šťastní ľudia a autenticita

Ako na autenticitu? 1. Poznaj sa!

Mnoho z vás si určite veľakrát čítalo, aká je autenticita skvelá, a aké super je byť sám sebou, a koľko benefitov to prináša. Ale určite sa rozčuľujete hlavne nad tým, že sami neviete, ako k takej autenticite dospieť. Možno nízka sebadôvera? 1. séria praktických cvičení, takého minikoučingu k autenticite, práve prichádza. Poďte sa pozrieť. Koučing dokáže navodiť aj katarzické stavy či pocity na vyplakanie sa.

Byť autentický nie je konečný cieľ, ale je to tvorivá cesta a nekonečný proces stávania sa tým, čo v každom okamihu chceme a ako to chceme!

Na to, aby ste sa mohli znova „vybudovať“, je potrebné podstúpiť cestu sebapoznávania, ale aj obetovania či vzdávania sa. Táto cesta znamená, že budete určite čeliť aj nepríjemným okolnostiam v prúde toho, ako sa budete meniť, ale na druhej strane bude prinášať aj takých ľudí a okolnosti, ktoré vám budú perfektne pasovať. No vždy si pamätajte, že sa meníte na seba, čo je najväčšia výhra vo vašom živote! Koučingový tréning vie k tomu naozaj dopomôcť!

Prvým krokom je nahliadnuť do vlastnej hĺbky, rozoberať ju a uvidieť tak bariéry, ktoré vám bránia byť tým, kým chcete naozaj byť. Vždy píšte všetko, čo vám prichádza na myseľ, aj keď by ste sa mali za to hanbiť alebo by to malo byť smiešne. Joseph (2018) dal do sveta cvičenia, aby to bolo ľahšie:

1. Úloha: Pozadie:

Čo znamená vaše meno? ( t.j. či bolo vybrané podľa príbuzného, má nejaký konkrétny význam pre vás/rodinu, chceli by ste si ho zmeniť, ak áno, prečo?)

Ak máte prezývku, čo o vás hovorí? Ak nie, akú by ste si dali?

Akí boli vaši rodičia, a v čom ste si podobní, či rozdielni?

Čo ste robili najradšej ako deti, vaša obľúbená hudba, filmy a knihy? Prečo to máte radi?

Čo na sebe máte najradšej, prečo a čo by ste radi zmenili?

Ako sa správate, keď ste vystrašení?

– vráťte sa k odpovediam neskôr a len tak o nich premýšľajte a začnite sa hĺbať v tom, aké dôvody boli, že ste to napísali. Čo o vás hovoria tie odpovede?

2. Úloha: Detstvo:

A) Čo vám príde ako prvé, čo ste robili v detstve s najväčšou radosťou a využívali pri tom najsilnejšie stránky či talenty? Začnite si spontánne 10 min písať bez prílišného rozmýšľania.

B) Rovnako sa vypíšte z toho, čo ste robili, ale cítili ste sa nešťastne? Väčšinou tu ide o nárok druhého človeka, kedy ste museli vyvinúť úsilie hľadať schopnosti, ale tie boli vašimi slabými stránkami.

– ako deti robíme všetko, čo je pre nás prirodzené a vieme to bez toho, aby nám to niekto povedal. Využívame naše silné stránky, talenty a záujmy a prirodzene ich rozvíjame až do chvíle, kým ich niekto nestopne ich očakávaniami, čo kruto robí aj spoločnosť.

3. Úloha: Akých ľudí vo vašom alebo externom ( štáty, história) živote najviac obdivujete a správate sa k nim s rešpektom? Nemusíte sa s nimi priateliť. Napíšte si 3 ľudí a čo konkrétne na nich obdivujete? Sú to väčšinou tie veci, ktoré by ste radi videli na sebe, ale môže to znamenať aj to, že ste si veľmi podobní, no nemáte dostatočnú sebahodnotu sa pochváliť a vidieť to.

4. Úloha: Čo si v živote najviac cením, sú moje hodnoty:

Čo by ste robili, keby nezáležalo na peniazoch alebo čase? Teda ak by ste sa mohli stať alebo robiť čokoľvek, čo by to bolo? Tieto odpovede vám hovoria veľa o vašich vnútorných zakorenených hodnotách a motiváciách. Ak by ste mali obrovské množstvo peňazí, aký altruistický účel by ste si vybrali, čo by ste podporili?

5. Úloha: Podvedomie vie dokonale!

