Power Blog
Ako sa po mentálnej stránke pripraviť na zoznámenie s budúcimi svokrovcami? 10 tipov z mentálneho koučingu
- 11. septembra 2024
- Posted by: powercoach
- Category: Inteligencia Komunikácia Koučing Nezaradené Vzťahy
Zoznámenie so svokrovcami je významným krokom vo vzťahu a môže byť zdrojom veľkého stresu. Podľa prieskumu z roku 2022, priemerný čas, kedy partneri predstavia svojich partnerov svokrovcom, je po približne šiestich mesiacoch randenia. Avšak, nie všetci sa tešia rovnakému prijatiu. Štatistiky ukazujú, že približne 70% partnerov si svokrovci obľúbia už po prvom stretnutí, avšak tento proces môže byť ovplyvnený prvým dojmom a priebehom úvodného zoznámenia. Z toho dôvodu je dôležitá správna príprava a mentálny prístup. Preto vám ponúkame 10 tipov inšpirovanými mentálnym koučingom ako sa pripraviť na prvé zoznámenie s potenciálnymi svokrovcami.
Mentálna príprava na zoznámenie so svokrovcami
1. Uvoľnite sa a dýchajte:
Pred pomyslením na stretnutie alebo aj dokonca prvým stretnutím si doprajte chvíľu na relaxáciu. Hlboké dýchanie a meditácia môžu pomôcť znížiť úzkosť. Ako hovorí mentálny kouč Deepak Chopra: „Vaše dýchanie je váš najlepší nástroj na zníženie stresu a nájdenie pokoja.“ Na kurzoch mentálneho koučingu, ktoré vedie mentálna koučka, Silvia Langermann, vysvetľuje niekoľko efektívnych techník na to, ako sa viac uvoľniť a využiť dýchanie vo svoj prospech. Najpopulárnejšou metódou z nich je dýchanie do štvorca alebo nádych na 4 sekundy a výdych na 8 sekúnd.
Desatoro úspešného plánovania dovolenky s partnerom.
1. Identifikujte spoločné ciele
Zamerajte sa na to, čo chcete obaja z dovolenky získať. Zvážte aspekty ako oddych, dobrodružstvo, kultúra alebo romantika. Napríklad, Stephen Covey, autor knihy “7 návykov skutočne efektívnych ľudí”, zdôrazňuje dôležitosť spoločných cieľov v akejkoľvek spolupráci aj počas plánovania spoločnej dovolenky. Dbajte teda na to, aby ste sa v prvom rade zhodli na tom, čo od vašej dovolenky očakávate a s akým zámerom ju chcete absolvovať. Je váš sen ísť napríklad robiť celodenné túry na Madeire ale váš partner nechce o túrach ani počuť? Nenúťte ho. Skúste sa miesto toho spoločne porozprávať o vašich snoch a hľadajte spoločné prieniky. Určite prídete na rôzne varianty dovoleniek, ktoré splnia vaše vzájomné očakávania.
2. Pozitívna vizualizácia:
Ešte pred úvodným stretnutím s rodičmi vašej partnera alebo partnera si pravidelne predstavujte ako bude vaše spoločné zoznámenie prebiehať (napr. ako sa pozdravíte, čo konkrétne poviete, ako bude vyzerať vaša mimika a gestikulácia, ako budete odpovedať o čom budete hovoriť a pod). Vizualizujte si úspešné a príjemné stretnutie s budúcimi svokrovcami. Táto technika pomáha zvýšiť sebavedomie a znížiť nervozitu.
3. Získajte informácie:
Opýtajte sa partnera na záujmy, obľúbené témy a hodnoty jeho rodičov. To vám pomôže nájsť spoločné témy na rozhovor a vyhnúť sa potenciálne citlivým témam. Odporúčame naštudovať si vopred aktuálne informácie o ich koníčkoch (napr. otec partnera/ky ma rád hokej a tento rok sa konali Majstrovstvá sveta hokeja – kto hral v slovenskom tíme, aké boli výsledky a pod.) Z etického hľadiska by ste sa mali vyhnúť hlavne politickým, náboženským témam a neodporúčame sa ani pýtať na zdravotný stav rodičov.
