Pomôže kouč vášmu biznisu? Prečo je dobré mať kouča vo firme? Kedy je ten správny čas si ho zavolať? Čo všetko dokáže kouč zmeniť?

19.02.2020

Koučka Silvia Langermann poskytuje praktické rady firmám, aby zbytočne nevyhadzovali peniaze, ale zvážili kam investovať.

„Koučing je môj životný štýl“ hovorí Silvia Langermann, „stretávam sa s tým, že ľudia sa boja a majú predsudky brániace im vstúpiť do svojho vnútra. Majú svoje tajomstvá a strachy, ktoré im bránia sa rozvíjať, hoci si uvedomujú svoj problém. Boja sa osloviť psychológa alebo iného odborníka, aby im pomohol. To platí aj v oblasti biznisu. Koučing má však jednu veľkú výhodu, nezostáva v minulosti, ale pozerá do budúcnosti. Je jedinečným nástrojom na otvorenie potenciálu a zaktivizovanie  nie len jednotlivcov, ale celých tímov ľudí vo firmách. Kouč je vašim partnerom, sprevádza vás a podporuje pri stanovení si cieľov, pri ich dosahovaní, pri prekonávaní prekážok a výziev. Ako kouč pomôžem nájsť najlepšie riešenie danej situácie, ktoré sa skrýva v každom jednotlivcovi.“

Proces uskutočnenia zmien v spoločnosti, ich aplikácia v praxi a predovšetkým ich pozitívne prijatie. Ako úspešne zvládnuť tento proces zmeny?

V mnohých firmách manažéri v súčasnosti musia plniť dve kľúčové úlohy: dosahovať ciele, za ktoré zodpovedajú a súčasne rozvíjať svoj tím, čím preberajú zodpovednosť za celkový výkon. Manažér, či tímlíder by mal vytvoriť príjemné a motivačné prostredie, dbať na neustály rozvoj svojich pracovníkov a v krízových situáciách by mal byť schopný efektívne riešiť konflikty. Cieľom každej firmy je mať zamestnancov, ktorí sú schopní a ochotní prebrať zodpovednosť a rozhodovať sa samostatne. Práve koučovanie, ktoré sa považuje ako jeden zo štýlov riadenia, je v tomto jednoznačne prínosom. Koučing dokáže dať každému zamestnancovi pocit osobnej sily a schopnosti, vďaka čomu sa v zamestnancoch prebúdza prirodzená angažovanosť k pracovnej náplni a prirodzená ochota preberať zodpovednosť za rozhodnutia v rámci svojich kompetencií. Manažéri teda vedia, v akých otázkach sa môžu na svojich ľudí spoľahnúť, čím im vzniká časový priestor, ktorý môžu venovať svojej manažérskej práci, ktorá nie je delegovateľná. Koučovací štýl vedenia je pre manažérov skvelý spôsob posilnenia svojich pracovníkov. To ako sa ľudia vo firme cítia im veľa napovie. Tí, ktorí majú pocit, že môžu uplatňovať svoju osobnú silu, sú ochotní prebrať zodpovednosť.

Často krát sa nám potvrdilo, že kombinácia individuálneho a tímového koučingu je vysoko efektívna. Vo firmách sa riešia rôzne témy, pričom je ideálne, pokiaľ sa počas prvého alebo druhého koučingového sedenia presná téma nestanoví. Téma, ktorú primárne potrebujete riešiť sa na povrch vyplaví najlepšie sama, pretože občas nám v napredovaní bránia záležitosti nášho osobného života. V princípe ide o to, že pokiaľ tie nevyriešime, nedokážeme naplno otvoriť svoj pracovný potenciál.

Vedeli ste, že mnohí úspešní ľudia využívajú služby kouča ?

