Reakcie účastníka Romana na kurz KOUČ 104

08.05.2019

Mám za sebou prvé 2 dni kurzu KOUČ 104 hod. Keď som sa na tento kurz prihlasoval, hlavou mi vírili otázky: Čo je to vlastne koučing? Ako funguje? Funguje vôbec? Pomôže mi to nejako? Nie je to len americký módny výmysel? Budem sklamaný, alebo mi otvorí nové príležitosti? Len som dúfal, že to nebude nejaká skupinová terapia.

Napriek tomu, že po vstupe do salónika, kde prebieha kurz, všetko naznačovalo, že moje obavy boli oprávnené, po 2 dňoch musím konštatovať, že to tak absolútne nie je. Už po prvých hodinách si naša lektorka, Silvia Langermann, získala moju dôveru natoľko, že som sám bol prekvapený, koľko dokážem o sebe odkryť pred neznámymi ľuďmi. Prekvapilo ma, ako veľmi som zviazaný stereotypmi a postupmi, ktoré som aplikoval doteraz v pracovnom ale aj osobnom živote. Vďaka hravým cvičeniam sa dozvedám stále viac o sebe a o tom aký som. Príklady zo života, ktoré Silvia uvádza, radikálne menia môj pohľad na spôsob, ako hľadať riešenia zložitých životných a pracovných situácií. Každým cvičením vidím, ako sa mi stále viac otvárajú dvere do sveta koučingu a už teraz sa teším na ďalšie lekcie.

Dnešný deň ma hlboko poznačilo uvedomenie si, ako sme ako jednotlivci ale aj celé ľudstvo ľahko ovplyvniteľní formou neurolingvistického programovania. Často opakovaná téza sa stane pravdou, ktorej nielen uveríme, ale ju aj prijmeme ako súčasť našej osobnosti a môže ovplyvniť život nielen nám samotným, ale aj nášmu blízkemu či vzdialenému okoliu. Ak prídeme na to, že naším problémom je takáto téza a zdá sa byť neprekonateľnou prekážkou, je úžasné, že existujú metódy, ktoré rozdrobia obrovský problém na viac menších zvládnuteľných a zrealizovateľných výziev. Keď zvolíme správny postup a načasovanie každý, aj ten najväčší problém rozmenený na drobné, sa dá zvládnuť.

Walt Disney mi nastražili pascu stereotypu. Chytil som sa.

Stačilo jednoduché zadanie – Zostavte team a vytvorte s ním vašu vysnívanú spoločnosť. Stereotypné zadanie vyvolalo stereotypnú reakciu.

Keď sa pozerám na vec z jedného uhla, stále ju vidím rovnako. Ale kreatívna technika Walt Disney, mi ukázala, čo sa stane, keď sa pozerám na vec z troch rôznych uhlov. A zistenie bolo mimoriadne objavné. Odhalila, ako ľahko skĺznem do zabehnutých stereotypov, od ktorých sa práve usilujem ujsť.

Vesmír je plný hrdinov

Dnes pri rozoberaní techniky Cesta hrdinu som si uvedomil, že nazretie do hlbokých príbehov mojich kolegov, zmenilo spôsob, akým som sa doposiaľ pozeral na ľudí okolo seba. Keď máme možnosť dozvedieť sa niečo hlbšie zo životného príbehu človeka, zistíme, že každý z nás žije vo svojom vlastnom svete, je v ňom najväčší hrdina a rieši tie najťažšie úlohy. A preto je vesmír plný hrdinov.

Viachlavý drak, sorry kouč

Viac hláv neznamená viac rozumu. Dnes sme skúšali metódu viachlavý kouč. Na začiatku som si myslel, že to bude jednoduchšie, keď sme na jeden problém viacerí. Ale opak bol pravdou. Ťažké bolo sledovať niť otázok a odpovedí a zároveň sa koncentrovať na vlastnú otázku, ktorú si nebolo možné naplánovať. Otázka musela nadviazať na predchádzajúcu odpoveď. Metóda poukazuje na to, že koučing je o pohotovosti kouča a jeho schopnosti reagovať na odpovede a pri tom sa držať v kontexte dosiahnutia klientovho cieľa.

Metóda Tri stoličky

Pri riešení zložitých životných situácií sa v našej hlave mieša racionálne s emóciami ako hrušky s jablkami. Ale keď ich roztriedime, a potom povyberáme tie najzrelšie a najkrajšie myšlienky, môže vzniknúť prekvapivo dobré riešenie. Hoci aj skvelý hruškovo-jablkový koláč ;-)

Všetko zlé sa v dobré obráti

V partnerskom živote môžu vzniknúť situácie, kedy komunikácia medzi partnermi už nie je možná. Keď sa ich ale ujme skúsený kouč, dokáže aj z tých najostrejších vyjadrení partnerov vytiahnuť to pozitívne, čím sa obrúsia ostré hrany viet a komunikácia sa zmení na konštruktívnu. A pritom stačí tak málo, len dodržiavať pravidlá kouča. Každý z páru hovorí len vtedy, keď ho kouč vyzve a hovorí len toľko, koľko povie kouč. Klienti medzi sebou nikdy nehovoria, okrem časti rozhovoru, keď si určujú spoločný cieľ. Táto úžasná metóda párového koučingu sa volá META ZRKADLO.

Jeden za všetkých a všetci za jeden cieľ

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Väčšinou dosiahnu dva síce podobné, ale nie rovnaké ciele. O to náročnejšie je, keď rovnakú úlohu dostane 14 ľudí a spoločne majú dosiahnuť jeden cieľ. Bez systému, organizácie a kontroly nastane chaos. Aj to sme sa dnes naučili vďaka jednej z metód koučingu na podporu práce v teamoch.

Mravček s lienkou, tri kozliatka, malý žiačik aj vlk s Červenou čiapočkou

Tieto rozprávkové postavičky pre mňa už navždy budú mnemotechnickou pomôckou na ľahšie zapamätanie 11 kompetencií kouča. Kompetencie, ktoré sú „mantrou“ dobrého kouča, sme si osvojovali zábavnou formou. Veľmi milý a vtipný spôsob mi pomohol, ukotviť tieto kompetencie v pamäti. Dnes to proste bola škola hrou :-)

O psíkovi a mačičke

Charakteristické vlastnosti dominantnej mačky a submisívneho psa môžu byť základom  pochopenia neverbálnej komunikácie medzi ľuďmi. Ich charakteristické pózy a správanie píšu príbeh, ktorý nie je vyjadrený slovami. Keď sa človek naučí vnímať tento spôsob odovzdávania informácií, veľmi ho to obohatí, pretože pri komunikácii je len 7%-ný podiel reči a až 93% predstavuje neverbálna komunikácia.

Sme kouči

Dnes sme dostali do rúk certifikát, vďaka ktorému sme sa postavili na štart novej etapy našich životov. Dostali sme do rúk nástroj v podobe účinných techník, cez ktoré si naši budúci klienti môžu zmeniť život. Ale nikdy nesmieme zabudnúť, že sme dnes prijali aj obrovskú zodpovednosť za to, že budeme pracovať s tým najvzácnejším a najkrehkejším, čo ľudské bytosti majú. S ľudskou dušou. 

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.