Rozumieme správne nášmu partnerovi?

07.11.2018

Keď dvaja hovoria, to ešte neznamená, že si aj rozumejú. Svoju vlastnú skúsenosť nám napísala účastníčka kurzu Kouč 104. Možno jej príbeh bude inšpirujúci pre niekoho, kto práve rieši otázku komunikácie a porozumenia si vo vlastnom vzťahu.

S manželom sme boli v začiatkoch celkom dokonalý pár. Riešili sme len kam ísť cez víkend na výlet a naša komunikácia cez týždeň a počas dňa pozostávala aj z dlhých emailov. O to väčší bol šok, keď po pôrode sa všetko zmenilo. Mala som zdravotné problémy a hlavne popôrodnú depresiu. Všemožne mi pomáhal ako vedel, veď robil z domu, a veľa ma zastupoval aj v materských povinnostiach, ktoré som kvôli môjmu stavu zvládala ťažko.Lenže problém začal vtedy, keď som si všimla, že všetko začal riešiť so svojou maminou. Častokrát som ich pristihla, že sa o veciach týkajúcich sa našej domácnosti bavia spolu na balkóne. Veľmi ma to rozčulovalo a hlavne neprispievalo to môjmu stavu.Časom som sa zdravotne dala do poriadku a dala som veci na správnu cestu.
Lenže zom zistila, že naša komunikácia aj tak zostala na bode mrazu. Hocičo som povedala, oznamovala, nemalo to príjemcu . Manžel bol schopný tvrdiť, že nič také som mu nepovedala. Ak sa dalo, všetko som mu oznamovala emailom, aby som mala písomný dôkaz, že som ho o niečom informovala. Bolo to však trápenie, hlavne pre mňa. Horšie to bolo už len keď sme prišli na to, že na výchovu máme úplne iný názor.

Znovu som otehotnela a mala som rizikové tehotenstvo . Veci sa trošku sa zlepšili, aspoň sme sa prestali hádať. Neskôr som prišla na to, že to bolo len preto, lebo ma nechcel rozčuľovať. Začala k nám chodiť moja mama a pomáhať s dcérkou, aby som mohla oddychovať. Po druhom pôrode sa problémy opäť vrátili. Prestal mi pomáhať aj s domácnosťou a deťmi, zvykol si, že mám pomoc, ale nedošlo mu, že po pôrode sa situácia zmenila a mám toho oveľa viac. Okrem nervozity z nevyspatia a únavy, znovu sa začali hádky a výčitky medzi nami. Nič sme nevedeli normálne doriešiť a mala som pocit, že všetky moje slová sa strácajú v časopriestore.

Keď som už bola na konci svojich síl, rozhodla som sa , že jediné východisko je ísť spolu na tréning komunikácie. Dozvedeli sme sa nástroje, ktoré nám pomohli pracovať so vzájomnou komunikáciou. Časom som pocítila výrazné zlepšenie. Naučila som sa vnímať vlastné potreby a aj vnímať potreby môjho partnera. Našli sme si spoločnú reč a viem si odsledovať, kedy je najvhodnejší čas na to, aby sa prebrala nejaká vážna téma. Stále sa snažím byť v komunikácia uvedomelá, vyjadrovať sa čo najjasnejšie a overovať si, že či ma  môj partner chápe. Snažím sa mu dávať dostatok priestoru na jeho vyjadrenie. Mením sa ja a tým mením aj môjho manžela. Preto všetkým, ktorí majú problém v manželstve, odporúčam ísť na tréning komunikácie, pretože práve to je základom zdravého a šťastného vzťahu v rodine.

Eli 

 

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.