Farba pre nové podnikanie nie je malicherná záležitosť

Čo by mala byť vodiaca niť vo výbere štýlu farieb, do akých chceme natesnať naše nové podnikanie? Nie je to také jednoduché a nie je to ani malicherná záležitosť ako by sme predpokladali.

„Vaše pocity sú dôležité: pretože od nich závisí, či budete s radosťou chodiť do roboty, alebo budete v prostredí trpieť. “

Veľa národov odpradávna pripisovalo farbám duchovnú a taktickú dôležitosť, tak ako je to aj dnes v oblasti obchodu a politiky. Farby sa väčšinou symbolicky spájajú k určitým javom, ľuďom, veciam alebo ako definovanie „dobra a zla.“ Každá má svoj účinok na emócie a dlhodobú náladu človeka. Ak sa trochu bližšie pozrieme na regály v obchodoch a odosobníme sa od vplyvu ich rafinovaného nadstavenia na naše zmysly, trochou štúdia si uvedomíme, ako nám obchodníci veci podsúvajú. Marketing taktiež vždy starostlivo uvažuje nad tým, aké farebné kombinácie do reklám a na obaly vybrať, aby efektívne zapôsobili na naše konkrétne túžby, ale aj pohlavie, či vekovú skupinu.

        Existuje veľa kníh, ktoré opisujú psychológiu farieb a taktiež existuje aj poradenstvo. Či už začíname s prerábkou bytu alebo stavaním nového domu, veľa ľudí si dnes radšej zadováži aj feng-shuei poradcov pre rozmiestnenie a farby nábytku a stien pre každú jednu časť domu. Tak, aby spolu harmonicky súviseli a Vy sa nemuseli z ničoho nič cítiť každodenne „tak nejako zvláštne.“

         Ako je to s tými pocitmi? Každá farba v nás vyvolá nejakú emóciu. Napríklad červená v nás vyvoláva chuť do jedla, preto ju používa McDonalds a iné spoločnosti. Veľké firmy si dôležitosť farieb uvedomujú, preto ich farby navrhujú špecialisti, ktorí sa hlavne zameriavajú na cieľových zákazníkov. A tak treba pri začínaní v prvom rade venovať pozornosť 3 základným veciam: vašim pocitom z farieb, umiestneniu podniku (teda pri akých budovách bude sídliť) a prostrediu (aké typy ľudí sa asi budú najčastejšie vyskytovať v okolí).

  1. Vaše pocity sú dôležité: pretože od nich závisí, či budete s radosťou chodiť do roboty, alebo budete v prostredí trpieť. Ak tam budete radi Vy, budú sa tam dobre cítiť aj zákazníci, ktorí s vami rezonujú. Rovný rovného si hľadá a tak to platí aj v podnikaní, pretože radšej obslúžite zákazníka na rovnakej nôte ako tých, ktorí vás iritujú. Vyjadrite cez farby v prvom rade seba.
  2. Kde ten priestor mám? Je to podchod, časť obchodného centra alebo samostatná predajňa niekde na ulici? Tmavšie, nie moc slnečné miesta vyžadujú tým svetlejšie farby. O čom sú moje výrobky? Ak sú to potraviny, natrite budovu na sýte farby. Ak je to z iného súdka – napr. lekáreň alebo predaj zdravých vecí, potešte zákazníkov upokojujúcimi farbami ako je biela alebo jemná zelená.
  3. Zoznámte sa s prostredím!! Kto a čo je tam najbližšie? Je to medzi bytovkami alebo sú nablízku aj nejaké iné firmy, kancelárie, vysoké obchodné centrá alebo továrne? Ak áno, akého charakteru? Podľa prostredia si môžete vytypovať cieľovú skupinu, to znamená, odpovedá, akým asi zákazníkom budete predávať. Kto sa tade bude pohybovať najčastejšie? Iný dizajn a farby si zvoľte keď sú nablízku kancelárie, pretože tie skôr súvisia s manažérskymi charaktermi a mladými ľuďmi. Ak je tam fabrika, tá bude skôr súvisieť s mužmi a staršími ročníkmi.

       Ak začínate s e-podnikaním, ani tam netreba na výber palety farieb zabúdať. Budú určovať či zákazník zostane na stránke alebo behom pár sekúnd ju opustí. Farby vytvárajú povedomie o značke, posilňujú jedinečnosť výrobku. Podľa spoločnosti Forbes sa zákazníci rozhodnú o nákupe do 90 sekúnd a 62 až 90% tohto úsudku sa zakladá na farbe produktu. Je to celkom veľké rozpätie, ale je stále nad polovicou v rozhodovaní. Farby teda v konečnom dôsledku ovplyvňujú to, ako zákazníci vnímajú charakter produktu alebo značky, či sa s ním stotožňujú alebo ich odpudzuje. Ak sa povie Starbucks, Coca-Cola, Facebook, čo si hneď ako prvé predstavíte? Jednoznačne prislúchajúce, poznávacie značenie – farbu. Mozog si vie podľa nej zaradiť veci. Sú to svetové firmy, tak nech svetovým je aj váš nový biznis.