Prečo absolvovať kurz "Umenie naplňujúceho vzťahu" ?

30.03.2020

"Dospel som až do takého štádia, že som sa začal spochybňovať a nevážiť si sám seba. A aby toho nebolo na mňa málo, tak som začal všetko brať osobne a tým pádom aj neúspechy vo vzťahoch brať na seba. Teraz už viem, že to nebolo voči mne férové." Miki

Dlhé roky si kladiem otázku, čo je spokojný či naplňujúci vzťah? A vôbec, dá sa dosiahnuť takýto vzťah?

Vo svojom živote som zažil niekoľko vzťahov. Každý bol iný a špecifický. Síce skončili vždy rovnako ale predsa boli v niečom jedinečné. Napriek tomu nedokážem však povedať, že boli spokojné, pretože ak by boli, tak by predsa vydržali až doteraz alebo skôr navždy (minimálne aspoň jeden z nich).

Tu sa však núka otázka. Dokáže byť vzťah večný? Asi sa zhodneme na tom, že nič nie je večné. Ani my tu predsa nebudeme večne. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, či skôr v to pevne verím, že vzťah dokáže byť trvalý a zároveň spokojný alebo ak chcete naplňujúci.

Je to v každom z nás, je to naša voľba, naše rozhodnutie. Ak sa rozhodneme, že chceme mať spokojný vzťah, tak s najväčšou pravdepodobnosťou ho aj dosiahneme. Je to v podstate veľmi jednoduché. Celé je to o výbere partnera, určení si priorít a rozhodnutí sa pre spoločný a zmyselný vzťah. Prečo zmyselný či zmysluplný? Pretože by nám tieto naše voľby mali dávať zmysel, mali by sme byť s týmto rozhodnutím stotožnení. Iba tak môžeme byť v takomto vzťahu šťastní a naplnení.

Čo však ak nastane kríza? Alebo začneme pociťovať nudu, nespokojnosť či stereotyp? Znova je to o našej voľbe. Ak chcem byť šťastný, tak predsa urobím všetko preto, aby som toho dosiahol. Lenže každý vzťah je o dvoch. Ako ja rád hovorím, vzťah nie je o jednom ani troch, či viacerých ľuďoch, je presne o dvoch. Vzťah je o mne a o mojom partnerovi/ke. Každý z partnerov si je rovnocenný a nesie rovnakú zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia. Darmo sa môže jeden partner snažiť, pokiaľ ten druhý nemá záujem o to isté - teda naplňujúci vzťah.

Znova sme pri voľbách. Je na každom z partnerov ako sa rozhodne. Či bude bojovať a zachraňovať vzťah alebo z toho odíde. Ešte by sa mohol správať nezaujato či skôr pasívne. Ale toto je asi iba pre silné povahy či skôr seba trýzniteľov. Pretože v takomto vzťahu sa dá len ťažko dlho zotrvať, časom nás to nahlodá a nakoniec úplne pohltí. Všetci predsa chceme byť vo vzťahu šťastní, či nie?

A preto ak chceme mať šťastný vzťah, tak je potrebné si uvedomiť, že na prvom mieste som ja sám až potom môj partner/ka a ďalej moja najbližšia rodina, najlepší kamarát/i...Priznám sa, s týmto som sám veľmi dlho bojoval. Pre mňa bola vždy na prvom mieste moja partnerka a moja rodina. Ja sám som väčšinou ostával na posledných miestach. Preto si myslím, že moje vzťahy neboli úspešné/šťastné. Pretože všetku moju nádej, energiu a čas som vkladal do partnerky. Dospel som až do takého štádia, že som sa začal spochybňovať a nevážiť si sám seba. A aby toho nebolo na mňa málo, tak som začal všetko brať osobne a tým pádom aj neúspechy vo vzťahoch brať na seba. Teraz už viem, že to nebolo voči mne férové. Ak chcem mať spokojný vzťah s niekým druhým (a nie nutne v partnerstve ale aj v práci, rodine atď.) tak v prvom rade by som mal vedieť byť spokojný sám so sebou. Byť k sebe ohľaduplný a láskavý. Lebo ak si nevážim sám seba, nedokážem si vážiť ani mať rád druhých.

Ak dokážem mať rád seba, dokážem mať rád aj svojho partnera/ku. Samozrejme za predpokladu, že aj môj partner/ka zdieľa podobné hodnoty. Na tému šťastných vzťahov existuje veľa kníh, teórií, článkov, ale všetky sú zbytočné ak sami neurobíme to rozhodnutie byť šťastní. Skúste začať s tým, že sa nad tým budete zamýšľať a uvedomovať si, že všetko je vo/na vás. Ak toto zvládnete, tak ďalším (o to jednoduchším) krokom bude prijať tieto naše rozhodnutia a napĺňať ich.

Pre tých, ktorých je tento proces uvedomovania a prijímania (kľudne môžeme hovoriť o self-coachingu) náročný, tak odporúčam absolvovať stretnutie s kvalifikovaným/skúseným koučom, ktorý vám dokáže pomôcť. Otvorí vám oči a napomôže vám ako vnímať samého seba a vašu predstavu o spokojnom a naplnenom vzťahu.

Ak máte obavy zo stretnutia s koučom, odporúčam vám zúčastniť sa workshopu “Umenie spokojného a naplňujúceho vzťahu” od Power Coaching.

Ja sám som sa ho pred nejakým časom zúčastnil a úprimne hovorím, že som začal vnímať veci inak. Premietam si svoje vzťahy, uvedomujem si kde som pochybil a už sa nad tým netrápim Naopak, skôr sa usmievam a som šťastný, pretože som našiel riešenie rovnice o dvoch (ne)známych. A teším sa na ďalší “príklad” (vzťah) v mojom živote.

Na záver, nečakajte zázrak ani rýchlo kurz na šťastný život. Otvorte svoje oči, nastrážte uši a najmä verte sebe samým. Pretože pamätajte, môžete všetko čo dokážete.

-miki-

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.