Napr. Oprah Winfrey, Richard Branson, či dokonca aj Christiano Ronaldo. Eric Schmidt (SEO Google) dokonca hovorí: „každý by mal mať kouča“. Je pravda, že koučing sa kedysi využíval predovšetkým v športe, avšak dnes služby profesionálneho kouča využívajú ľudia, ktorí chcú dosahovať lepšie výsledky, či už v osobnom alebo pracovnom živote. Úspešní ľudia vedia, že lepšie výsledky nedosiahnu sami. Kouč vám vo vašom podnikaní napomôže k vytvoreniu nových efektívnych stratégií, čím dosiahnete vyšší zisk. Či práve rozbiehate svoj biznis, alebo už podnikáte a dosiahli ste určitý bod stagnácie, mali by ste využiť služby kvalifikovaného kouča. Kouč vám nie len podá pomocnú ruku, ale umožní vám vidieť aj ďalej za horizont, búrať bariéry, neustále rozširovať možnosti a dosahovať plný potenciál.

Ako to robíme u nás?

V našej spoločnosti pri poskytovaní služieb začíname s GPOP diagnostikou osobnosti. To ako sa ľudia cítia a čo si myslia nám veľa napovie. Vďaka tomu sa dozvieme nielen to, ako fungujú vzťahy, ale aj ako sú nastavené samotné procesy, či fungujú jednotlivé oddelenia, aká je vzájomná komunikácia medzi ľuďmi a oddeleniami, ako sa rozhodujú manažéri, či je v poriadku základná dokumentácia ale taktiež aj to, či je ľuďom jasná vízia a misia spoločnosti, pokiaľ ju firma zadefinovanú má. Práve správne zadefinovanie ciele a vízie považujem kľúčové pre úspech akejkoľvek spoločnosti. Mať cieľ a poznať cestu.... Preto poskytujeme špeciálne služby pre business klientov. Intenzívne pracujeme na rozvoji manažmentu, či jednotlivých tímov tak, aby spoločnosť mohla neustále napredovať. Koučing veľmi pozitívne vplýva aj na súkromie zamestnancov, pretože len spokojný zamestnanec je výkonný zamestnanec. Na základe špecifických požiadaviek klientov vytvárame stratégiu a plán vzdelávania priamo na mieru, za ktoré berieme zodpovednosť. Máme radi efektivitu a spoluprácu, ktorá má zmysel pre obe strany. Za pár rokov sme sa vlastne aj vyprofilovali na "externé HR oddelenie", ktoré pomáha interným personalistom nastavovať pracovné prostredie tak, aby bolo atraktívne a príjemné pre zamestnancov.

Tu by som spomenula aj náš kurz „Change management“, ktorý sa zaoberá práve touto problematikou. Čo absolvovaním dokážete získať?

Akékoľvek dobré technické riešenie bez adekvátneho riadenia ľudského faktora nemôže uspieť. V každej jednej organizácii sa ročne organizuje mnoho procesných, strategických, či iných projektov. Ale nie každý je skutočne úspešný. V skutočnosti väčšina týchto projektov a zmien nedosiahne požadovaný výsledok nie pre nedostatok ľudských zdrojov, metodiky alebo technológií, ale práve preto, že manažér/líder neriadil zmenu dobre a užívatelia ju následne neprijali. Práve rezistenciou voči zmene a prístupu ako ju eliminovať sa zaoberá metodika „Change management“ resp. „Riadenie zmien“, ktorej zvládnutie výrazne zvýši šancu na úspech.

Viac o obsahu kurzu nájdete na https://www.powercoaching.sk/change-management/

 

Aké sú najčastejšie dôvody, prečo ľudia vyhľadávajú kouča?

– 84,5 % časový manažment

– 74,3 % kariérne poradenstvo

– 73,8 % rada v podnikaní

Ako vám koučing pomôže vo vašom podnikaní?

  1. Odhalíte svoj skrytý potenciál

Koučing je dôverný vzťah medzi koučom a klientom. Spoločne, vďaka cielene vedenému rozhovoru, odkrývajú klientov skrytý potenciál, hľadajú riešenia na prípadné problémy a rozširujú možnosti. Kouč vám pomôže vidieť nápady, ktoré ste možno doteraz prehliadali, a poukáže na možnosti, ktoré máte. Je možné, že ste tak blízko svojho biznisu, že nevidíte príležitosti, ktoré ležia priamo pred vami.

