O kurze KOUČ 104, časť 4. : Ako sa naučiť znova snívať

02.08.2017

Tak schválne, kedy naposledy ste snívali o tom, aké to bude, keď dosiahnete svoj vytúžený cieľ? Alebo aké by to bolo nemať žiadne prekážky a mať všetko, na čo si len pomyslíme?

V motivačných kruhoch sa často stretávam s myšlienkou, že človek je sám sebe najväčšou prekážkou. Túto vetu akoby vymysleli pre mňa. Ja som sama sebe najväčší kritik i ten, kto pozná všetky možné aj imaginárne dôvody, prečo to či ono nedosiahnem. A prečo nemám nárok si vôbec niečo také priať.

V oných motivačných startupových kruhoch sa zvykne začiatočníkom odporúčať, aby mali veľké sny (dream bigger). Nie len o stupienok či dva ďalej, než sú teraz. Nech sa neboja snívať v naozaj veľkých rozmeroch. Sama som si to nevedela dosť dobre predstaviť, lebo mať veľké sny znamená pre mňa automaticky mať na seba samého veľké nároky, ktoré nie je vždy možné splniť. A toho sa bojím – sklamanie zo samého seba u mňa vyvoláva len ďalšie vlny pocitu zlyhania 

Práve na odblokovanie vnútorných zábran a rozvíjanie kreativity slúži metóda Walta Disneyho (podrobný popis metódy nájdete v našom blogu). Skúšali sme ju aj priamo na kurze a potvrdilo sa mi, čo som tušila: väčšina ľudí vo víre praktického života stratí schopnosť snívať – veď kto má čas na rozvíjanie kreativity, keď sa treba postarať o prácu, hypotéky, deti, domácnosť a financie? Väčšina účastníkov kurzu sa cítila pohodlnejšie vo svete realizátorov či kritikov. Pretože každý deň sme vystavení rôznym rizikám a neustále myslíme na ich minimalizovanie.

Osobne využívam prvý krok tejto metódy, snívanie, vtedy, keď „neviem, čo od dobroty“. Keď sa mi akosi vytratí cieľ, za ktorým idem, či sa mi začne zdať príliš vzdialený, a tak kapitulujem. Prípadne prestávam rozumieť, na čo všetky tie útrapy sú. Alebo čo tým vlastne vyriešim, keď splním ten či onen krok. Alebo sa mi celkovo vôbec nič nechce a hľadám dôvody, prečo to nerobiť. Alebo aspoň odložiť.

Vtedy si na 10 minút sadnem a začnem rozmýšľať, aké by to bolo, mať všetko čo chcem bez akýchkoľvek prekážok. Že sa zajtra zobudím a budem to mať. Väčšinou si predstavujem, aké to je, mať môj vytúžený život. Od momentu kedy sa zobudím, cez prácu, ktorú vykonávam, cez veci, ktoré vlastním až po príjemne strávený večer.

Toto mi pomáha presne v momentoch, kedy by som najradšej privrela oči pred všetkými problémami a odložila na neskôr.  Alebo ešte lepšie, na neurčito. Pomáha mi oživiť môj cieľ a zároveň nakopnúťmotiváciu urobiť niečo pre to, aby som jedného dňa taký deň prežila. Napriek únave, nechuti, strachu či nedostatku sebavedomia. Nakoniec na vete, ktorú často radia začínajúcim podnikateľom, niečo bude: Najmä začni. Hneď teraz.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.