4. Oblečte sa primerane:
Zvoľte oblečenie, ktoré je slušné, pohodlné, čisté a ktoré odráža vašu osobnosť. Vaše oblečenie by malo byť úctivé k prostrediu, kde sa stretnutie odohráva. Tip z etiky znie: “Muži nikdy nič nepokazia elegantnými nohavicami, košeľou s dlhými rukávmi a mokasínami. Ženy nech zase vsadia na šaty s dĺžkou tesne nad kolena a zakrytými ramenami bez výrazného výstrihu. Neutrálne farby oblečenia sú viac než vítané (napr. námornícka modrá, čierna, béžová bez vzorov max. so zvislými prúžkami alebo bodkami).”
5. Pripravte si základné frázy:
Myslite na to, čo poviete pri prvom stretnutí. Jednoduché pozdravy a komplimenty môžu urobiť dobrý prvý dojem. Použiť môžete túto frázu: „Ďakujem za pozvanie, teším sa, že vás môžem spoznať.“ Ak budete chcieť skladať kompliment, dbajte na to nech je konkrétny, autentický a úprimný, napr. „Máte nádherný dom. Je vidieť, že ste do neho vložili veľa starostlivosti a lásky.” alebo „Som veľmi vďačný za vašu pohostinnosť. Cítim sa tu naozaj vítaný.“
6. Buďte sami sebou:
Snažte sa byť prirodzení a autentickí. Ak sa budete snažiť byť niekým, kým nie ste, môže to pôsobiť neprirodzene. Ako hovorí americká spisovateľka a autorka podcastov, Brené Brown: „Autenticita je každodenné cvičenie vo vzdaní sa toho, kým si myslíme, že by sme mali byť, a prijatie toho, kým sme.“ Neklamte o tom, že vás baví rovnaký koníček, miesto toho sa radšej ukážte v pravom svetle a priznajte sa, že ste si k tomu nenašli cestu ale miesto toho vás zaujal iný koníček. Takto viete rozprúdiť zaujímavú debatu s vašimi budúcimi svokrovcami a navyše budú môcť oceniť vašu úprimnosť. „Zraniteľnosť je miestom, kde sa rodí dôvera a intimita. Nebojte sa ukázať svoju autentickú stránku.“
7. Buďte vnímaví a empatickí:
Počúvajte pozorne, čo hovoria svokrovci, a prejavte záujem o ich názory a príbehy. Empatia a aktívne počúvanie sú kľúčové pre budovanie dobrých vzťahov. Mentálni kouči vedia, že empatické počúvanie je viac než len technika – je to postoj a prístup, ktorý môže transformovať koučovací proces a priniesť hlboké a trvalé zmeny v životoch klientov. V praxi to vyzerá tak, že budete vnímať ich tón hlasu, reč tela, pomôže keď budete parafrázovať, čo povedali a zároveň reflektovať ich pocity. K tomu vám pomôže kladenie otvorených otázok a v neposlednom rade sa vyhnite posudzovaniu.
8. Buďte vďační a zdvorilí:
Vyjadrite vďačnosť za ich pohostinnosť a čas. Jednoduché „Ďakujem“ môže mať na nich veľký vplyv. Základom dobrého prvého dojmu je zdvorilosť. Poďakujte sa za pozvanie, buďte úctiví a slušní. Dr. John Gottman, expert na vzťahy, zdôrazňuje: „Rešpekt a úcta sú základom všetkých zdravých vzťahov.“ Napokon ide o generáciu, ktorá je od vás staršia, skúsenejšia a má toho oveľa viac odžitého. Ich čas je vzácny a prejavovaním vďaky preukážate aj úctu tejto generácií.
