Pochop svoje búrky života a vyťaž z nich

15.12.2020

Predstavte si leto a jej búrku. Ako všetko temnie a dvíha sa vietor, hrmí, blízka sa a chystá sa poriadna smršť, boj. Takto nejako to vyzerá aj v nás samotných, keď prichádza kríza, keď už niečo nie je tak, ako by sme si želali, keď sa už človeku nedá dýchať, je mu dusno presne tak ako pred obyčajnou búrkou. A zrazu tá búrka príde, aby všetko svojím dažďom (plačom) zmyla, vetrom (dychom) dala veci do pohybu a nastavila iný smer, vždy ten lepší! Búrka života má čistiaci charakter, treba ju vítať!

Búrka života je veľmi všeobecný pojem. Môže sa týkať čohokoľvek a preto je veľmi ťažké vymyslieť spôsoby, ako ju ustáť. Preto prinášame pár všeobecných typov, ktoré nám môžu napomáhať, aby sme nespadli. Aj keď spadnúť na vlastné dno je niekedy tak žiaduce. Lebo práve vtedy vidíme pravdu o nás a o celej situácií azda najzreteľnejšie. Ego sa chce stále brániť a udržať sa, ale je falošné. Preto si treba dovoliť byť na dne, aby sme vedeli, z čoho a prečo stúpame hore.

Prečo vlastne búrka života? Je to to  isté ako s prírodnou búrkou, ktorú zažívame počas leta. Búrka v živote nastáva vtedy, keď je už všetkého dosť, keď máme všetkého takpovediac “pokrk“ a je potrebné to všetko zmyť, vyčistiť v sebe aj v okolí. Tak ako cítime pred búrkou dusno a horko, človeku sa pomaly dýchať nedá, tak je to aj pred tou našou búrkou v živote. Necítime sa už v niečom dobre, nejako sa nevieme nadýchnuť, niečo nám vadí, prišla kríza, necítime sa jednoducho vnútorne slobodne a tak nám je tesno. Je nám dusno, vnútro zahalili mračná a hrmíme, hneváme sa, zúrime. Prišiel konflikt a boj v podobe bleskov. Takto nejako vyzerá búrka aj v nás samotných a je žiaduca hlavne preto, aby prišiel čerstvý vzduch, aby sme sa znova nadýchli. Všetko sa akoby vždy po búrke očistí a uprace. Po smršti tam vonku prichádza ten krásny tichý pokoj a my znova môžeme dýchať. Áno, zostane po nej neporiadok, pretože rozmetala všetko, čo neslúžilo a čo muselo byť uvedené do pohybu. Tak, a toto sú znaky toho, že tie búrky v živote sú vlastne veľmi pozitívne veci a treba ich vítať. Pretože majú čistiaci charakter. Vietor, ktorý všetko rozohnal nastavuje len iný smer vecí, vždy ten lepší!

       Samozrejme, záleží, či sa niekomu v živote deje malá búrka alebo rovno hurikán. Aké sú ale základné pravidlá pre zvládnutie oboch?

A) Zvládneme ju, ak sa nadstavíme najprv na to, že nás iba učí, že je nám lekciou. Vyťažiť z nej to, čo nám chce povedať namiesto toho, aby sme sa na ňu pozerali so strachom a negativitou.

B) Komunikujme o svojich pocitoch a problémoch sebe a svojím najbližším. Úprimná komunikácia, vyplavovanie emócií v podobe plaču a dychu (dážď a vietor) je čistenie. Pred každou búrkou hľadáme bezpečný priestor – nachádzajte ho u niekoho alebo v prírode.

C) Pozerajte sa na svetlé stránky skutočnosti vždy, keď je to možné a pomaly sa k nim približujte viac a viac každým dňom. Odpútavajte sa odpúšťaním sebe a ľuďom.

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.