Telo má byť v službách mysle a nie aby myseľ slúžila telu

12.02.2021

Aj ľudia v koncentračných táboroch prežívali len vďaka ich sile myslieť na svoje vlastné predstavy zmyslu života. Nie svaly, ale myseľ im dodávala silu žiť. V ťažkých chvíľach je potrebné si pripomínať vlastný obraz sebahodnoty a prehodnocovať vlastné postoje k životu. Ako? Dočítate sa aj tu.

Svoje pocity môžeme ovládať iba svojimi myšlienkami. Aj tých, ktorí boli zatvorení v koncentračných táboroch držala pri živote iba sila ich vôle myslieť na pozitívnu budúcnosť. Tú silu pre motiváciu vstať každé ráno nachádzali iba vo vnútri seba alebo v pomyslení na to, že tam niekde ich čakajú vlastné deti, ktoré ich potrebujú. Len si predstavte ich vyhladované telá, ktoré mali napriek drastickým podmienkam silu prežiť. Bola to sila mysle, ktorá dokázala ovládať to, aby sa úplne nezrútili. Bolo to práve to, že v kútiku duše mali starostlivo uschované im vlastné kúsky predstáv pre čo žiť.  A to im dodávalo nádej pre každý deň. Bola to práve sila mysle, nie tá v svaloch a kostiach.

 

A takto nejako by sme sa mohli vždy inšpirovať aj pri vlastných vnútorných strachoch, bojoch alebo zlyhaniach. Ako ovládnuť svoje emócie v nie moc príjemnom období a dosiahnuť vnútornú alchýmiu? Jedným z typov môže byť to, že v mysli sa akoby navrátime samému k sebe. Že predstaviť si seba v časopriestore toho kto som, aké sú moje hodnoty a kam smerujem. Pozrieť sa na svoj najpozitívnejší obraz seba do budúcna, ktorý mám v sebe akoby celý život pevne ukotvený a veriť tomu, že tam predsa smerujem a dosiahnem to, len teraz prišlo chvíľkové obdobie prázdna. To je predsa môj zmysel života a postupne ho žijem a napĺňam ho. A presne tohto sa držali aj ľudia zatvorení v koncentrákoch. Nenechajme ničivým myšlienkam, aby nám skákali po hlave! Tešme sa z pozitívnej predstavy budúcnosti akoby už bola. Aj tak v živote o nič dôležité nejde. Možno aj taká myšlienka toho, že chcem tu po sebe niečo zanechať, vie človeka nadchnúť pre vec a začať vykonávať činnosti, ktoré vedia odvrátiť myseľ od zbytočných myšlienok. Robiť to, čo človeka vyživuje, posilňuje a prináša  mu radosť, sú kroky k tomu, aby naše telo poslúchalo v prvom rade to, čo chce naša hlava. A aby bolo koniec koncov v súlade. Vtedy sme zdraví. Pohyb a vykonávanie činnosti, práca s tým telom je kanál, ktorým sa negatívne emócie odbúravajú. Ale niekedy sa nevieme zmestiť do kože, aj keď sme príliš šťastní. Vtedy skáčeme, tancujeme, spievame si a podobne. Nuž, emócie sa musia nejako transformovať a vybiť. 

 

Ak nič nepodnikneme, nič sa nezmení. Väčšinu života ideme na autopilota. Naučené vzorce myslenia a správania. Kľúčová je preto voľba. Zvoliť  si pozitívne postoje k nejakým veciam, ku ktorým mám zlý vzťah. Zamyslite sa nad tým, aký životný postoj potrebujete najviac zmeniť? Winston Churchill raz poznamenal: „Postoj je to nepatrné, čo spôsobuje veľké zmeny.“ Úplne s ním súhlasíme. Každý z nás občas potrebuje zmenu postojov a tá je výsledkom zmeny myslenia.

 

Nejde o to iba premýšľať o tom, že mám pozitívny postoj, ale v ňom aj skúšať konať. Ak si s týmto nedokážete sami poradiť, sme vám samozrejme k dispozícii. Koučing je totiž veľmi užitočná metóda. Prajeme veľa síl!

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.