toggle menu

Power Kurzy

Aj v čase izolácie je tu priestor a skvelá príležitosť budovať si vzťah s deťmi na takýchto vzájomných pravidlách, viac spoznávať svoje dieťa a jeden druhého. Viac sa deťom venovať, robiť veci, na ktoré doteraz nebol čas.

Nie len my, ale aj deti to majú ťažké. Na určitý čas vybehli zo zabehnutých koľají rovnako ako my, na chvíľu stratili svojich kamarátov, rovesníkov a zaužívaný program, ktorý mali v škole. Toto všetko im určite chýba a menšie deti ešte nedokážu porozumieť úplne tomu, prečo nastala taká situácia, prečo sú doma a zároveň musia napĺňať školské povinnosti. Tak ako nám dospelým možno chýba každodenná, bezpečná rutina pracovných dní, kolektív ľudí, na ktorý sme boli zvyknutí, tak aj deti to postihuje rovnako. Určite veľa z nich malo aj svoje krúžky, športové alebo umelecké aktivity, ktoré nemôže teraz napĺňať. Preto sa nemôžeme čudovať, že práve aj  vaše dieťa je viac nepokojné, hyperaktívnejšie a nervózne.            

Berte ho práve teraz s trochu väčším porozumením, rešpektom a citlivosťou k jeho potrebám. To, čo vyžadujeme od druhých ľudí, robme presne pre nich. A toto platí aj vo vzťahu rodič – dieťa. Dieťa je rovnako individualitou, samotne mysliacim a žijúcim človekom, ktorý má právo byť vypočutý, tolerovaný a pochopený v prvom rade v jeho emóciách a potrebách. Vieme dobre, že ak sa správame k druhým ľuďom s úctou a rešpektom, to isté sa nám vracia. Nechcite od dieťa niečo, čo mu sami nedokážete dať, respektíve nestojí váš vzťah na vzájomných pravidlách a dôvere. Ak sa takto dieťa naučí, že áno, takto funguje systém medzi ľuďmi, v živote nebude mať problémy vo vzťahu k druhým ani k vám, a dokáže si byť vedomý aj potrieb a postojov iných bez negatívnych emócií.

Samozrejme nehovoríme o tom, že majú mať teraz úplne slobodnú vôľu bez hraníc a akurát vám tak „prerastať cez hlavu“. Nie. Hranice musia byť všade. Práve tie sú dôležité, vtedy sa z dieťaťa dokáže stať dospelý, ktorý sa vo svete dokáže vyznať, dokáže rozoznať, čo v danej situácií teraz môže urobiť, čo sa očakáva a naopak, čo sa nesmie. Oni ich doslova potrebujú, vyžadujú, pretože sa učia. Taký malý človiečik, sa sem nenarodil s poznaním, ako funguje systém vo svete. Tak ako sa učí chodiť, tak skúša a rozoznáva svojimi činnosťami a pozoruje, kde mi teraz napríklad mama povie „nie, toto nesmieš, ….“  alebo „ nedovoľujem ti, aby si sa takto ku mne správal …“. 

Rordina sa hrá hru

A práve toto je na vás rodičoch, vychovať deti s pevnými a zdravými hranicami s láskou a prijímaním.

A tak aj v čase izolácie je tu priestor a skvelá príležitosť budovať si vzťah na takýchto vzájomných pravidlách, viac spoznávať svoje dieťa a jeden druhého. Viac sa deťom venovať, robiť veci, na ktoré doteraz nebol čas. Všimnú si a budú najradšej, keď budú vedieť, že teraz je čas na povinnosti do školy a potom sa môžete spolu zabávať a oddychovať. Hlavne treba dodržiavať slovo, tak ako bol určený program, nerozmaznávať ho svojou povoľnosťou, lebo potom nevie, čo je teraz pravda, ako to teda bude?

Tip na to, ako sa v tejto dobe môžete sebe venovať viac a ešte sa aj zabaviť, sú spoločenské hry. Ak máte záhradu, tak aj hry v záhrade. Spomeňte si na to, ako ste sa najradšej hrávali, keď ste boli aj vy malí a naučte zopár zabudnutých hier aj vaše deti. Nielenže im takto môžete cibriť mozog, sústredenosť a pamäť hlavne na tie školské povinnosti, ale hrou sa uľaví aj vám. Budete šťastní, keď sa znova budete môcť cítiť ako hravé dieťa. Takto sa im bude ľahšie dodržiavať vami stanovený harmonogram, keďže teraz ste na seba museli zobrať aj rolu učiteľa, a obe strany budú spokojné. Na záver by som odporučila pravidelný každodenný režim. To znamená, treba, aby cez pracovný týždeň deti vstávali ako do školy, umyli si zuby, obliekli sa a šli k tomu počítaču akoby do školy a robili, čo je potrebné. Takto telo a mozog vie, že je pripravené do akcie, zvyšuje sa jeho aktivita a pozornosť.

Dokonca sa zistilo, že aj to, ako sme oblečení, ako a kde sedíme, markantne ovplyvňuje našu psychiku, zvyšuje sebavedomie, myslenie a celkovo nevedome usmerňuje správanie.

Ak by ste sa napríklad chceli dozvedieť viac o spomínanom sebavedomí a spokojnosti vášho dieťaťa, odporúčame webinár Ako vychovať šťastné a sebavedomé dieťa. Do tejto technologickej doby, ktorá doslova často ničí vzťahy sú potrebné tieto poznatky ako soľ. 

ODPORÚČANÉ KURZY


Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1631

Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1633

Pridaj komentár

Tento web používa cookies. Pokračovaním prezerania stránok súhlasíte s ich použitím.