2. Budete sa lepšie sústrediť

Či už ste na začiatku svojho podnikania, alebo je váš biznis rozbehnutý, môžete sa občas cítiť zasypaní povinnosťami. V snahe stihnúť všetky náležitosti nie je ťažké stratiť fokus a zameriavať sa na veci urgentné, avšak nie dôležité. Práve zameranie je pri úspechu dôležité. Kouč vás nasmeruje na tie najdôležitejšie úlohy, na ktoré by ste z dlhodobého hľadiska mali pre rozvoj a úspech svojho podnikania zamerať.

3. Zadáte si jasné a merateľné ciele

Zadanie si cieľov je kritickou časťou, ako budovať biznis. Predtým, než si vytvoríte plán a začnete konať, potrebujete vedieť, kam nasmerovať svoje zameranie, a čo chcete dosiahnuť. Kouč vám pomôže vaše ciele presne sformulovať a naplánovať. Spoločne vytvoríte efektívne stratégie a konkrétne kroky, vďaka ktorým bude vaše podnikanie rásť.

4. Získate objektívnu spätnú väzbu

Byť objektívny k svojmu podnikaniu je takmer nemožné. Ste tak blízko svojim každodenným povinnostiam, plánom a víziám, že nie je ľahké získať odstup. Profesionálny kouč vám však dokáže ukázať úskalia i príležitosti, ktoré ste možno prehliadali. Má odstup, ktorý je pre spätnú väzbu podstatný.

5. Zvýšite zisk

Služby kouča sú investíciou do vašej budúcnosti a investovanie do koučingu sa vám cenne vráti späť. Podľa štúdie od Metrix Global firmy, ktoré investovali do koučingu 1 $, získali späť 7,90 $.

6. Prídete na čerstvé nápady

Dobrý biznis kouč má mnoho skúseností a vedomostí z oblastí podnikania a môže na váš stôl priniesť niečo nové. Možno práve teraz stojíte pred výzvami, ktoré on zvládol a dokáže vám s nimi pomôcť. Kvalifikovaný a skúsený kouč vám môže dodať informácie získané skúsenosťami, ku ktorým by ste sa bežne nemali ako dostať. Nemusíte sa trápiť s problémami sami, obráťte sa na kouča, ktorý vás navedie tou správnou cestou.

7. Vďaka skúsenostiam kouča zrýchlite svoj progres a vyvarujete sa chýb

Trénovanie a koučovanie vedie k 88 % nárastu produktivity oproti 23 % nárastu, ak človek trénuje sám. Kouč vás vypočuje, nasmeruje a pomôže vám nájsť tú správnu cestu. Ak by ste sa o všetko starali sami, mohli by ste stráviť mesiace snažením sa s minimálnym výsledkom. Kouč bude vašou podporou a pomôže vám dosiahnuť efektivitu v krátkom čase.

8. Koučing vám pomôže zvýšiť sebavedomie a bude vás motivovať

Mnohokrát sú naše boje predovšetkým v našom vnútri. Kouč vám pomôže získať sebavedomie a sebahodnotu. Často môže vidieť veci, ktoré vy sami nevidíte. Kouč vás podporí, povzbudí a motivuje.

9. Kouč vám pomôže sledovať vaše kroky

Správny kouč vás nielen nasmeruje na správnu cestu, ale aj dá pozor, či po nej skutočne kráčate. Vďaka pravidelnému koučingu budete sledovať svoj progres. Vidieť postupné dosahovanie čiastkových cieľov je omnoho lepšie s ďalšou kvalifikovanou osobou, ako keby ste na to boli sami.

10. Kouč vo vás zapáli odhodlanie zadať si dostatočne veľkú výzvu

Predstavte si športového kouča, ktorý na svoj futbalový tím so zápalom kričí, že tento zápas vyhrajú. Svojich hráčov podporí a dodá im potrebné sebavedomie, nech už stoja pred akýmkoľvek súperom. Rovnakú podporu dostanete od svojho kouča i vy. Pomôže vám zadať si dostatočne veľkú výzvu, vďaka ktorej budete rásť vy i vaše podnikanie.

Užitočná rada na záver: Nájdite si kouča, ktorý sa koučingu venuje profesionálne a disponuje dostatočnými vedomosťami a skúsenosťami v podnikaní.

 

Autor: Fanny Bilková, Power Coaching

 

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.