Fyzická aktivita a koučing

Ako aktivita zabíja stres I.

V prvej časti “Ako aktivita zabíja stres” si rozoberieme aktivitu fyzickú a 5 základných krokov ako jednoducho zaradiť takúto aktivitu do každodenného života.

Vedeli ste, že existuje aj tzv. „pozitívny stres“? Veru existuje. Stres má nepochybne aj svoje pozitívne stránky. Napríklad keď zažívame príjemné prekvapenie, radostnú správu či udalosť (svadba), alebo ak sa chystáme prekonať určitú životnú skúšku. Vtedy nám napomáha zlepšiť našu výkonnosť a tvorivosť. V súčasnej dobe sa ale akosi do bežných životov udomácnil pravidelný negatívny stres, vypätie, prílišné očakávania… Dobrá správa je, že si vieme aj celkom jednoduchými spôsobmi pomôcť a priniesť úľavu od takýchto stresových reakcií a ich negatívnych vplyvov pre naše telo aj myseľ. Dnes sa pozrieme na to, ako nám dokáže fyzická aktivita napomôcť proti stresu. Samozrejme sa nemusíte obávať zoznamu náročných cvikov. Predstavíme si jednoduché stratégie, ako zaradiť aktivitu do každodennej rutiny.

Všetkým nám je už dobre známe, že chronický dlhodobý stres je škodlivý. Zo všetkých strán sa dočítame, ako negatívne ovplyvňuje trávenie, činnosť rôznych hormónov, vplýva na prírastok na váhe, bolesť hlavy, oslabenie imunity a rôzne iné príznaky. Dokonca zvyšuje oxidačný stres a teda naše telo starne predčasne a všeobecne je predchodcom mnohých ochorení. Nehovoriac o tom, aký zmätok spôsobuje v našej mysli. Náladovosť, únava, podráždenosť, strach. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo to ten stres presne je.

Pri pohľade do slovníka nájdete základnú definíciu: „Stres je stav duševného alebo emocionálneho napätia alebo napätia v dôsledku nepriaznivých alebo veľmi náročných okolností.“ Alebo: „Stresom sa rozumie psychický stav človeka, ktorý je buď priamo ohrozovaný alebo ohrozenie očakáva. Stresová reakcia má slúžiť k riešeniu situácie mobilizovaním všetkých síl organizmu“. 

Úprimne, ja som v strese už len keď o tom čítam alebo na to myslím. Vy nie? Zatočme s ním! A začnime hneď teraz.

Dnes sa pozrieme na prvú základnú stratégiu, ktorá pomáha odbúrať stres. FYZICKÚ AKTIVITU. Prečo práve aktivita? Aktivita nám nie len uvoľní napäté svaly, ale aj zlepší náladu. Pohyb pomáha v tele uvoľňovať hormóny šťastia. Vyplavujú sa endorfíny, zvyšuje sa hladina sérotonínov, fantastickí pomocníci pre dobrú náladu, radosť zo života a odbúranie úzkostí či iných negatívnych myšlienok. Navyše, fyzická aktivita nám pomáha konečne dostať preč z hlavy negatívne myšlienky. Vyčistiť ich. Preč od akýchkoľvek technológií – predsa sedíme pred nimi celý deň. Stačí!

Samozrejme pravidelné dlhé prechádzky a poctivá fyzická aktivita-cvičenie sú významné pre naše zdravie. Ak je to ale príliš náročné zaradiť ich do svojho harmonogramu, skúste si vybrať aspoň niektorú z jednoduchších aktivít, zaradiť ju do svojich dní a pocítiť tak jej úžasné účinky proti stresu.

Tip: Okrem fyzickej aktivity môžete preukázateľne zmierniť stres, zlú náladu a úzkosť použitím CBD olejov.

5 základných krokov ako jednoducho zaradiť aktivitu do každodenného života:

  1. Trávite celý deň v práci? Sedíte pred počítačom? Je nám dobre známe, že ideálne každú polhodinu by sme sa mali postaviť, natiahnuť, prejsť sa. Darí sa vám to? Viete si to zariadiť? Skvelé! Ak nie, vyskúšajte sa postaviť vždy, keď niekto vojde do kancelárie. Alebo vždy keď zazvoní telefón – počas rozprávania stojte, prejdite sa po miestnosti.
  2. Využite schody. Kdekoľvek sa dá, hrajme sa že výťah je pokazený. Namiesto čakania kým pre vás príde si vybehnite na poschodie, pocítite obrovský rozdiel.
  3. Po ceste domov vystúpte o 1 zastávku skôr, prejdite sa a vychutnajte si prítomný moment, sledujte okolie. Len zhlboka dýchajte a usmejte sa. J
  4. Pretrieďte skrine, šuflíky, police. Viem, nebýva to obľúbená aktivita. Ale skúste len malé krôčky. Upracete skrine – upracete hlavu. A ako bonus sa aj zbavíte nepotrebných vecí. Alebo radšej vymaľovať? Nalepiť novú tapetu, alebo vlastnoručne dekorovať stenu napríklad v detskej izbe.
  5. Zaraďte si obľúbený pohyb do dennej rutiny…napríklad večer s partnerom či celou rodinou. Máte radi hudbu? Zvoľte obľúbenú pieseň a vytancujte, vybláznite sa na ňu. Je to približne 5 minút a účinok je zaručený.

Tak čo? Vybrali ste si? A ešte mám jeden bonusový krok pre vás. Vnímajte čo sa práve deje, teraz. A zapojte sa do aktivít, ktoré sa vo vašom okolí ponúkajú. Treba pomôcť postarať sa o predzáhradku? Ísť na zber hrozna? Pomôcť vyčistiť vašu ulicu alebo poskladať nábytok kamarátovi v novom byte?

Ak stále premýšľate, aká aktivita by vám mohla spraviť radosť a priniesť sľúbenú úľavu od stresu, skúste si položiť otázky:

  1. „Akú aktivitu som mal rád/mala rada ako dieťa?“
  2. „Akú aktivitu som ešte nikdy nerobil/a  ale vždy som to chcel/a skúsiť?“

Želám vám aktívne dni plné radosti. A ak chcete spoznať ďalšie jednoduché možnosti ako zabíjať  stres, pozrieme sa na dýchanie a kvalitný spánok už v ďalšej časti.


Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1621

Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1623