Od osamelosti k vytúženému vzťahu. Urobte si tieto 2 cvičenia a buďte o krok bližšie k partnerovi vašich snov 

A už máš niekoho? Prečo ešte nechystáte svadbu? Naozaj ste sa rozišli? Všetci poznáme tieto otázky, ktoré vyzývajú k tomu, aby sme odpovedali kladne – áno, mám partnera a máme ideálny vzťah. Lenže, čo ak to nie je pravda a my naberieme odvahu na rozchod alebo sa to stane nečakane a sme zrazu sami. Instantná doba na to ponúka aj rýchle riešenia. Skúste pre tento raz počkať so stiahnutím zoznamovacej aplikácie a využite samotu vo svoj prospech. My vám v tomto článku ukážeme ako na to. 


 

V súčasnej dobe mnohí ľudia radšej zostávajú vo vzťahoch, v ktorých nie sú spokojní, nakoľko majú strach byť len sami so sebou. „Ak zostaneme v takomto vzťahu zvyšuje sa naša závislosť na partnerovi a znižuje sa pravdepodobnosť rozchodu, aj keď vzťah nenapĺňa naše potreby,” vysvetľuje v úvode knihy 8 pravidiel lásky jej autor a zároveň populárny americký mentálny kouč Jay Shetty. Aj podľa mentálnej koučky Bronislava Švrčková sa mnohí z nás sa zaoberajú príliš tým, aké hrozné je byť sám. Výsledkom toho je, že cítime čoraz horšie pocity až sa napokon v tejto situácií aj reálne vidíme.  Podľa mentálnej koučky Bronislavy Švrčkovej nám tento obraz vštepuje rodina či blízke okolie, nás to potom vydesí a o to rýchlejšie sa usilujeme byť vo vzťahu. Nájdeme si tak niekoho len aby sme neboli sami. „Aký je to však vzťah, ktorý sme položili na základoch strachu a nie lásky,” kladie dôležitú otázku Švrčková.

Od samoty k poznaniu

Čas strávený osamote umožňuje nielen spoznať bližšie seba, ale postupom času aj nájsť lepšiu cestu k druhým. Podľa slov Švrčkovej chvíle, ktoré trávime sami so sebou sú jedným z najvzácnejších nástrojov, pomocou ktorého máme možnosť nahliadnuť do našej duše. „Keď sa nám podarí upokojiť skáčuce myšlienky, a necháme ich voľne plynúť, dávame možnosť nášmu mozgu, aby upratoval. Aby sa zbavoval zbytočnej záťaže. Aby opätovne začal počúvať tichý hlas vlastnej duše a zistil tak, čo naozaj potrebuje.” Žiť nejakú dobu osamote samozrejme prináša svoje úskalia avšak aj napriek tomu to stojí za pokus. „Keď sme single musíme samotu využiť. Je to dôležité, jedine tak pochopíme sami seba, svoje radosti a hodnoty. Rozvíjaním sebalásky, rozvíjame súcit, empatiu aj trpezlivosť a neskôr dané schopnosti uplatňujeme pri láske k niekomu inému.” Podľa Shettyho sa v samote učíme tomu, aby sme sa mali radi, uvedomujeme si, akí sme a napokon sa učíme ako sa zotaviť z bolesti, a ako sa o seba starať. 

Liečivá samota

Štúdie ukazujú, že ak si nedoprajeme samotu, ťažšie sa učíme. Mihaly Csíkszentmihályi vo svojej knihe Flow – Psychológia optimálneho prežívania poukazuje na fakt, že mnohí tínedžeri nedokážu rozvíjať svoje schopnosti nie preto, že by mali poznávacie deficity, ale kvôli tomu, že sú neradi sami. Výskum ďalej odhalil aj to, že mladí ľudia majú nižšiu schopnosť rozvíjať kreatívne zručnosti (hru na hudobnom nástroji alebo písanie), lebo tieto schopnosti sa najlepšie rozvíjajú osamote. Namiesto toho, aby sme využili voľný čas na sebapoznávanie, mnohí z nás utekajú za zábavou, trávia každú voľnú chvíľu v spoločnosti ľudí a sú pod neustálym vplyvom sociálnych sietí. Vyhýbať sa času osamote však neprináša také benefity ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať (napr. vznik úzkostí, depresie, horší spánok, znížená kreativita, neustála únava a pod.) Podľa výskumov stačí tráviť denne osamote aspoň 20 až 30 minút. Na tejto pravidelnej báze vieme efektívne redukovať nahromadený stres a emócie ale do budúcna vieme predchádzať aj duševným chorobám.

