pocity z kurzu koucingu

Koučing DENNÍK z kurzu KOUČ104

Vitajte v mojom 12. dňovom zhrnutí kurzu Kouč 104 z dielne Power Coaching. 🙂

 1. deň

Nápad na prihlásenie do koučingového kurzu u mňa zrel dlhšiu dobu. Rada sa rozprávam s ľuďmi a pre priateľov som bola odjakživa bútľavou vŕbou. Odhodlávala som sa dlhšiu dobu, ale práve túto jeseň rozhodnutie padlo a prihlásila som sa do kurzu Kouč 104. Prvý deň bol plný očákávaní, ktoré boli naplnené, ale nepredbiehajme. Vitajte v mojom 12. dňovom zhrnutí kurzu Kouč 104 z dielne Power Coaching.

 1. deň

Základné informácie o tom, ako to celé bude prebiehať som dostala včera. Dnes som si celý deň uvedomovala, aké skvelé je zase študovať! Mala som pocit, ako by som sa znovu ocitla na vysokej škole. Veľmi ma zaujal Silviin 1. vzorový koučing a následne jeho analýza, ktorú sme dostali za úlohu. Aktívne počúvanie je esencia koučingu. Započúvať sa a odpovedať na otázky z úlohy mi ju pomohli trénovať. Taktiež sa mi páčila prednáška venovaná metóde koleso rovnováhy. Pomohla mi uvedomiť si, aké dôležité je postupovať po malých krokoch. Zároveň som si prvý deň skúsila koučing v praxi, bol to pre mňa vrchol študíjneho dňa!

 1. deň

Dnes je nedeľa prvý „voľný deň“, naďalej však pracujem na vypracovaní zadania v kurze Kouč 104. Otázka „Kedy radíš? ma donútila zamyslieť, ako často a v dobrej viere toto radanie aplikujem na svoju rodinu a blízkych. A práve v tejto dobrej viere, že pomáham občas robím pravý opak…Veľmi zaujímavé bolo aj video „odprezentuj sa“, nútilo k sebareflexii. Moja prvá myšlienka bola, veď je to jednoduché! A prekvapivo, nebolo. „Napchať“ do pár minút kto ste si vyžaduje hlbšie zamyslenie :).

 1. deň

Ďalší deň, kedy ma zobudil pípajúci telefón a ranné zadania kurzu Kouč 104. Vstávam a teším sa, že idem zas na „to“. So spolužiačkami o stošesť pilujeme základnú koučovaciu metódu GROW . Téma osobnostnej diagnostiky, je to „o čo tu beží“ v teoretickej časti dnešného dňa. Trošku psychológie od Junga a Freuda a nielen to mi dnes skvelo rozšírilo obzory.

 1. deň

Už som skoro v strede kurzu. Teórii dnes dominuje 8 kompetencíí kouča podľa ICF. Video, kde ich každy z kurzu vysvetľuje svojími vlastnými slovami mi pomohlo ešte lepšie pochopiť a zvedomiť si ich význam.  Teória je sice zaujímavá, ale gro tohoto kurzu je o praxi. Koučujeme v skupinách a cítim zlepšenie a uvedomenie, že to nie je len o cieli, ktorý koučovaný vysloví. Dokonca mám dnes pocit, že je to presne naopak, je to o ceste k nemu. O chybách, uzavretých otázkach, mlčaní…pretože uvedomenie, čo vždy nerobím správne ma posúva na ceste k cieľu stať sa kvalitnou koučkou.

 1. deň

Dnes už som fakt v polovičke kurzu. Cítim trochu nostalgiu. Pípanie telefónu, oznamujúce ranné úlohy mi tvorí výraznú časť denného programu. Rovnako aj zoomy so spolužiačkami. Pilujeme naše koučingové schopnosti. Ďakujem im za všetky postrehy a pozorné počúvanie. Práve tento denno-denný nácvik mi pomáha v progrese. Dnes som si doslova užila úlohu „v čom si výnimočná“, krásne zamyslenie nad vlastnými superschopnosťami.

 1. deň

Koučingy so spolužiačkami pokračujú. Skúšame koučovať rôznymi metódami. V niektorých sa cítim silnejšia, v iných naopak. Cesta hrdinu je skutočne krásna úloha, ktorá ma dnes vrátila k mojim hrdinským pocitom spojeným s prvým surfovaním. Každý jeden deň tohto kurzu je veľmi inšpiratívny a prináša mi nové pohľady na seba aj ľudí okolo. Cítim vďačnosť.

 1. deň

Metóda 3 stoličiek ma „úplne dostala“ a posunula moje vnímanie koučingu o level vyššie. 1 téma, 3 pohľady na vec. Zamyslenie sa nad situáciami, kedy sa prajavujem emočne a kedy racionálne taktiež. Emócie u mňa osobne vedú, ale mám aj situácie, kde naopak reagujem až neuveriteľne pragmaticky. Trénovanie so spolužiačkami tentokrát v novej skupine pokračuje a prichádzam denne k uvedomeniu, akí sme všetci iní. Viem, že sa to hovorí, ale v koučingových rozhovoroch, cítim, že má táto myšlienka nový rozmer.

 1. deň

Voľný deň a tentokrát som si povedala, že vážne bude pre mňa voľný. Ráno som sľúbila spolužiačke, že ma môže koučovať. Sľub som samozrejme splnila a užívala si zvyšok bezstarostnej nedele. Prechádzka a kaviarenské povaľačstvo bolo presne to, čo som potrebovala. Zahĺbiť sa do témy, ktorá vás veľmi zaujíma je skvelé, ale dať si oddych taktiež. Balanc je to, čo mi v živote funguje najlepšie.

 1. deň

Posledné koučingy v skupine, práca na finálnej nahrávke. V tomto duchu sa niesol posledný deň pred zajtraším študíjnym voľnom. Chytá ma nostalgia. Zvykla som si na spolužiakov, každodenné teoretické aj praktické učenie novým veciam a hlavne nové pocity z rozhovorov.

 1. deň

Študíjne voľno. Dnes som sa mysľou vrátila na vysokú. Cítim ľahkú nervozitu a zároveň množstvo očakávania. Kouč 104 je iba začiatok. Teším sa na zajtrajší finálny deň, hľadím do poznámok, prehrávam ešte raz študíjne videá. Prichádza koniec kurzu a začiatok „reálneho“ koučovania.

 1. deň

Deň D alebo skúška je tu. Odovzdávam otázky a nahrávku. Nevnímam to ako koniec, ale práve naopak nový začiatok. Som vďačná za ľudí, ktorých som tu stretla, koučingové rozhovy, ktoré ma obohatili o nové pohľady, teóriu, ale predovšetkým prax. Pevne verím, že sa stanem dobrou koučkou a teším sa na ďalšie vzdelávanie v tomto krásnom obore. Ďakujem za krásnych 12 dní!

 

Ďakujeme krásne absovlentke Lucii Legerskej za tieto úžasné postrehy a vedenie denníka z kurzu KOUČ104 hod.:)