toggle menu

Power Coaching

Na začiatok je potrebné si ujasniť, že depresia nie je prejavom slabej povahy, ale že ide o chorobu. Tak ako sa z mnohých chorôb dokážeme dostať, takisto sa dokážeme dostať aj z depresie (hoci je tomu možné zo začiatku ťažké uveriť).

Depresia je vážna porucha, no liečiteľná. Postihuje milióny ľudí na celom svete. Všetky vekové kategórie. Obe pohlavia. Postaví sa medzi človeka a jeho bežný život. Ovplyvňuje každodenné fungovanie. Spôsobuje obrovskú bolesť nielen tým, ktorí depresiou trpia, ale aj blízkym ľuďom v ich okolí.

Nie je úplne jednoduché sa s depresiou vyrovnať a taktiež nie je jednoduché žiť v prítomnosti človeka, ktorý trpí touto poruchou. Podľa prieskumu z mája 2020, viac než štvrtina obyvateľstva pociťuje deterioráciu svojho duševného zdravia kvôli koronakríze a 48 % respondentov zažíva občasné, či časté pocity depresie. Obmedzenie sociálnych kontaktov a izolácia výrazne ovplyvnila predovšetkým mladých ľudí vo veku do 30 rokov, ktorí trpia zvýšenou nervozitou, úzkosťou, hnevom a osamelosťou.

Takmer polovica respondentov (48,2 %) sa vyjadrila, že práve počas pandémie prežíva depresívne pocity.

Teraz čelíme ďalším novým krízam. Nevieme čo bude zajtra, nie to ako to bude o mesiac či rok. Aký dopad ešte to všetko bude mať na nás a na naše duševné zdravie? Jediné čo vieme naisto je, že pacientov pribúda.

Možno si niekto povie: mladí to majú ľahšie, rýchlo sa zotavia, prispôsobia, ale opak je pravdou. Nestihli ani žiť študentský život a už boli zavretí medzi 4 steny. Kde sa mali socializovať? Izolovaní vo svojich izbách, čakali, kedy to skončí. Keď mali milovať, zažívať svoje úspechy, utápali sa v depresiách.

Najvyššiu mieru depresívnych epizód mali adolescenti vo veku 12 až 17 rokov (14,4%), po ktorých nasledovali mladí dospelí vo veku 18 až 25 rokov (13,8%). Odbornú pomoc by mal vyhľadať každý, u koho sa dlhšie ako dva týždne objavujú najmenej štyri z uvedených príznakov:  pretrvávajúca smutná úzkostná nálada, strata záujmu o aktivity predtým obľúbené (vrátane sexu),  nespokojnosť a podráždenosť, strata energie,  problémy s pamäťou, koncentráciou a rozhodovaním, pocit viny, beznádeje,alebo bezmocnosti, poruchy spánku, poruchy výživy, myšlienky na smrť.

A koľko ľudí sa už s týmito príznakmi stretlo počas posledných dvoch rokoch? Nevedno. Na depresiu je potrebné nazerať ako na súčasť života, ako na skutočnosť, ktorá môže v živote nastať, ale aj ako na problém, ktorý

má riešenie a je ho potrebné riešiť!

Čo robiť, ak sa cítite skleslo, alebo ak si myslíte, že máte depresiu

  • Nečakajte, až pohár pretečie – zverte sa niekomu so svojimi pocitmi. Porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete.
  • Ostaňte v spojení. S rodinou a priateľmi.
  • Skúste cvičiť, pravidelné cvičte, aj keď je to iba krátka prechádzka. Je známe, že to často pomôže zmierniť depresiu.
  • Zamyslite sa nad tým, či je vaša strava vyvážená
  • Vyhnite sa veľkým dávkam alkoholu, ktoré nepochybne môžu vyvolať depresiu, keď pominie bezprostredné uvoľnenie a berte iba predpísané lieky.
  • Netrápte sa tým, že málo spíte, ak vám to pomôže, čítajte si knihu alebo počúvajte rádio
  • Uvedomte si, že depresia nie je prejavom slabej povahy, ale že ide o chorobu, z ktorej sa zasa uzdravíte i keď tomu teraz nie je ľahké uveriť
  • Pokračujte v aktivitách, ktoré vás bavili, keď vám bolo dobre.
  • Pamätajte: Dá sa toho urobiť veľa, aby sa dalo depresii predísť a liečiť ju aj vo vyššom veku.
  • Vyhľadajte odbornú pomoc.
účinný liek na depresiu

Každý deň je dar?

