Typológia osobnosti - štáty

Z ktorého štátu osobnosti pochádzaš? Poď to zistiť a nauč sa komunikovať aj v inom jazyku!

Všetci radi používame “svoj jazyk” a často nechápeme, prečo naše slová ostatných nepresvedčia. Poďte sa naučiť komunikovať aj v jazyku toho druhého, aby ste si dokázali vzájomne porozumieť.

Spomínate si na udalosť, keď bývalý prezident Bush prišiel do Austrálie a zo svojej limuzíny ukázal gesto, ktoré vyvolalo škandál?

CANBERRA, Austrália (AP) “Prezident Bush dal znamenie V-za víťazstvo, keď išiel vo svojej obrnenej limuzíne okolo niektorých demonštrantov v hlavnom meste Austrálie. Malo do byť priateľské gesto, avšak Austrálii má zdvihnutie dvoch prstov k vytvoreniu „V“ rovnaký význam ako pozdrav stredného prsta v USA. Nie je jasné, či bol Bush pred štvrtkovým stretnutím oboznámený s miestnymi zvyklosťami. V ten istý deň pri otvorení Austrálskeho centra amerických štúdií Bush poznamenal, že aj keď majú tieto dve kultúry veľa spoločného, „rozdiely“ existujú. A preto by sme mali urobiť oveľa viac, aby sme posilnili vzájomné porozumenie. ″

Bush ukazuje gesto z limuzíny

Takéto vzájomné porozumenie by sme mali aplikovať aj medzi nami jednotlivcami. Hoci máme veľa spoločného, aj medzi nami existujú neprehliadnuteľné rozdiely.

Všetci radi používame svoju reč a často nechápeme, prečo naše slová ostatných nepresvedčia. Každý sme jedinečný, máme svoj spôsob správania, spôsob akým vidíme svet, určité slová znamenajú určité veci a každého z nás motivuje niečo iné. Preto by sme sa mali naučiť tieto rozdiely neprehliadať, ale vzájomne sa pochopiť, aby sme si dokázali porozumieť. S ľuďmi sa stretávame denne a každý z nich má iný temperament. Dokonca si často krát vyberáme za partnera práve človeka, ktorý je našim absolútnym kontrastom. Ak však pochopíme, kým sme a kým je náš partner, nášmu vzťahu dokážeme zásadne napomôcť.

Poďte zistiť, z ktorého štátu osobnosti pochádzate vy a ľudia z vášho okolia, čo vás najviac motivuje a naučte sa používať reč iných ľudí tak, aby ste si ich dokázali získať!

Charakteristika: Už na základe názvu vyplýva, že ľudia ktorí bývajú v tomto štáte, majú veľmi radi všetko pod kontrolou. Sú sebavedomí, optimistickí, dokážu sa rýchlo rozhodovať a všetko je pre nich možné. Majú radi, ak ich ľudia oceňujú a nasledujú. Sú to prirodzení vodcovia, premýšľajú racionálne a používajú fakty. Taktiež sú odvážni a neustále vyhľadávajú nové výzvy.

Dopravný prostriedok: Ich najobľúbenejší dopravný prostriedok je buldozér. Prečo? Pretože pokojne všetkých prevalcujú, len aby splnili to, čo považujú za potrebné. Zameriavajú sa skôr na to, čo robia a nie na to, koho pri tom „buldozérom zrazili“.

Jazyk: Radi používajú slová: uznanie, úspech, napredovanie, chopiť sa moci, mať pod kontrolou, byť produktívny, dotiahnuť veci do konca.

Túžba: Ich najväčšou túžbou je ocenenie a uznanie za to, čo robia. Predovšetkým od najbližších.

Prejav lásky: Ľudia zo štátu kontroly prejavujú lásku tým, že sa snažia druhých povzbudiť a podporiť, aby dosahovali vyššie ciele a neustále sa posúvali vpred, nech ide o akúkoľvek oblasť. Sú to tí, ktorí ťahajú ľudí vyššie a dodávajú im najviac motivácie.

