ostatné príde, keď to budeš potrebovať (George Herbert). Steve Jobs to tiež povedal veľmi dobre: „Pripomínanie si, že budem čoskoro mŕtvy, je najdôležitejším nástrojom, s akým som sa kedy stretol. V mojom živote mi pomohol urobiť veľké rozhodnutia. Pretože skoro všetko – všetky očakávania druhých, všetku pýchu, všetok strach zo zahanbenia či neúspechu – proste zmizne tvárou v tvár smrti a ostane iba to, čo je naozaj dôležité.“ Nikdy nevieme, či máme zajtrajšok zaručený, preto si toto treba pripomínať vždy, ak sa pokúsime znova niečo odložiť na zajtra. Dnešok je dňom, kedy sa dejú ozajstné pokroky. Totižto to, čo robíš dnes, ovplyvňuje tvoje zajtrajšky a tak aj budúcnosť. Sami sme tvorcami vlastnej budúcnosti.

            Nedovoľme životu, aby nám pretekal pomedzi prsty. Strach konať je často strach zo zmeny. Keď budeme čakať do chvíle, až budeme pripravení, nikdy nič nevykonáme a nič sa nikdy nezmení. Ale zmeny sú rast. A tiež, netreba si myslieť, že všetko chceme mať dokonalé a práve preto treba stále čakať na perfektné okamihy. Nie, život je niekedy drina, a treba pre vysnenú dokonalosť začať makať.

Tak na čo ešte čakáš? ;)

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.