O kurze KOUČ 104, časť 3.: Ako si ľahko a rýchlo odmotať život

02.08.2017

Poznáte ten pocit, keď si pred sebou tlačíte povinnosti, do ktorých sa vám nechce? Prípadne neviete, ako danú záležitosť vyriešiť, tak ju radšej odkladáte na neurčito? Teda nie na neurčito, veď už budúci týždeň ju URČITE dokončíte… ale vlastne na neurčito.

A pocit viny sa z týždňa na týždeň nabaľuje a vy ste stále viac demotivovaný niečo s tým urobiť. Lebo veď už teraz je neskoro, tak budúci týždeň bude neskoro len o trošku viac. A vôbec, veď máte kopu povinností a objavia sa nečakané udalosti a keď máte chvíľku voľna, tak ju radšej venujete rodine, lebo veď rodina je prvoradá.

No a z času na čas si nariadite povinnú chvíľku výčitiek: prečo som to zase nespravil, veď som mal toľko príležitostí; keby som to konečne dokončil, nemal by som teraz výčitky; keby som využil čas efektívne a zakaždým urobil aspoň kúsok, mohlo to byť dnes už dávno hotové… Ach jaj, som rada, že v tom nie som sama,  že v podobnej situácii sa ocitli aj iní ľudia…

Od začiatku roka sa v podobnej situácii motám tam a späť… teda pardon, motala som sa, kým som si na kurze s kolegom nevyskúšala koučingovú metódu kolo rovnováhy. Je to výborná, jednoduchá a najmä veľmi účinná metóda, ktorá pomôže rozuzliť nejasné alebo komplexné témy a rozmeniť ich na drobné. Tým sa klientovi situácia vyjasní a z koučingu odchádza s podrobným plánom, ako zameškané dobehnúť alebo dokonca aj predbehnúť.

Ja som si do štartu nového roka naplánovala milión aktivít, ktoré pomôžu rozbehnúť môj eshop. S veľkou vervou som začala, kým neprišlo vyhorenie a prokrastinácia. Netuším prečo, proste som začala povinnosti odkladať. Vždy bolo niečo, čo mi prekazilo plány. Raz to boli nevyspytateľné materské povinnosti, inokedy som bola unavená, ale väčšinou ma pohltili nekonečné vody internetu. Tak som si urobila konkrétny plán, čo treba spraviť. Nepomohlo. Prokrastinovala a odkladala som povinnosti naďalej. Čím viac som nepracovala, tým väčšie výčitky som mala. Čím viac neefektívneho času prešlo, tým viac som myslela na to, že som totálne neschopná. Aj manžel si to všimol a snažil sa ma motivovať, nech vždy keď mám chvíľku, spravím aspoň kúsok. Neskoro. Moja vlastná neschopnosť napraviť situáciu a tlak, ktorý som sama na seba vyvíjala, ma posúvali stále nižšie na emočnej špirále. Nespokojnosť a výčitky voči sebe spôsobovali len ďalšiu nespokojnosť a výčitky. Dokonca som zvažovala prihlásiť sa do súťaže Fail roka 2016. A keď taká neexistuje, aspoň takú založiť.

No a potom sme na kurze preberali spomínanú metódu kola rovnováhy. Tak som vytiahla túto moju tému, keďže všetky ostatné, pálčivejšie, som si už vykoučovala predtým. Samasom neverila, že niečo produktívne z toho vyjde. Veď už dlho som sa snažila danú tému vyriešiť, analyzovať, koučovať... a nič. A stali sa dve zaujímavé veci – jednak ma šikovnosť kolegu kouča a aj výsledok koučingu z ničoho nič namotivoval tak, že ešte v ten deň som urobila prvé kroky. To, na čo som dlhé mesiace nemala ani štipku energie, zrazu nejako šlo. Stanovila som si prvé malé kroky, ktoré mám urobiť a to som naozaj aj vedela dodržať.  A aj tá nekonečná nespokojnosť ustúpila, pretože som začala aktívne konať. Keď už nič iné, aspoň som sa prestala cítiť ako najväčší fail pod slnkom…

No a čo je ešte zaujímavejšie, eshop, ktorý dovtedy spal zimným spánkom, sa prebral a začal generovať objednávky. Žiada sa mi napísať že „z ničoho nič“, ale to asi nebude úplne pravda. Lebo bez vetra sa ani lístok nepohne.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.