Ako sa k nim správať: Ľudia zo štátu kontroly sú väčšinou až na toľko premotivovaní a snaživí, že si často myslíme, že majú veľké ego a tým pádom máme veľmi nízku tendenciu ich chváliť. Avšak týmto im odopierame práve to, po čom najviac túžia. Nám sa to môže zdať divné, pretože my (pokiaľ sme z iného štátu) po uznaní či chvále až tak netúžime. No pre nich je to dôležité ako kyslík, pretože potrebujú byť ocenení, aby dokázali fungovať, či už je to vo vzťahu alebo v práci. Pokiaľ im začnete hovoriť veci typu: „Spomaľ, nemusíš mať všetko pod kontrolou“, sú frustrovaní, čo môže viesť až k depresiám. Skúsme ich podporiť  a pokiaľ s nimi súhlasíme, dajme to aj očividne najavo.

Charakteristika: Do tohto štátu patria ľudia, ktorí majú radi srandu a zábavu. Sú temperamentní, spontánni, komunikatívni a milujú byť stredobodom pozornosti. Ľudí zo štátu zábavy spoznáte nie len podľa toho, že sú zábavní, ale aj podľa toho, že sú hluční. Dokonca sa nemajú problém zveriť s maximálne trápnymi historkami, s ktorými by sme sa my ostatní nikdy nezverili. Prečo to robia? No pretože potrebujú pozornosť! Nemajú problém o sebe rozprávať aj pred úplne cudzími ľuďmi. Nie sú zameraní na detaily, skôr je typické, že majú vo veciach zmätok. Je to ten typ ľudí, ktorí keď vyjde z obchodu, netuší kde má auto. A aj to im príde smiešne. Neberú veci príliš vážne, pričom my z ostatných štátov by sme boli už podráždení.

Dopravný prostriedok: Tryskáč. Tento dopravný prostriedok dokáže letieť vysokou rýchlosťou a nemá takpovediac žiadne obmedzenia. Títo ľudia nemajú striktné hranice a preto mnoho krát narazia do skaly. Avšak aj tento náraz dokážu premeniť na humor, nastúpiť do rovnakého lietadla a letieť znova. Pokiaľ sme z iného štátu, ich postoje nám môžu pripadať ľahkovážne, ale oni „lietajú“ radi.

Jazyk: šťastie, zábava, usmej sa, to bola ale sranda, pozeraj sa na mňa, neber to až tak vážne

Túžba: Ich najväčšou túžbou je byť stredobodom pozornosti, byť uprostred davu. Majú veľmi radi, keď si ich ľudia všímajú a rozpráva sa o nich.

Prejav lásky: Optimizmom. Tým, že sa nás ostatných snažia rozosmiať a ukázať nám svetlú stránku vecí. Často nás pozývajú von alebo vymýšľajú aktivity, aby sme sa odreagovali. To je ich spôsob prejavu lásky.

Ako sa k nim správať: Hoci si vyžadujú najviac pozornosti, často krát si práve týchto ľudí snažíme nevšímať si. Prečo? Pretože tým, že všetko berú na ľahkú váhu, s humorom, máme tendenciu si ich nevšímať a nepodporovať ich. Tým im však odopierame to, čo potrebujú najviac a to ich potom vedie k frustrácií. Teda ak chceme, aby nám vzťah s takýmto človekom fungoval, je dôležité mu tú pozornosť venovať a nechať ho prejaviť sa. Zároveň však tým, že ich často krát vidíme „popáliť sa“, snažíme sa ich napomínať, aby neopakovali tie isté chyby a boli rozvážnejší. To taktiež nemajú radi, preto voľme jemnejšie metódy, ako im to dať najavo. Pokiaľ by si človek zo štátu zábavy zobral partnera napr. zo štátu kontroly, a ten by ho chcel presvedčiť, aby s ním niekam išiel, nemôže použiť svoj jazyk: „Poď, budeme produktívnejší“ alebo „Poď, bude sa nám potom dariť lepšie a viac toho zvládneme“. Ak chceme uspieť, musíme používať jazyk toho druhého štátu, a teda: „Poď, bude tam sranda!“. Ak používame iba náš jazyk, často nás to vedie vo vzťahoch do problémov, k hádkam a podobne.

