Ako dodržať novoročné predsavzatia

Ach, tie novoročné predsavzatia – príťažlivé i zatracované. Na jednej strane ich túžite dodržiavať a na druhej strane sa obávate, aby ste to nevzdali a nesklamali sami seba.

Ale vy tak veľmi chcete, túžite, snívate byť šťastnejší, štíhli a fit, zdraví, múdri, skúsení, úspešní, bohatí, obdivovaní, zaujímaví, scestovaní alebo byť jednoducho najlepšou verziou seba samého.  Chcete všetko vidieť, všade byť, viac toho zažiť, niečo nové sa naučiť, mať všetko, po čom vám srdce zapiští a stať sa „niekým“. Je toho tak strašne veľa, čo by ste chceli.

Čo vlastne znamená to „predsavzatie“?

Predsavzatie je úmysel alebo rozhodnutie niečo vykonať. Základným predpokladom je teda to, že to „niečo“ naozaj chcete, vedome sa pre to rozhodnete a nakoniec aj vykonáte (niekedy aj obetujete) všetko potrebné, aby ste to dosiahli.

Nebude to ľahké a nebude to bez námahy. Bude to vyžadovať vaše úsilie, čas, energiu aj pevnú vôľu.

 „TY si ten najdôležitejší projekt, na ktorom si kedy pracoval.“

18 tipov, ako dodržať svoje predsavzatie

Aby sa vám podarilo dodržať svoje predsavzatie a zminimalizovať všetky nástrahy a prekážky, je dobré si ho hneď na začiatku správne zadefinovať. Preto vám okrem tipov, ako úspešne vydržať a zotrvať, ponúkam aj tipy, ktoré sa vám zídu už pri jeho formulácii.

 „Daruj si život, ktorý si vždy chcel.“

Jasná vízia

Akou osobou sa chcete stať? Aká bude vaša identita? Aký životný štýl chcete viesť?

Vaše predsavzatie by malo zapadať do vašej osobnej vízie – teda by ste mali vedieť, prečo niečo robíte, čo vašim predsavzatím chcete dosiahnuť, prečo je pre vás dôležité. Vaša vízia môže byť akákoľvek. Môžete sa vidieť ako udržiavaná fit mama alebo ako úspešný a obľúbený líder. Nech je to čokoľvek, predstavte si človeka, akým by ste chceli byť. Cieľ je STAŤ SA tým, kým sa chcete stať (čitateľom, umelcom, cestovateľom, športovcom a pod.). 

Predstavte si čo najdetailnejšie a najfarebnejšie, ako vyzerá osoba, ktorou sa chcete stať – ako sa správa, ako sa cíti, čo robí, aké má návyky, aký ma životný štýl, čomu sa venuje, ako reaguje, aký ma postoj a pohľad na život, ako pôsobí na ostatných, ako vystupuje, ako komunikuje, ako sa oblieka, ako vonia, aký ma pohľad a úsmev, čo ju obklopuje, ako sa vidí, keď sa pozrie do zrkadla… jednoducho, čím viac drobností si predstavíte, čím viac zmyslov zapojíte, tým lepšie.

Vízia je aj preto účinná, lebo to, na čo sa zameriate, čomu dáte svoju pozornosť, to sa posilňuje. Ak si predstavíte napr. tú udržiavanú mamu plnú energie (žiariacu spokojnosťou, nerozbitnú i láskavú), mala by vás táto vízia nielen namotivovať, ale aj podporovať k dodržaniu vášho predsavzatia (napr. ďalšiemu tréningu alebo behu).

Niekomu môže byť veľkou pomôckou aj nástenka vízií (vision board). Tým, že budete mať svoju víziu pred očami, nielen že si ju budete stále pripomínať, ale aj vaša myseľ vám to pomôže dosiahnuť, a to tým, že sa pokúsi odstraňovať túto kognitívnu disonanciu.

Vízia je ešte silnejšia, ak sa za ňou skrýva nejaký hlbší zmysel, niečo, čo vás presahuje (napr. lepší svet pre všetkých).