Určite áno! “Keď sme uprostred zúfalstva, zdá sa nám, že to ostane natrvalo, myslíme si to. Ale zlý rok, dva alebo päť rokov neznamená celý život. Je to zlý rok, dva alebo päť. A dostať sa na lepšie miesto je také jednoduché a zároveň tak ťažké. Pokračuj ďalej, nestrácaj  nádej. Prestaň sa obávať o to, čo nie si a sústreď sa na to, čo si. Prestaň sa obávať o to, čo nemáš a sústreď sa na to, čo máš. Ak sa budeš držať negatívneho, uviazneš a nebudeš sa môcť dostať sa na lepšie miesto. Ak ostaneš, nepohneš sa, zostaneš stáť. Takže v tých dňoch, keď nemáš silu ísť ďalší krôčik po krôčiku, plaz sa. Aj keď je to nepríjemné. Jediná cesta von je priama. Žiadne obchádzky, žiadne čakanie. Nepozeraj sa späť. Len pokračuj ďalej a ver si. Dostaneš sa tam silnejší a lepší ako kedykoľvek predtým. Asi tak sa dá nazvať zúfalstvo a jeho cesta von. Od zúfalstva k depresii je len krok možno krôčik…a možno ani neviete a ste už tam, kde ste sa nechceli ocitnúť. A stačilo  tak málo, stále ísť dopredu.” (Kristina Kuzmic)

Modlitba ako liek na naše problémy

Odborná pomoc nemusí  byť spravidla iba psychológ, či psychiater. Niekedy stačí aj odborná prednáška, alebo kurz, ktorý vám pomôže nájsť znova seba samého v tomto “informáciami prehltenom” svete. Výskumy dokonca  potvrdzujú, že aj prehlbovanie duchovnej sféry resp. modlitba zlepšuje zdravie. Dokonca aj tí najväčší skeptici boli nútení uznať, že modlitba má jedinečné účinky.

Ako je to možné? Už len vedomie toho, že na všetky problémy nie ste sami, ale je tu niekto, na koho sa môžete obrátiť a dokonca má tú moc tieto problémy vyriešiť, ľuďom dodáva pocit bezpečia, istoty a nádeje.

Ľudia, ktorí prežívajú náboženský život, sa tešia lepšiemu emocionálnemu zdraviu.

Samozrejme niet pochýb, že vážne psychické problémy, napríklad depresia, postihujú aj veriacich. Je však zaujímavé, že American Journal of Psychiatry v roku 1998 publikoval štúdiu, ktorá preukázala, že každých 10 bodov navyše v teste religiozity znamená pre chorého šancu na rýchlejšie uzdravenie, a to až o 70%.

“Čelový lalok mozgu z nás robí duchovné bytosti. Bolo by teda logické predpokladať, že aktívne prežívanie spirituálneho života prehĺbi jeho funkčnosť.” (N.Nedley – Stratené umenie myslieť) Mnohí psychológovia a psychiatri tento rozmer úplne ignorujú napriek tomu, že je pre pacientov emocionálne aj intelektuálne prospešný na základe mnohých prieskumov.

Nezabudnite, z každého blúdneho kruhu sa dá dostať. Čím viac príjemných aktivít zaradíme do bežného života, tým menej depresívne sa cítime, a čím menej depresívne sa cítime, tým viac príjemných aktivít budeme pravdepodobne vykonávať. Je to účinný liek na depresiu a zúfalstvo. Tak prečo nezačať s tými príjemnými aktivitami hneď a teraz?

Tento web používa cookies. Pokračovaním prezerania stránok súhlasíte s ich použitím.