Typologia osobnosti

Charakteristika: Ľudia, ktorí chcú so všetkými dobre vychádzať. Tento štát obývajú prevažne pacifisti a flegmatici. Radi robia všetko najjednoduchšie, ako sa len dá. Sú prirodzene trpezliví, mierumilovní, láskaví a priateľskí. Majú veľkú výdrž a dokážu sa prispôsobiť takmer akýmkoľvek podmienkam. Radšej ustúpia do úzadia, len aby nevznikla hádka a cítili pokoj. Pokiaľ by vypukla vojna, títo ľudia sa schovajú ako prví a po vojne sa pridajú na stranu víťaza.

Dopravný prostriedok: Ich obľúbený dopravný prostriedok je gondola, pretože jazdí na kľudných vodách. Títo ľudia totiž nemajú radi prívalové emocionálne vlny (paradoxne si však na základe prieskumu títo ľudia najčastejšie vyberajú za partnerov práve ľudí zo štátu zábavy).

Jazyk: pokojne, nenáhli sa, ľahká cesta, relax, múdro a rozvážne

Túžba: Ich najväčšou túžbou je, aby ich ostatní ľudia rešpektovali.

Prejav lásky: Ako zistíte, že vás títo ľudia majú radi? Vážia si vás, uprednostňujú vás pred sebou a dokážu vás tolerovať takmer vo všetkom.

Ako sa k nim správať: Pokiaľ ich vidíte ležať na lehátku namiesto toho, že vonku je potrebné pokosiť trávu, nerozčuľujte sa. Pre nich to nie je lenivosť, ale efektivita. Potrebujú často relaxovať a premýšľať. Najviac potrebujú od ľudí to, aby ich rešpektovali. Problém je často v tom, že práve títo ľudia sú najmenej rešpektovaní v spoločnosti, pretože sú tak milí, kľudní a prispôsobiví, že je ich najľahšie manipulovať. Ak ktokoľvek z nás z iného štátu narazí na pacifistu, máme tendenciu ho skonvertovať, pretože si myslíme, že to čo máme my, potrebuje aj on a my mu to radi poskytneme, popoženieme ho. Kontrolór povie „Potrebuješ toho spraviť viac“ a pacifista odpovie „Áno, dobre“. Komik povie „Mal by si byť viac nadšený“ a pacifista odpovie „Áno, dobre“. Perfekcionista povie „Musíš to spraviť správne“ a pacifista odpovie „Áno, máš pravdu“. Môžeme ho posúvať však iba po určitú hranicu, pretože ak ju prekročíme, uzavrie sa. A potom sa často krát čudujeme, prečo nám ten človek prestal dôverovať. Ide  o to, že dostal pocit, že sme ho prestali rešpektovať, pričom to berie ako urážku. Pacifisti toho naozaj znesú veľa, pretože sú mierumilovní ľudia, no tiež majú hranicu. Ak kontrolór naňho začne príliš tlačiť, začne si pripadať ako hlúpy. A ak si pacifista začne pripadať hlúpy, máte vo vzťahu problém! Komik ho má zase tendenciu často vylúčiť ako nepotrebného, perfekcionista mu často vyčíta jeho chyby a pacifista to znovu berie ako neúctu. Teda pokiaľ začneme urážať to, kým sú, hneď sa pred nami uzavrú. 

Typologia osobnosti

Charakteristika: V tomto štáte bývajú prevažne perfekcionisti. Títo ľudia chcú mať všetko tip-top, milujú detaily, dbajú na pravidlá a poriadok a používajú manuály. Na svet hľadia “cez lupu” a neustále vyhľadávajú chyby. Títo ľudia sú citliví a jedny z najlepších pracantov, pretože idú presne podľa plánu. Taktiež sa vyznačujú kreativitou (architekti, umelci, návrhári, hudobníci). Detaily v ich rukách prebúdzajú život. Sú často obviňovaní, že patria do štátu kontroly, avšak nie je to tak. Kontrolór vyhľadáva chyby na druhých úplne z iného dôvodu! Perfekcionista taktiež druhých napomína, ale iba preto, lebo to chce mať správne. Nesnaží sa riadiť svoje okolie.

