Skončili ste školu? Koučka odporúča, čo robiť ďalej

23.05.2019

Koučky, psychologičky Mgr. Silvie Langermann, PCC, sme sa opýtali na aktuálne otázky, ktoré trápia študentov na strednej, ale aj vysokej škole. Prichádza obdobie, kedy by sa mali rozhodnúť, kam majú ísť ďalej po škole, či majú pokračovať v štúdiu, nájsť si prácu alebo vycestovať do zahraničia. Prečítajte si celý rozhovor, v ktorom sa dozviete odpovede, ktoré by vám mohli pomôcť vybrať si správnu cestu.

Veľa žiakov a študentov v najbližšom mesiaci bude maturovať, alebo končiť vysokú školu. Ide o náročné obdobie, kedy sa majú rozhodovať, čo ďalej. Ako postupovať v prípade, že študenti nevedia, čo majú robiť ďalej?

Tieto veci by mali vedieť už teraz. Ak sa niekto chystá vycestovať napríklad do Ameriky, potom by mal mať vybavené potrebné dokumenty a letenky už skôr. Na druhej strane sa jedná o zlomový moment v živote, kedy sa mení študentský život na život dospelého. V prípade, že študent ide rovno po maturite na vysokú školu, tam sa nič špeciálne nemení. 

V prípade, ak niekto mení vysokú školu alebo sa vôbec nechystá ísť študovať, potom môžeme povedať, že ide o obdobie, ktoré je náročnejšie na psychiku. Ideálne je, keby sa študent mal s kým porozprávať, či s rodičom, učiteľom alebo školským psychológom. Na základe toho zistí, čo bude s ním ďalej, kam chce v živote smerovať.

Ako by mali študenti stráviť ich „posledné“ leto?

Z každej strany počúvam, ako by si študenti mali naplno užiť ich posledné leto pred nástupom na vysokú školu. To je na jednej strane fajn, len to nie je úplne ideálne. Leto sa dá stráviť príjemne aj na brigáde, dovolenke, poprípade podnikaním.

Študentom by som odporučila jednoducho si oddýchnuť, užiť si daný moment úspešného dokončenia štúdia a skôr dané obdobie využiť na zamyslenie sa, čo chcú robiť ďalej, čomu sa chcú venovať.

Pomôže napísanie si určitého plánu?

Napísanie plánu je dobrý nápad. Dbajte na to, či daný plán závisí od vás, či sa dá vôbec splniť. Napíšte si jednoznačný plán, čo chcete dosiahnuť, aké sú vaše finančné očakávania, či sa chcete zaregistrovať na úrade práce a pod.

Ako koučka ste sa určite stretli v praxi s týmto problémom, viete nám povedať príklad?

Áno, stretávam sa s tým bežne. Ide o rôzne prípady. Prvým je, že študenti sú vystresovaní zo štátnic alebo maturít, našou úlohou je ich upokojiť, podporiť, že „nejde o život“, prinajhoršom skúšku zopakujú v septembri.

Druhým prípadom je to, že študenti sú veľakrát ovplyvnení svojim okolím, kamarátmi. Čo má za následok to, že sú ochotní  nakoniec obetovať svoje ambície a sú ochotní zobrať prácu predajcu, pretože v nej vidia vidinu väčšieho zárobku. Preto odporúčam vypracovať si plán, v ktorom si jasne študent zadefinuje, kam sa chce dostať po skončení školy, aké sú jeho ambície. Mal by ísť za svojím srdcom.

Dôležité je si tiež povedať, že nástupom na vysokú školu  sa život nekončí, nemusí sa jednať o šok. Minimálne polovica študentov pracuje aj popri štúdiu. Je to pre nich výhodné, pretože už majú určitú prax a do budúcna im to môže pomôcť a ľahšie si nájdu zamestnanie alebo si rozbehnú vlastný projekt.

Je riešenie aj návšteva kouča?

Jednoznačne áno. Kouč je ten, ktorý dokáže ambície a vnútorné túžby človeka vytiahnuť na povrch. Pritom študent zistí, čo vlastne chce od svojho života

pokračovanie článku /langermannclanok/

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.