Skrz seba nájdem teba

Pripravili sme pre vás niekoľko rýchlych a efektívnych cvičení, využívajúce sa v koučingu, vďaka ktorým budete mať možnosť bližšie spoznať samého seba. Najprv sa pozrieme na to, ako trávite so sebou voľný čas, či vás dané aktivity napĺňajú, kedy a kde ich vykonávate a prečo vás to napokon robí šťastným. Niekedy stačí takáto krátka analýza na to, aby sme si uvedomili, že život v jednotnom čísle vôbec nie je na zahodenie, ba práve naopak, baví vás a je vám dobre. Len si predstavte, že takto radostného vás pri vykonávaní vašej obľúbenej aktivity stretnete vaša spriaznená duša. Aké by ste mali z toho pocity? Skúsime hádať a myslíme si, že by boli určite pozitívne. Poďme sa teda pozrieť na prvé cvičenie: 

Cvičenie č. 1: SAMOAUDIT 

Zámerom samoauditu je, aby ste sa začali vo svojej koži cítiť príjemnejšie. Zistili, aké aktivity vás napĺňajú a robia šťastným, a to aj bez preferencií a predstáv niekoho iného. V neposlednom rade vás toto cvičenie naučí ako so sebou intenzívnejšie a efektívnejšie komunikovať. Postupujte podľa nasledovných krokov: 

  1. Poznačte si, koľko času trávite za jeden týždeň osamote bez spoločnosti. V tejto fáze cvičenia sa nemusíte snažiť docieliť samotu, ale ide o to, aby ste si všimli svoje návyky, ktoré robíte, keď ste počas dňa len sami. 
  2. Nakreslite si tabuľku s nasledovnými kolónkami: čas – aktivita – príjemné/nepríjemné – prečo. Pri políčku “čas” napíšte, v akej časti dňa ste boli sami a či vám to vyhovovalo. Ďalej si napíšte aktivitu, ktorú ste vtedy robili (napr. umývanie riadu, prechádzka po lese, hocičo, čo vás osamote robí šťastným). Potom si poznačte, aké ste pri tom mali pocity. Pomôcť vám môžu ďalšie otázky využívajúce sa aj v koučingu: Pri akých voľnočasových aktivitách sa cítite najpríjemnejšie? V akom období počas dňa sa vám tieto aktivity vykonávajú najlepšie? Prečo si myslíte, že daná aktivita v danom čase vás tak napĺňa? 
  3. Teraz, keď viete, koľko času strávite sami so sebou, zvoľte si novú aktivitu na každý nasledujúci týždeň. Cielne si vyberte, ako chcete tráviť čas napr. naberte odvahu a choďte do kina na film s vašim obľúbeným hercom alebo sa vyberte na turistiku či si dajte obed len tak sám so sebou bez spoločnosti kamarátov. Vašou úlohou bude si všímať ako reagujete na nové situácie. Zapisujte si svoje pocity aj akékoľvek rušivé podnety, ktoré vám sťažujú samotu. 
  4. Na záver si urobte vyhodnotenie, pri ktorom vám pomôžu nasledovné otázky z koučingu:  Koľko vám potrvá, kým sa začnete pri aktivite, ktorú vykonávate sám komfortne? Ako viete čas strávený osamote prežiť príjemnejšie? Čo sa vám na vami vybranej aktivite páči najviac a prečo? Aké sú podľa vás klady a zápory času stráveného osamote? V čom vám pomáha čas strávený sám so sebou? 

Výborne! Zvládli ste prvé cvičenie. Ako sa cítite? Čo vám splnenie tejto úlohy prinieslo? Odporúčame sa nachvíľu zamyslieť a keď sa na to budete cítiť byť pripravený môžeme pokračovať na ďalšie, o čosi náročnejšie cvičenie, ktoré odhalí vaše skutočné hodnoty. 