Dopravný prostriedok: Ich najobľúbenejší dopravný prostriedok je vlak, pretože jedna koľajnica je rovnako ďaleko od tej druhej koľajnice. Inak by sa vlak nepohol. Tak ako sa ani oni nepohnú robiť ďalšiu činnosť, kým tá predošlá nebude na 100% hotová.

Jazyk: ideál, správny, detaily, emócie, cítim sa tak a tak

Túžba: Ich túžba je „mať to správne“ (avšak to nemusí znamenať, že to aj je správne. Je to správne iba pre nich.) Potrebujú mať vo veciach absolútny poriadok, inak sa cítia nervózni. Nie je to však ich jedinou túžbou. Taktiež túžia, aby sme boli citliví k ich citom.

Prejav lásky: Ich spôsob ako povedať „Mám ťa rád“ je „Dovoľ mi povedať ti, čo všetko robíš zle“. Majú neustálu tendenciu nás poúčať, ako robiť veci lepšie. Avšak to všetko je ich verzia a prejav lásky. Pretože ak by nám to nepovedali, možno by nás nechali zničiť sa. To, že vás títo ľudia skutočne majú radi, zistíte tak, že vám ukazujú, kde robíte chyby a ako môžete byť lepší.

Ako sa k nim správať: Perfekcionisti patria medzi od prírody najcitlivejších ľudí. My si často krát myslíme, že ich najväčšou túžbou je mať všetko na poriadku, avšak túto túžbu prevyšuje to, aby sme k nim boli citliví, predovšetkým k ich citom. Čo je niečo, čo by sme asi nečakali, však? Pokiaľ poúčajú oni nás (z iných štátov), dokážeme to zniesť, ale pokiaľ my začneme poúčať ich, nezvládajú to ideálne. Priam ich to často krát až ničí. Perfekcionisti majú neustále šrámy na duši. Ľudia ich najčastejšie zraňujú a oni to nesú veľmi ťažko. Majú problém vyrovnať sa so zranením. Pokiaľ urazíme kontrolóra, dostane sa z toho. Ak urazíme komika, ešte sa tomu zasmeje. Ak urazíme pacifistu, nejak si to v sebe usporiada. Ale ak urazíme perfekcionistu, ponesie si to so sebou niekoľko rokov, dokonca občas aj celý život. Musíte byť hlavne opatrní, pokiaľ máte deti, ktoré patria do štátu dokonalosti. Sú veľmi citlivé a najmenej pochopené.

Toto sú 4 základné temperamenty, prečo sa chováme tak, ako sa chováme. Samozrejme, málo krát sa nájde niekto, kto spĺňa 100% -nú charakteristiku z jedného štátu. Väčšinou je pomer týchto vlastností rôzny, ale každý z nás si určite nájde štát, do ktorého sa hodí najviac. Našli ste si aj vy? 😉 Zároveň nezabúdajme, že každá osobnosť je úžasne jedinečná!

Chcete zistiť hĺbkovú charakteristiku svojej osobnosti, svoju motiváciu a to, v čom ste skutočne dobrí (a ako to využiť vo svoj prospech) ? Odporúčame našu GPOP diagnostiku, koučing alebo niektoré z našich úžasných kurzov. Taktiež môžete zistiť, čo si na vás ostatní cenia a ako sa k druhým ľuďom správať tak, aby ste boli obklopení iba harmonickými vzťahmi. Poďte sa naučiť, ako sa k druhým správať a používať ich reč, aby ste ich dokázali presvedčiť. Tešíme sa na vás! 😉

 

AUTOR: Ing. Fanny Bilkova

ZDROJ: https://www.youtube.com/watch?v=SZ6mVumHY9I

ODPORÚČANÉ KURZY