Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1631

Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1633
Aké zamestnanie je pre teba to pravé? Ako to zistíš? - Power Coaching Aké zamestnanie je pre teba to pravé? Ako to zistíš? Power Coaching
toggle menu

Power Coaching

 Ako malá som chcela byť učiteľkou, aj som sa ňou stala. Môj brat nevedel, čím chce byť a vlastne to nevie dodnes. Moji kamaráti robia viac – menej to, čo chceli. Niektorí viac, niektorí menej a podaktorí robia úplne niečo iné. Je v poriadku učiť sa, skúšať a zisťovať, čo chcete robiť. Aby sme zistili, aká práca nás napĺňa, čo naozaj chceme robiť a priblížiť sa k tomu, čo povedal T. A. Edison: „Nikdy v živote som nepracoval. Všetko to bola len hra.“ No čo v prípade, že stále neviete aká práca je pre vás tá pravá?

„Správne odpovede prídu so správnymi otázkami.“

Viete, že sa to dá zistiť kedykoľvek potrebujete? Odpoveď máte v sebe, chce to ale správne sa pýtať. Pomôcť vám môže koučing. Koučing poznáme ako metódu, vďaka ktorej dosahujú športovci, manažéri, ale aj ostatní ľudia lepšie výsledky. Na to ako nám môže pomôcť pri nájdení práce, ktorá je tá pravá a správna pre nás, sme sa spýtali psychologičky a profesionálnej koučky Mgr. Silvie Langermann, ktorá už vyše 12 rokov pomáha svojim klientom zlepšovať ich výkony a životy.

„Pani Langermann, so svojou spoločnosťou Powercoaching ste už pomohli mnohým individuálnym aj firemným klientom. Ako mi vie koučing pomôcť zistiť, akú prácu mám robiť?“

Langermann: „Koučing je úžasná metóda, vďaka ktorej viem nielen prísť na to, čo mám robiť, ale viem na tom aj začať pracovať. Nikto okrem mňa nevie aká práca je tá najlepšia pre mňa. Len ja viem, čo ovládam, aké sú moje schopnosti, silné stránky, čo od práce potrebujem a hlavne, čo skutočne robiť chcem. Vďaka koučingu viem dostať odpovede na tieto dôležité otázky  keďže odpovede vychádzajú zo mňa, sú pre mňa správne.“

„Čo presne sa deje počas koučingu, pri ktorom chcem zistiť, aká práca je pre mňa tá správna?“

Langermann: „Na začiatku si ujasníme, čo je cieľom koučingového sedenia. Stane sa, že klient príde s tým, že nevie akú prácu zvoliť, no pritom mu iba vadí momentálna pozícia, plat alebo mu chýba ocenenie. Kouč vždy kladie otvorené otázky, teda také, na ktoré sa nedá odpovedať „Áno/nie“. Ak klient hľadá prácu, pomôže nám, keď si odpovie na otázky „Ako to chcem mať? Čo mi má práca dať? Čo pre mňa znamená mať dobrú prácu? Aké činnosti mi idú najlepšie? V čom som dobrý? Čo robím rád, napĺňa ma? Keby som mohol robiť čokoľvek, čo by to bolo?“ Vždy sa zameriavam na to pozitívne. Nezaujíma ma, čo nechcem, to väčšinou viem a nijak mi to nepomôže. Pýtam sa ako to vyzerá, keď už tú správnu prácu mám. „Ako vyzerá môj pracovný deň? Ako sa v nej cítim? Čo ma na nej baví? Na čo sa v práci teším?“ Na začiatok pomôže napísať si zoznam činností, ktoré mám rád a viem robiť. Ak venujem čas a energiu tomu, čo mám rád a viem robiť, zvyšujem svoje šance na úspech. Ako kouč už roky podporujem klientov v tom, aby robili to, čo robiť chcú a zlepšovali sa. Preto už dlho máme pre tých, ktorí potrebujú na sebe pracovať, kurzy na zlepšenie špecifických schopností, napr. manažérskych zručností, efektívnej komunikácie, negociácie, rozbehnutie podnikania.“

„A čo ak klient nevie, na akú prácu sa vlastne hodí? Vie mu kouč pomôcť aj s tým?“

Langermann: „Je veľa metód, ktoré môžeme použiť. To, či sa na prácu hodím nezáleží len od toho, či mám vhodné vzdelanie. Potrebujem mať aj iné predpoklady – schopnosti, ktoré práca vyžaduje, prax, jazykové znalosti, skúsenosti a osobnosť, pre ktorú nebude problém túto prácu vykonávať. Osobnostné testy vedia odhaliť nakoľko som ako osobnosť aktívny, stabilný, dominantný, racionálny a extrovertný. Od tohto sa viem odraziť. Ak som introvert, asi nebudem spokojný ako predajca alebo rečník. Ak som dominantná osobnosť, je vhodné hľadať pozície, na ktorých môžem riadiť tím, rozhodovať. Ak si nie ste istý, aká ste osobnosť a čo je pre vás najvhodnejšie, môžete u nás absolvovať kurz Osobnostnej diagnostiky. Na ňom zistíte svoj typ osobnosti, čo z toho vyplýva, aké máte silné a slabé stránky a ako môžete tie silné využiť vo svoj prospech. Podľa toho si viete stanoviť vlastné ciele a začať na nich pracovať.“

