Prečo koučing aj v čase karantény?

26.04.2020

Práve teraz je tá najväčšia príležitosť ešte viac poznať sám seba. Odpovedzme si sami, kedy bude ďalšia takáto možnosť na osobný reštart, oddych a znovuzrodenie svojho JA? Treba túto situáciu zobrať z tej najpozitívnejšej stránky, teda ako ju môžem využiť vo svoj prospech, namiesto toho utápať sa v nič neriešiacich myšlienkach neistej budúcnosti. Zoberme zodpovednosť za seba do vlastných rúk a karta sa obráti.

Koučing slúži k osobnému rozvoju. Aj keď sa niekedy veľmi snažíme o zmenu vonkajšieho správania, to správanie musí byť vždy podporené zmenami vo vnútorných myšlienkových procesoch. A práve tu je priestor, kde môže byť seba-koučing najviac efektívny. Koučing by som prirovnala k tendencii rozvíjať sa, rásť, teda k väčšej sebaaktualizovanosti. Sebaaktualizovaní alebo plne fungujúci ľudia sú v skratke takí, ktorí sú kongruentní s tým, čo vo svojom vnútri cítia, že by mali robiť a to aj vedome vykonávajú. Čiže vykonávajú svoje ozajstné poslanie v živote, pretože to robí človeka naozaj šťastným. V čase krízy sa stretávame s tým, že ľudia prichádzajú o prácu, o to, čo seba a ich rodiny živilo. Možno je tu práve chvíľa položiť si otázku, či to, čo nás živilo, nás zároveň aj napĺňalo. Či sme možnože aj v kútiku svojho Ja naozaj spokojnejší a uvoľnenejší a hovoríme si, že veď som bol v poslednom čase len kôpka vystresovaného a ubitého chodiaceho človeka bez duše. A tak predsa len prišla chvíľa a život nás donútil sám, aby sme sa zastavili a prehodnotili určité veci v živote. Zamysleli sa nad tým, čo mi naozaj robí radosť a či robím to, čo naozaj chcem. A dokonca sa to nemusí týkať vôbec práce, ktorú vykonávate. Môže sa to týkať úplne jednoduchých, malých vecí, ktoré by ste radi robili, no ešte stále ste sa do nich nepustili.

Základom koučingu je byť k sebe naozaj úprimný a otvorený svojmu prežívaniu.  Iba to nás vie posunúť ďalej k stanoveniu si vlastného plánu k zmene, ktorý budeme viac ochotní držať sa ho a napĺňať. Koučing je iný v tom, že sa pýta do hĺbky, bez okolkov a takpovediac, nedáva si servítku pred ústa a nadstavuje nám čisté zrkadlo. Pomáha odstrániť zo svojho života presvedčenia a veci, ktoré nám už dávno nepomáhajú v raste, sú len zaužívanou príťažou a treba sa ich len zbaviť. V čase izolácie vie perfektne napomôcť k ďalšiemu smerovaniu.

Odkrytie toho, čo sa skrýva pod povrchom môže napomôcť pár takýchto otázok:

A) Čo vždy vo mne zarezonuje, keď vidím, počujem, páči sa mi? (za tým si treba ísť, to je jedným z prejavov, čo vnútorne predstavujem)

B) Prečo je pre mňa dôležité dosiahnuť tento cieľ, prečo chcem robiť/ byť to a to?

C) Ak by som nemal žiadne obmedzenia, kto by som bol, čo by som robil?

D) Čo som ochotný urobiť, aby som dosiahol to, čo mi robí radosť?

E) Čo ma brzdí, z čoho vyplývajú moje strachy a čo mám urobiť voči tomu, aby som s nimi spolupracoval a následne ich odstránil?

S veľa ďalšími hlbokými otázkami a vlastným smerovaním Vám môžu dopomôcť skúsení kouči.


Ak máte pocit, že Vás niečo brzdí k vykonaniu postupných krokov, napr. je to strach, negatívne a seba zhadzujúce myšlienky, ešte raz si v pokoji sadnite a pýtajte sa samých seba, čo by ste mali urobiť ako prvé, aby ste sa tých blokád zbavili. Vnútro Vám odpovie vždy. A budete presne vedieť, či ten, kto odpovedá ste Vy alebo niečo externé, a práve toho sa chyťte. Asi vždy to bude odpoveď, ktorá nebude príjemná, no práve to je to, čo musíte vykonať k štartu a pozitívnemu zajtrajšku a naplneniu cieľa. Stačí, ak urobíte vždy iba kúsok, postupne sa to pohne a nakoniec zistíte, že veď to nič nebolo, zabudnete na dávne strachy a bude Vás to šťastne poháňať ešte viac ďalej. Len treba veriť svojmu smerovaniu a pocitom.

Mária, Power Coaching


 

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.