Som kouč!

31.05.2019

Moje lietadlo smerujúce do New Yorku sa odlepilo od ranveje v Amsterdame asi pred štyrmi hodinami. Namiesto plánovania pobytu v zámorí, mi ale hlavou stále blúdia myšlienky na kurz Kouč 104 hodín.

Keď som sa rozhodoval, či sa naň prihlásim a zaplatím nemalú sumu, obával som sa, nakoľko splní moje očakávania. Nevedel som si predstaviť, ako sa zo mňa za dvanásť dní môže stať kouč. Bál som sa, že tento kurz bude len taký americký výmysel, ktorý "všetci dáme" a budeme strašne happy, úspešní a samozrejme do roka aj poriadne bohatí.

Salónik hotela, v ktorom sa kurz odohrával, pripomínal usporiadaním miesto pre skupinovú terapiu. A práve tak sa kurz aj začal.

Volám sa Roman a som tu, lebo ...

A prečo vlastne som tu a čo chcem? Aké sú moje očakávania a ako ich chcem naplniť? Aké to bude, keď budem kouč?

Dnes už viem, že práve cez otázky tohto typu prichádza zmena. A to bol práve ten dôvod, prečo som sa na tento kurz prihlásil. Vnútorná potreba zmeny, možno aj zásadnej. Zmeny v mojej práci, biznise, osobnom živote, ale hlavne v myslení.

Asi neexistoval lepší spôsob, ako mohla naša lektorka Silvia Langermann tento kurz začať. Otázkou, prečo sme tu a čo od tohto kurzu očakávame, odštartovala veľmi dôverný a intímny proces, vďaka ktorému som spoznal nielen svojich spolužiakov, ale hlavne seba. Každý deň sme sa naučili niečo nové o etických zásadách, princípoch a metódach koučingu. Ani sme si neuvedomili, že nás priviedla k zadefinovaniu vlastných cieľov a celý kurz sme rozmýšľali nad možnosťami, ako je ich možné dosiahnuť.

Trvalo mi to presne dvanásť dní kurzu a ďalších desať dní, kým som to pochopil.

Koučing je proces, pri ktorom kouč prostredníctvom dôverného vzťahu a účinných otázok privedie svojho klienta k uvedomeniu, na základe ktorého začne konať, aby mohol dosiahnuť svoje ciele. A to presne Silvia urobila. Celý kurz bol vlastne 104 hodinový koučovací rozhovor. Do rúk sme dostali všetko, čo potrebujeme, cieľ aj metodiku, ako ho dosiahnuť a snáď aj rozhodnutie. Zostáva na nás už len jedno, ale to najdôležitejšie, začať konať.

V jednej knihe som čítal, že:

"Učiť znamená ukázať, že je to možné. Naučiť sa znamená, umožniť to sebe."

Trvalo mi to možno trochu dlhšie, ale podarilo sa. U mňa to prišlo ako zmena myslenia.

Odteraz, sa už pozerám na svet inak. Nie z jednej alebo druhej strany, ale z mnohých strán. A svet je taký úžasný. "Veď keď nevieš, kto si, môžeš byť kýmkoľvek."

A preto som kouč.

Roman Neradný

Niekde nad Atlantikom ; 21. máj 2019 ; 11 582 n/m ; 850 km/h ; - 45 C°

 

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.