Žena v strednom veku sa maľuje v aute

Kríza stredného veku – dokážeme jej čeliť?

Žiadna kríza však nie je do takej miery známa a populárna ako kríza stredného veku. Aj keď ju niektorí odborníci považujú len za spoločenský koncept, nejeden z nás si ňou v priebehu života prejde.

V priebehu života prechádzame rôznymi chcenými aj nechcenými zmenami, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Možno sa už necítime v našom tele rovnako príťažlivo alebo sebavedomo ako „kedysi“. Zamýšľame sa nad vlastným životom a prehodnocujeme ho. Uvažujeme nad tým, čo sme zatiaľ dosiahli a čo nás ešte vlastne čaká. Obzeráme sa do minulosti a možno nás zasiahne pocit smútku za uplynulými „najlepšími“ rokmi či pocit ľútosti za nesplnenými snami a nevyužitými príležitosťami. Prípadne sa v živote nenachádzame tam, kde sme si predstavovali. Nami vytúžená rola či miesto už jednoducho nespĺňa naše potreby, túžby a nedáva nám rovnaký zmysel.

Každý z nás v živote zažil krízu. Či už išlo o menšie alebo väčšie prekážky, všetci sme si tým prešli.

Žiadna kríza však nie je do takej miery známa a populárna ako kríza stredného veku.

Aj keď ju niektorí odborníci považujú len za spoločenský koncept, nejeden z nás si ňou v priebehu života prejde. Strašiak viacerých 40-tnikov až 50-tnikov, ktorý býva vo filmoch komicky vykreslený ako obdobie druhej puberty, nám v živote môže dať celkom zabrať. Kým u niekoho príde v 30-tke, iní ju môžu prežiť oveľa neskôr. Kríza stredného veku preto nebýva podmienená vekom, ale skôr životnými udalosťami, ako napr. rozvodom, stratou zamestnania alebo blízkej osoby. Tie fungujú ako spúšťač upozorňujúci na vlastnú smrteľnosť a fakt, že polovica života je za nami.

žena v kríze stredného veku

V tomto období mnohí čelia strate motivácie, životného zmyslu, nespokojnosti či celkovej apatii zo života.

Niet divu, že viacerí podstupujú nečakané alebo radikálne zmeny, ktoré pôsobia v mnohých prípadoch bláznivo, priam detinsky. Kým niektorí hľadajú spôsob, ako prostredníctvom rôznych vylepšení nadobudnúť späť stratenú mladosť, iní sa zase topia v pochybnostiach o vlastnom živote a jeho zmysle. Nájdu sa však aj takí, ktorí toto obdobie prekonajú a dokonca ho využijú vo svoj vlastný prospech. Sú ochotní načúvať samých seba, porozumieť vlastnej kríze a zobrať si z nej ponaučenie. Nehľadajú svoju stratenú mladosť ani sa nesnažia vrátiť späť do minulosti. Naopak sa tešia sa zo života a toho, čo ich v ňom ďalej čaká.

Nakoniec sa tak stávajú oveľa spokojnejšími ako kedykoľvek pred tým.

„Číňania na napísanie slova „kríza“ používajú dva ťahy štetcom. Prvý ťah znamená nebezpečenstvo, druhý príležitosť. Ak sa ocitnete v kríze, uvedomujte si nebezpečenstvo, ale rozpoznávajte aj príležitosť“, povedal J.F. Kennedy a jeho slová by mali byť inšpiráciou pre nás všetkých. Namiesto vnímania úpadku a straty mladosti radšej chápme našu krízu ako príležitosť a proces transformácie rozhodujúci o tom, akým smerom sa náš život bude uberať. Či už to bude zmena povolania, bydliska, alebo precestovanie celého sveta, rozhodnutie je len na nás. Jedno je však isté. Ak chceme krízu prekonať a vyjsť z nej ako víťazi, musíme jej čeliť a pracovať s ňou. Viac o tom ako nielen zvládnuť, ale aj využiť potenciál krízy stredného veku naplno vás naučíme v našom kurze Ako na krízu v strednom veku.           

ODPORÚČANÉ KURZY


Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1621

Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1623