Cvičenie č.2: DEFINOVANIE HODNOT

Mentálna koučka Silvia Langermann vo svojej knihe Úspech si ty tvrdí, že nie je vôbec jednoduché vedieť okamžite odpovedať na otázku našich hodnôt avšak upozorňuje na to, že “ak budeme naďalej fungovať bez ich poznania, bude to vyzerať tak,  akoby sme chceli dosiahnuť úspech bez cieľa, bez motivácie.” A to je už len krôčik k tomu, aby ste sa časom stretli s partnerom, ktorý vám bude rozumieť rovnako dobre ako vy sami sebe a možno bude vyznávať rovnaké hodnoty aké máte vy. 

  1. Zoberte si papier a napíšte všetky hodnoty, ktoré podľa vás môžu existovať. Odpovedajte si na otázky: Aké máte a aké ste niekedy mali vo svojom živote hodnoty? Aké hodnoty majú podľa vás vaši známi, rodina, kamaráti? Čo je pre vás v živote dôležité? 
  2. Doprajte si chvíľu na uvažovanie. Skúste si ešte na nejaké hodnoty spomenúť, doplťe ich na papier. Odpovedajte na otázky: Čo vám robí naozaj radosť? Čo vás v živote teší? Na čo ste hrdí? O čom najčastejšie snívate? 
  3. Teraz označte z papiera maximálne desať z nich, o ktorých si myslíte, že sú vaše skutočné hodnoty. Myslite na to, že sú pre vás tieto hodnoty dôležité až tak, že by ste za ne bojovali.
  4. Ak máte hodnoty označené, môžete si ich rozdeliť do jednotlivých kategórií napr. pracovné, rodinné a pod. Teraz si zoberte desať malých papierikov a vždy jednu hodnotu napíšte na jeden z nich. 
  5. Následne počas daného jedného dňa, ideálne každú hodinu, aspoň jednu hodnotu odložte (neznamená to, že ak odložíme jednu hodnotu už pre nás nie je dôležitá. Znamená to len toľko, že v danom okamihu sa nejaví ako najpodstatnejšia).
  6. Opakujte tento test vždy, keď sa vám naskytnú otázky ohľadom vašich momentálnych hodnôt.

Poznať svoje skutočné hodnoty sa vám naozaj oplatí. Nielen, že budete mať zo seba pocit, že sa dokonale poznáte, ale bude vás to pomaly viesť k vášmu cieľu, nech ide o veci súkromné či pracovné. „Hodnota je motivácia, hodnota je zmysel, je to vysvetlenie a je to podstata nášho konania,” apeluje na význam hodnôt Langermann a ďalej tvrdí, že by sme sa ich nemali vzdávať kvôli tlaku okolia, médií či v prospech záujmov niekoho iného. „Môžete mať krátkodobo pocit, že konáte v súlade so svojimi hodnotami, no z dlhodobého hľadiska to môže byť pravý opak (napr. ak je pre vás hodnota rodina tzn. spoločný čas, dôvera, úprimnosť a pomoc, tak pod tlakom skupiny a potreby zapadnúť môžeme skĺznuť do mileneckého vzťahu s kolegom). 

Darček pre “budúceho”

Podľa slov Ivana Štúra, praprasynovca zakladateľa slovenčiny, bude charakter a forma vašej životnej lásky záležať od toho, ako sa na ňu pripravíte. Čo do nej prinesiete. „Egoista rozmýšľa, čo môže získať, čo sa mu vyplatí. Lenže to nie je cesta lásky. Skutočná láska uvažuje predovšetkým o tom, ako by mohla pomôcť tomu druhému, koho miluje, čo môže pre neho spraviť.” Čo tak urobiť prvý krok smerom k sebe a spoznať, kým v skutočnosti sme, čo od života očakávame, čo od neho chceme? Nenúťme súčasného, ani budúceho partnera, aby to urobil za nás, ba dokonca nekláďme vinu ani našim bývalým, oni za to tiež nemôžu. Skúste to urobiť sami a pomôcť tak svojej budúcej spriaznenej duši k tomu, aby vás spoznala takých, akými v skutočnosti ste. Niet krajšieho darčeka na začiatok vzťahu ako je tento, čo poviete? 🙂  


 

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom čo je to koučing a ako vám pomôže viesť úspešny život, odporúčame knihu od Silvii Langermann „Úspech si ty“ alebo podcasty a videá jej spoločnosti Power Coaching.