Hovor o ľuďoch iba pozitívne veci

POZOR! Podľa zákona vzájomného ovplyvňovania kritizovaním druhých škodíme aj sebe. Prečo?

Ak neviete povedať o niekom niečo dobré, tak nehovorte vôbec nič. Nielenže sa vyhnete tomu, žeby ste tým, čo poviete, ublížili iným, ale musíte predísť aj tomu, aby to čo poviete ublížilo vám, tak ako to podľa zákona vzájomného ovplyvňovania funguje.

Z knihy Sermons and Talks, str. 367: „Môžeme robiť chyby, a môžeme napomínať druh druha.‘“ Je rozdiel medzi láskavým napomínaním a kritizovaním, či hľadaním chýb za chrbtom druhých ľudí? Je v tom veľmi veľký rozdiel. Často sa stretávame s duchom ohovárania, vyhľadávania chýb a hanenia, ktorý jasne dokazuje, že niečo nie je v poriadku ani s nami samými. Používajú sa slová, ktoré by nikdy nemali prejsť cez naše pery.

Ak kritizujete a hľadáte chyby, podľa ktorých 2 princípov rozvíjate tie isté chyby u seba?

1. V prvom rade sa zameriavate na ich problémy, a pozeraním sa meníte (lebo na to, na čo sa pozeráš, na to sa meníš).

2. Podľa druhého zákona – zákona vzájomného ovplyvňovania – hovorením o týchto problémoch a chybách, ich posilňujete a podporujete sami v sebe.

Kritizovanie a hľadanie chýb je tým najlepším spôsobom, ako rozvinúť všetky tie chyby na ktoré sa zameriavate, a o ktorých s každým hovoríte, vo vašich vlastných životoch. Kritizovaním a vyhľadávaním chýb si tak veľmi ubližujeme! K vôli tomu spôsobujeme hotovú pohromu v našich rodinách a medziľudských vzťahoch.

Keď neviete rozprávať o ničom lepšom, než o chybách druhých, pamätajte, že aj tichosť je výrečná.

Ako používať zákon vzájomného ovplyvňovania správne, aby nám bol na úžitok?

Pestujte si zvyk dobre hovoriť o iných. Zameriavajte sa na dobré vlastnosti tých, s ktorými sa stýkate. Všimnite si, že ak máte hovoriť o pozitívnych vlastnostiach iných, musíte sa na ne zamerať, lebo čím je preplnené srdce, to hovoria ústa. Hľadajte dobré vlastnosti, zamerajte sa na ne, a potom môžete o nich rozprávať.

Pestujte si zvyk dobre hovoriť o iných. Zameriavajte sa na dobré vlastnosti tých, s ktorými sa stýkate, a čo najmenej si všímajte ich chyby a omyly. Keď ste v pokušení sťažovať sa, čo niekto povedal alebo urobil, pochváľte niečo z jeho osobného života, alebo charakteru.

Keby sme to robili, viete si predstaviť koľko pokoja harmónie a šťastia by mohlo byť všade vôkol nás?

Ak hľadáte dobré vlastnosti u iných, na čo hľadíte? Na dobré vlastnosti, a ak hovoríte o tých vlastnostiach, vďaka tým istým dvom princípom, ktoré pôsobia proti vám, keď kritizujete a hľadáte chyby, budete teraz zvýhodnení, lebo hľadíte na pozitívne veci a hovoríte o pozitívnom. Tým nielenže šírite pokoj a šťastie, ale tiež si pomáhate budovať vlastné pozitívne a dobré vlastnosti. Verte nám, naozaj to tak funguje!

Ako sa tento zákon vzájomného ovplyvňovania aplikuje na prekonávanie hnevu?

Nuž, aplikuje sa veľmi priamo. Existuje jedno veľmi múdre príslovie: „Nech je každý človek rýchly počuť, pomalý hovoriť, pomalý do hnevu…“ Čo produkuje hnev človeka? Ešte viac hnevu. Robí vás nahnevanejšími a nahnevanejšími. No všimnite si prosím, že predtým, ako je nám v prísloví povedané, aby sme boli „pomalí do hnevu,“ je nám povedané aby sme boli „…pomalý hovoriť.“ Je to veľmi dôležité. Jediný spôsob, ako môžeme byť pomalí do hnevu, je naučiť sa byť pomalými v hovorení. V skutočnosti, jediný spôsob, ako sa môžeme úplne zdržať hnevu, je naučiť sa nepoužívať hnevlivé slová – a to podľa čoho?… zákona vzájomného ovplyvňovania. Čo je ale úplne prvé? Byť rýchly počúvať.


Viete, mnohokrát sa nahneváme len preto, lebo sme úplne neporozumeli tomu, čo daná situácia zahŕňala. Keby sme len nereagovali tak prudko, keby sme si dali čas na zozbieranie všetkých faktov, pravdepodobne by sme sa vôbec nenahnevali. Buďte rýchli počúvať ale pomalí hovoriť, a ak budete pomalí hovoriť, budete pomalí do hnevu.

Child Guidance: „Vyslovenie hnevlivých slov je ako keď kremeň škrtneme o kremeň – okamžite zapaľuje pocity hnevu.“ Nuž, väčšina z vás si myslí, že zapaľuje pocity hnevu u iných. Však? To je obyčajne spôsob, ako rozmýšľame. No zo zákona vzájomného ovplyvňovania vyplýva, že ak vyslovujeme hnevlivé slová, v kom sa bude neodvratne zapaľovať viacej pocitov hnevu? V nás! Ak vyslovíte slovo hnevu, podľa zákona vzájomného ovplyvňovania budete ešte nahnevanejší. Práve tu sa strácame, čo sa týka kontrolovania hnevu. To je to miesto, kde prehrávame boj, týkajúci sa kontrolovania hnevu. Prehrávame tým, že dovolíme jazyku, aby vyjadroval naše pocity hnevu, a akonáhle ich vyslovíte – posilníte ich. Potom ich vyslovujete stále viac a viac, a pritom ich stále viac a viac posilňujete, až sa dostanete do začarovaného kruhu a úplne stratíte kontrolu.

Tajomstvom ovládania hnevu je ovládanie jazyka.

Priatelia, to je veľmi jednoduché tajomstvo ťazstva v akýchkoľvek neuveriteľne rozčuľujúcich a dráždivých situáciách. Neotvoriť svojich úst..   Musíme sa naučiť zazipsovať si pery, zahryznúť si do jazyka, nech to stojí čokoľvek. Nepovedzte ani slovo, keď sú vaše pocity dráždené, lebo v tom momente, keď vyjadríte svoje podráždené pocity, čo sa stane podľa zákona? Posilníte ich a stratíte kontrolu. Jedno slovo! Stačí vysloviť len jedno jediné slovo! A stratíte kontrolu. Môžeme kontrolovať svoj jazyk, len sa tak musíme v danej situácii rozhodnúť.

 

Inšpirované zo zdroja: Budovanie charakteru