Zdravé sebavedomie vs. egoizmus

13.02.2021

Egoizmus je panovačný ako frustrovaná žena v domácnosti. Je často zlostný a nenávistný a nepozerá na okolie. Nie je v službe celku ale slúži iba sebe. Sebavedomie je na druhej strane nezištné, súcití a slúži pre blaho ľudstva. Poďte ich s nami rozoznať ešte viac.

Kedy vlastne zistíme rozdiel? Naša pôvodná podstata charakteru je v silách súcitu a nezištnosti. To, že žijeme v obklopení ekonomickými a štátnymi zriadeniami, z toho vzniklo mnoho vzorcov a aj naše obranné egoistické mechanizmy. Jednými z nich môžu byť aj zlosť alebo nenávisť, pretože nedostávame to, čo má iný a potrebujeme to tiež. Taoisti, ale aj veľa mysliteľov-humanistov verí, že v každom z nás je iskra dobra, ktorá u niektorých akoby zhasla kvôli tomu, čo a ako do neho vložila rodina alebo spoločnosť. Ale tá iskra sa chce počas života znova zapáliť. Ego sa potom bráni rôznymi zlými návykmi, ktoré zatieňujú to dobré, čo je v nás a začne si hrabať pre seba, a nič a nikto okolo ďalej neexistuje. Stávame sa tak egoistickými. Môžu to byť napríklad prejavy panovačnej ženy, ktorá nedostáva uznanie v práci alebo sa jej kariérne nedarí, no vybíja si to vo vedúcej funkcií doma u rodiny a všetko sa podriaďuje jej pravde.

Aká je potom povaha zdravého sebavedomia? Ak chceme zlé prejavy ega premeniť na zdravé sebavedomie, musíme si v prvom rade uvedomovať tieto vlastné každodenné stratégie prežitia v spoločenskom živote. Uvedomovať si presne to, čo sa skrýva pod povrchom napríklad mojej frustrácie. Lebo vtedy sme si vedomí samého seba a môžeme s tým niečo robiť. To, že máme zdravé sebavedomie zistíme tak, že chceme byť čo najviac v službe pre ostatných a rozvíjať to každý deň. Že si dokážeme priznávať tie naše egoistické slabosti, vieme ustupovať a byť v súcite so sebou samými, ale aj s druhými ľuďmi či okolnosťami. Je to vtedy, kedy naša pôvodná povaha dobra znovu jasne žiari a riadi naše myšlienky a činy. Sebavedomie je nesebecké a nezištné. Nehrabeme si iba pre seba, ale pozeráme sa na celok a snažíme sa v každom okamihu chápať aj druhú stranu.  Vtedy je to príťažlivé aj pre ostatných ľudí. Zdá sa to ako ideálny stav existencie, ale je to niečo, s čím môžeme lepšie kooperovať alebo si  vo vzťahoch vychádzať.

Samozrejme, ego je dobré k tomu, aby sme dosahovali naše životné ciele. Pretože ego = ja. Vďaka egu vieme rozoznať to, kto sme a kto nie sme a preto sa lepšie vieme prebíjať svetom. Vieme si dokonale vybrať, čo chceme a čo nechceme. Vieme byť viac súťaživejší, ostrejší a surovejší. Dobre zarobiť peniaze. Ale to niekedy so sebou nesie veľmi negatívne prejavy, čo nie je ľuďom sympatické. V skutočnosti vyvierajú iba z nejakých nenaplnených detských alebo životných prianí alebo potrieb.

Skúmajte sa a postupne vám bude dochádzať, ako s ním pracovať tak, aby ste vlastné potrebné ego vedeli krásne prepájať so sebavedomím a empatiou. Odporúčame taktiež naše koučingové kurzy zamerané na sebapoznanie a kontrolu.


 

Súvisiace kurzy

Neboli nájdené žiadne záznamy.