9. Zvládať kritiku s gráciou:
Niektorí budúci svokrovci môžu mať tendencie kritizovať vás, vašu práci, voľnočasové aktivity a mnoho iného. Ak dostanete kritické pripomienky, snažte sa nereagovať defenzívne. Prijmite kritiku s pokojom a s otvorenou mysľou. ”Udržanie pokoja a kontroly nad svojimi reakciami je prvým krokom k pozitívnemu zvládnutiu kritiky. Dýchajte zhlboka a sústreďte sa na to, aby ste neprešli do defenzívy,” odporúča mentálny kouč, Tony Robbins. Za kritiku sa miesto defenzívy môžete poďakovať. “Vyjadrenie vďačnosti za spätnú väzbu, aj keď je negatívna, ukazuje váš záväzok k rastu a zlepšeniu,” vysvetľuje mentálny kouč, Ken Blanchard.
10. Poďakovanie za stretnutie:
Po stretnutí pošlite ďakovný odkaz alebo zavolajte, aby ste vyjadrili, ako ste si vážili ich čas a pohostinnosť. Tento jednoduchý krok môže zanechať nav vašich budúcich svokrovcov trvalý pozitívny dojem, na ktorý budú ešte dlho spomínať. Podľa svetovoznámeho mentálneho kouča, Tonyho Robbinsa, sú vaše vzťahy najdôležitejším zdrojom vášho šťastia. Investujte preto do budovania vzťahu s budúcimi svokrovcami čas a úsilie. Vyplatí sa vám to a navyše to urobí šťastnou aj vašu milovanú polovičku.
11. Prineste malý darček:
Prineste budúcim svokrovcom malý darček ako prejav vďaky za pozvanie do ich domu alebo ako prejav za to, že si našli čas a rozhodli sa s vami stretnúť aj na inom mieste (napríklad v ich obľúbenej reštaurácií či kaviarni). Vopred odporúčame, aby ste sa vašej drahej polovičky spýtali, čo majú radi jej/jeho rodičia a čo by ich mohlo potešiť. Tradične to zväčša býva kytica kvetov, fľaša kvalitného vína alebo niečo zdravé z domácej produkcie (vami vypestovaná zelenina a ovocie a pod.). Tento krok ukáže vašu vďačnosť a snahu zapôsobiť na prvom stretnutí.
Demonštrácia mentálneho koučingu na príkladoch:
Príklad 1: Marta sa pripravuje na stretnutie s rodičmi svojho partnera, ktorí sú vášnivými záhradkármi. Požiada partnera o základné informácie o rodičoch a rozhodne sa priniesť domácu kyticu z kvetov, ktoré sama vypestovala. Tento malý darček jej pomôže ľahšie nadviazať konverzáciu s budúcimi svokrovcami a získať si ich sympatie.
Príklad 2: Peter je nervózny pred stretnutím s rodičmi svojej priateľky, ktorí majú radi klasickú hudbu. Na základe rady mentálneho kouča sa uvoľní hlbokým dýchaním pred stretnutím a rozhodne sa priniesť darček – CD s obľúbenou skladbou. Tento krok ukáže jeho snahu a záujem o ich záľuby.
Záver
Pamätajte, že budovanie vzťahu so svokrovcami môže trvať krátky ale aj dlhý čas. Nemajte prehnané očakávania a radšej buďte k celej situácií veľmi trpezliví. Ako hovorí mentálny kouč. Stephen R. Covey: „Všetko dobré si vyžaduje čas a úsilie.“ S týmito krokmi, ktoré sme vám v článku predstavili a navyše so správnym prístupom môžete úspešne zvládnuť prvé stretnutie so svokrovcami a vytvoriť tak pozitívny základ pre váš spoločný budúci vzťah. Pamätajte, že dôležité je byť sám sebou, prejavovať rešpekt a úctu, byť otvorení novým príležitostiam a budovať vzťahy postupne s trpezlivosťou.
Zdroje:
https://www.martinus.sk/964771-duchovni-zakony-jogy/kniha
https://www.martinus.sk/303155-7-navykov-skutocne-efektivnych-ludi/kniha
https://com-peds-pulmonary.sites.medinfo.ufl.edu/files/2014/01/Hanke-Situational-Leadership.pdf
https://www.tonyrobbins.com/mind-meaning/cultivating-joy-peace-and-love-with-the-power-of-being-you/
https://www.martinus.sk/729815-sedm-principu-spokojeneho- manzelstvi/kniha