O kurze KOUČ 104 2. časť : Vnútorné konflikty a selfcoaching

02.08.2017

Tento týždeň som si vyskúšala self coaching. Celkom nečakane som pri štúdiu jednej z metód zistila, že mi je až príliš blízka ????

Pokračovanie denníka, predchádzajúcu časť nájdete tu :)http://coaching-poradna.sk/nezaradene/kurze-kouc-104/

Patrím k ľuďom, ktorí na seba nie sú prísni a nevyžadujú od seba ani od iných 100% výkon. Čo je pri nekonečnej variabilnosti života ako takého veľmi fajn, pretože nie vždy sa dá dosiahnuť to, čo som si zaumienil, keď mi život skríži cestu. Na druhej strane mi ale niekedy chýba ten povestný drive, ktorý sa od úspešných ľudí očakáva.

Tento týždeň som mala pocit, že mi život kazí plány akosi pričasto. Takmer nič z toho, čo som chcela zvládnuť, som nespravila. Raz preto, raz pre ono, inokedy sa nedalo, potom sa čosi pritrafilo a potom by sa to už tak či tak nestihlo. Ku koncu týždňa sa automaticky dostavil pocit z premrhaného týždňa, ale najmä vlastnej neschopnosti. Lebo reálne som polku času  vyhradeného na dosiahnutie cieľov preprokastinovala. Alebo robila niečo „užitočné“ v domácnosti, tak aby som nemusela pracovať. A keďže pracujem sama na seba, nebolo šéfa, ktorému by som musela vysvetľovať, prečo to či ono nie je dokončené. „Veď keď sa nabudúce bude dať, dokončím to.“ Akurát že žiadne nabudúce už nebude.

Výborne mi do toho zapadol koncept tzv. Karpmannovej drámy. Je to zaujímavý pohľad na to, ako v akejkoľvek konfliktnej situácii vystupujú tri hlavné postavy – obeť, agresor a záchranca.  Autor čerpal inšpiráciu v Shakespearových zápletkách, kde každý konflikt mal tri zúčastnené strany a nakoniec bol odhalený nečakaný vinník.

Rozmýšľala som, ako už mnohokrát predtým, prečo sa mi nedarí nakopnúť. Takmer každý deň mi sociálne médiá naservírujú nejakú motivačnú vetu typu: Tak už začni, prvý krok je najťažší. A ja nič. Pocit hnevu na samú seba nedal na seba dlho čakať. Hnev na to, že som neschopná, vždy som taká bola a že takto nikdy nič nedosiahnem (agresor). Potom pocit sebaľútosti a presun do role obete. Moja obľúbená činnosť – hľadanie externých faktorov, inými slovami výhovoriek, ktoré mi znemožnili dosiahnuť cieľ. A následne prichádza na scénu záchranca, čo v prípade vnútorného konfliktu samého so sebou môže byť napríklad tablička čokolády (alebo veľká porcia zmrzliny či pohár vína naviac).

Výborné je, že krátkym self coachingom vieme zo začarovaného trojuholníka vystúpiť a uvedomiť si naozajstnú podstatu problému, ak taká vôbec existuje. Keď viem, kde sa stala chyba, viem ľahko zistiť, ako ju opraviť a čo na to budem potrebovať.

Zatiaľčo doma som našla cestu, ako samej sebe odpustiť, na ďalšej hodine kurzu a kolega za 10 minút docoachoval k tomu, aby som sa nakopla a konečne vedela, kde začať. Čo môže byť lepšie?

Adela Novotná pod vedením Silvií Langermann

O kurze: KOUČ 104 hod.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.