„Je niečo, čo mi poradí akým smerom sa vydať keď už poznám svoje schopnosti a osobnosť?“

Langermann: „Pre správne rozhodnutie vždy potrebujem dostatok informácií. To, na čo sa hodím ale nestačí. Často zabúdame na podstatnú vec – či ma práca, ktorú zvažujem naozaj zaujíma. Preto je dôležité pýtať sa „Kde viem najlepšie uplatniť svoje schopnosti a vlastnosti? Ako to bude vyzerať, až tú prácu budem vykonávať? Chcem toto robiť každý deň? Napĺňa ma robiť to?“  To, že mi práca pôjde nestačí, ak ma tá práca nezaujíma, nebaví alebo nenapĺňa to, čo potrebujem, nebudem v nej spokojný.“

„Môžete uviesť niečo, čo nám prakticky pomôže pri výbere povolania?“

Langermann: „Okrem toho, čo som už spomenula, si môžeme pomôcť testom záujmov. Známy a v prostredí ľudských zdrojov je často používaný test štruktúry záujmov RIASEC. Na webe nájdete jeho voľne dostupné verzie. Test kombinuje záujmy s typmi osobnosti a ľudí rozdeľuje do šiestich typov:

Realistic – realistický. Takto zameraní ľudia radi manipulujú s vecami, strojmi, prístrojmi. Baví ich ovládať ich a porozumieť tomu ako fungujú. Oblasti pre prácu sú strojárenstvo, IT, architektúra, stavebníctvo, remeslá, mechanika.

Investigative – investigatívny. Takýto ľudia radi skúmajú, učia sa, sú zameraní na intelekt a vedomosti. Vhodné sú technické povolania vyžadujúce skúmanie, pochopenie a predvídanie, napr. matematik, chemik, fyzik, genetik, biológ, astronóm, antropológ, geológ, filozof, architekt, jazykovedec, sociológ, experimentálny psychológ, výskumník.

Artistic – umelecký. Ide o kreatívnych jedincov. Uplatnia sa v umeleckých povolaniach akými sú hudobník, maliar, grafik, spisovateľ, tanečník, herec, básnik, komponista, režisér, dizajnér, umelecký rezbár, umelecký fotograf, žurnalista.

Social – sociálny. Typ, pre ktorý sú vhodné humanistické, pomocné, vzdelávacie a opatrovateľské povolania ako sociálny pracovník, zdravotná sestra, terapeut, poradca, učiteľ, vychovávateľ, psychológ, kňaz, lekár, opatrovateľ, kariérový poradca, liečebný pedagóg, tréner, sprostredkovateľ, informátor.

Enterprising – podnikateľský. Pri týchto ľuďoch ide o podnikateľské, manažérske a obchodnícke povolania, vedia presvedčiť a sú rodení organizátori. Uplatnia sa ako obchodník, poisťovací agent, hoteliér, obchodný zástupca, vedúci obchodného domu, manažér, právnik, produkčný, riaditeľ banky, investor, politik.

Conventional – konvečný. Uprednostňujú úradnícke, právnické a administratívne povolania ako sekretárka, účtovník, pokladník, právnik, archivár, bankový úradník, pisárka, rozpočtár, notár, kontrolór, policajt, štatistik, analytik, počítačový programátor, operátor, poštový úradník.“

Váš talent rozhoduje o tom, čo viete spraviť. Vaša motivácia rozhoduje o tom, koľko ste ochotný spraviť. Váš prístup rozhoduje o tom, ako vám to pôjde.“ Lou Holtz

Ja som zistila, že som sociálne zameraný extrovert. Do ktorej oblasti by ste sa vedeli zaradiť vy? A aká ste osobnosť? Určite nám pomôže, keď to o sebe vieme. Prídeme na to, kde všade sa vieme a chceme uplatniť. No aj dlhoročná koučka Silvia Langermann potvrdzuje, že iba vedieť nestačí. Zistiť aké prácu chcem robiť je prvý krok. Rozhodujúce je začať, vytrvať a neustále sa zlepšovať. Platí totiž, že nikto učený z neba nespadol a bez práce nie sú koláče.

Pridaj komentár

Layer 1
Tento web používa cookies. Pokračovaním prezerania stránok súhlasíte s ich použitím.