kniha úspech si ty a výhovorky

Aké najčastejšie výhovorky používame? A ako sa ich zbaviť?

Poznáme to asi všetci…Výhovorky, ktoré vedome aj nevedome používame, ak niečo nechceme alebo nevieme urobiť. Výhovorkou v skutočnosti zahmlievame pravú príčinu. Prečo vôbec používame výhovorky, čo spôsobujú a ako sa ich zbaviť aby sme smerovali k úspechu nám v knihe „Úspech si ty“ predstavuje Silvia Langermann.

Akokoľvek sa na to pozrieme, výhovorky sú vlastne klamstvom. Klameme najmä sami seba, snažíme sa ospravedlniť sami pred sebou alebo aspon zjednodušiť situáciu. V každom prípade výhovorkami škodíme sami sebe. Ak sa venujeme výhovorkám, nebudeme môcť identifikovať pravú príčinu a zlepšiť ju. Výhovorkami sa vlastne nepriznávame k pravde a tým nepreberáme zodpovednosť za svoje činy, nevážime si seba aj tú druhú stranu, pravdepodobne tým kazíme vzťahy, stagnujeme a zvyšujeme svoju nespokojnosť.

Ak si chceme pomôcť na ceste za úspechom, potrebujeme prebrať zodpovednosť za svoje správanie a konanie a prestať sa vyhovárať.

Kniha úspech si ty - Silvia Langermann

V knihe „Úspech si ty“ autorka rozoberá najčastejšie výhovorky a na praktických príkladoch ukazuje aké je dôležité uvedomiť si skutočnú podstatu a kroky ako s tým pracovať, aby sme s výhovorkami prestali.

Výhovorka: Nemám čas

Absolútnou kráľovnou medzi výhovorkami je „Nemám čas“. Hoci každý jeden človek na tomto svete má rovnaké množstvo času, túto výhovorku počúvame najčastejšie. Niečo jednoducho nestíhame urobiť. Ale aká je pravá príčina?

Čas sa nemení, ale môžeme meniť manažovanie nášho času a náš postoj k nemu a k činnostiam. Ako uvádza Silvia Langermann: „Základným krokom je uvedomiť si, na čo by sme chceli mať čas?“ Môžeme si zvoliť denný rámec, týždeň, kvartál či rok. Takto môžeme vidieť, čo všetko je naša priorita. Keď si aj určíme koľko času chceme čomu venovať a zároveň máme na pamäti, ako dlho trvajú jednotlivé aktivity, vieme prísť k veľkej zmene kde riadime čas my a nie čas nás.

Výhovorka: Som už taká povaha

Medzi ďalšie časté výhovorky patrí napríklad rodina. Vyhovárame sa, že sme takú povahu zdedili, že to tak vždy bolo, čo nás naučili alebo naopak nenaučili, že nás nepodporujú a podobne. Vyhováranie sa na rodičov sa môže javiť ako ľahká cesta, ale neúspešná. Áno, od rodičov sme zdedili mnoho a rodina nás do značnej miery formuje. Dôležité je však vedieť aj to, že hneď ako sme schopní rozhodovať sami za seba, sme schopní aj svoje správanie meniť podľa toho, ako chceme, aby sa menilo. Je len na nás, aby sme sa prestali vyhovárať a skúsili si od rodidčov zobrať len to, čo je pre nás užitočné. Čo je v súlade s tým, ako chceme vyzerať, ako chceme žiť a čo chceme robiť. Ich život nie je náš život.

Takouto formou nezištných rád a príkladov zo života si v knihe „Úspech si ty“ nájdete spolu 13 najčastejších výhovoriek. „Nemám peniaze“, „Som už taká“, „Nepodporujú ma“, „Neviem povedať nie“, „Tu sa to nedá“ a ďalšie…ak chcete vidieť skutočnú príčinu a mať v rukách návod, ako v sebe nájsť tú cestu k úspechu, potom je kniha „Úspech si ty“ práve pre vás.

Ako píše samotná autorka: „Úspešní a šťastní môžeme byť skoro všetci, len sa otáčajme správnym smerom.“