Bez rozmýšľania v miestnosti, v ktorej ste, vyberte predmet, ktorý vás pritiahne a rýchlo ho popíšte s použitím „ja“ namiesto „ono“: Napríklad jeden muž si vybral lampičku a povedal: „Každý deň sedím za týmto stolom sama a len čakám, keď ma niekto sem-tam zapne.“ Alebo žena zobrala do rúk potrhanú rukavicu a hovorí: „Som stará a polovica mi chýba.“ Obaja rýchlo pochopili, že sa tak vlastne sami cítia. Skúste to používať aj ako nástroje, keď si budete vytvárať mienku aj o druhých ľuďoch.

6. Úloha: Nenechajte sny ako stratenú príležitosť!

Práve teraz si možno poviete, ale šak túto úlohu môžem zanedbať. No z vlastnej skúsenosti viem, že je to veľmi zaujímavá metóda sebapoznania. Vie dať viac odpovedí na situáciu, v ktorej sa  dlhodobejšie nachádzate a neviete, ako z nej von. Sny väčšinou vždy napovedajú o nás samých.

       Každé ráno niekoľko dní, si hneď potom ako sa zobudíte, so zatvorenými očami nechajte premietnuť vaše sny znova. Už v posteli si zapíšte všetko, na čo si pamätáte. V priebehu každého dňa sa k tým poznámkam vracajte a dopisujte si voľné asociácie, myšlienky a nápady. Robte to niekoľko týždňov, veci vám budú dochádzať samé! J

7. Úloha: V ktorom vzťahu ste najviac sami sebou?

Vyberte si zo života pre vás 3 dôležité vzťahy (kolega, manžel, otec/matka) a identifikujte mieru autenticity na základe týchto 4. otázok:

1. Prežívam svoju rolu v tomto vzťahu ako zmysluplnú a cennú pre mňa. 2. Slobodne som si zvolila byť v tomto vzťahu. 3. V tomto vzťahu môžem byť sama sebou. 4. V tomto vzťahu sa cítim cenená.

Súhlasili ste so všetkými 4 tvrdeniami pri každom z tých vzťahov? Ak nie, musíte si bohužiaľ priznať, že niektoré z vašich vzťahov sú pre vás toxické a nepodporujú vaše vnútorné ja a tak vám nedovoľujú získať rovnováhu. Ale nie je to tom, že ich treba odstrániť, je to možnosť ako sa cez nich ešte viac rozvíjať.

8. Úloha:  Kedy ste najviac sami sebou? A aké sú momenty v živote, kedy sa necítite autenticky?

autenticky napr.: keď som v prírode; keď som sama a mám celý deň pre seba; keď sa má môj projekt stať skutočnosťou

neautenticky napr.: keď sa zobudím a viem, že musím stihnúť vlak; keď musím byť nasilu milý na zákazníkov; keď som na porade, no hovorím si, čo tu robím; keď sa vždy prispôsobujem partnerkiným záujmom

– je to dobré cvičenie na to vedieť, či idete naozaj v živote po správnej ceste

Ďalej si spíšte chvíle, kedy ste sa cítili najviac sami sebou a kedy najmenej: Kde a s kým ste boli, čo ste robili? A potom popremýšľajte, čo z toho by ste chceli robiť menej a čo viac. Sú to odpovede vašej pravej cesty.

9. Úloha: Opíšte svoje aktuálne a svoje ideálne „ja“. Teda to, môžu to byť aj drobnosti, čo vám vadí a to, ako by ste chceli, aby to vyzeralo. Napr. Pijem veľa pohárov vína cez týždeň ->  Moje ideálne ja bude, keď si dám pohár vína iba cez víkend. Alebo: Neviem si vytvoriť priateľov -> Moje ideálne ja je spoločenské a otvorené.

10. Úloha: Zázračné otázky pre predstavu ideálneho života

Predstavte si, že už zajtra sa zobudíte do pre vás ideálneho sveta. Ako sa cítite, keď sa prebudíte? Čo je prvá vec, ktorú urobíte? Váš priateľ si všimne, že sa na vás niečo zmenilo; čo presne sa zmenilo? Čo sa deje cez deň ďalej? Popisujte všetko do čo najmožnejších detailov.

Tieto otázky majú pomôcť k tomu, čo si presne prajete v živote zmeniť. Toto je pre veľa ľudí veľmi ťažká úloha, aj keď sa spočiatku nezdá. Veľa z nich začne kĺzať iba po povrchu ako, že chcú veľa peňazí alebo žiť vo veľkom dome, ale ak ide kouč hlbšie a hlbšie, je to pre ľudí boj. Koučing núti ísť ľudí ešte hlbšie, aby zistili, ako by skutočne chceli tráviť svoj čas v živote. Koučingovým tréningom sa predstava o sebe zostruje. Niektorí môžu pociťovať aj katarzické stavy až pocity na vyplakanie sa.