Usporiadanie si priorít a hodnôt

Druhým krokom je utriedenie si všetkých vašich priorít a hodnôt. Keď si ich pekne a prehľadne spíšete, bude vám jasnejšie, čo je pre vás dôležité, na čom vám najviac záleží, čo chcete vo svojom živote mať a prečo.

Dôležité je, aby vaše predsavzatia boli v súlade s vami – s vašimi prioritami a hodnotami (a vašou víziou).

Ak je napríklad vašou prioritou zdravie, tak pri predsavzatí „schudnúť“ vždy budete vedieť PREČO chudnete. Keď to budete chcieť vzdať, spomeňte si na to, prečo ste začali s týmto predsavzatím. Aké sú vaše dôvody, prečo ste sa preň rozhodli. Tiež si znovu pripomeňte vašu víziu – akým človekom chcete byť a aký životný štýl si to vyžaduje. Ako raz povedal grécky filozof Epiktetos: „Ak chceš byť spisovateľom, píš!“

Urobte si poriadok a minimalizujte

Tak, ako si upratujete vaše domovy, nezabúdajte si upratovať aj svoju myseľ, telefón, kalendár, aktivity, zoznamy úloh a povinností, či vzťahy. Odstráňte všetko neužitočné, čo vám nerobí radosť, čo vám neprospieva a na čom vám nezáleží. Vytvoríte si tak priestor na to dôležité a potrebné.

Odstráňte všetko, čo vás brzdí (napríklad aj obmedzujúcu minulosť, nereálne očakávania, neužitočné vzorce, zlozvyky, plytvanie časom na hocičo, čo vám neprospieva). Teraz je najlepší čas nechať to odísť. Žiaľ, často najväčším sabotérom života vašich snov, ste vy sami.

Nájdite si čas na sebareflexiu – je potrebné trochu pouvažovať a zanalyzovať si svoj predošlý rok. Reflektovať, čo sa podarilo, na čo ste hrdí, čo ste sa naučili alebo zmenili, čo má na vás vplyv (či už želaný alebo neželaný), ale tiež sa poučiť z vlastných chýb a porozmýšľať, ako by sa dali veci urobiť lepšie alebo inak, poprípade identifikovať, čo vás blokuje.

Položte si napríklad tieto pomocné otázky: Čo chcem JA? Čo nechcem? Čo potrebujem? Je toto to, čo naozaj chcem a chcem to skutočne JA? Je to pre mňa dôležité? Prečo to vlastne robím? Je to hodné môjho vzácneho času? Je to v súlade s mojimi hodnotami? Priblížim sa touto činnosťou/myšlienkou/vzťahom/reakciou k nejakému môjmu cieľu/snu/riešeniu/vysnívanému životu/želanému životnému štýlu? (Nechce to skôr môj partner/rodič? Neočakáva sa to odo mňa? Nemám nejaký starý neužitočný vzorec v hlave, ktorý mi hovorí, čo a ako by som mal robiť?)

Ak je váš život zahltený nedôležitými, nepotrebnými alebo možno až sabotujúcimi či škodlivými vecami, ktoré vám zaberajú priestor potrebný na vaše predsavzatia, tak sa vám bude len ťažko a namáhavo prekopávať k vysnenému životu. A preto vám odporúčam odstrániť veci, ktoré márnia, plytvajú, znemožňujú, sťažujú, vyčerpávajú, znepríjemňujú, opantávajú váš život.

Zbavte sa vecí, ktoré nie sú skutočne vaše (mamine sny, susedove názory, zdedené neužitočné mentálne nastavenia či neopodstatnené očakávania pochybného pôvodu). Pouvažujte nad ich zdrojom a zmyslom. Spochybňujte. Preverujte. Myslite kriticky.

Keď si urobíte poriadok a zminimalizujte všetko, čo sa dá, zjednodušíte si život. Niekde tam pod tými nánosmi nájdete opäť seba a zdroje vašej spokojnosti.

Dodržiavanie predsavzatí si s veľkou pravdepodobnosťou bude vyžadovať aj obete. Niekedy sa musíte vzdať aj dobrých vecí a pohodlia – vyjsť zo svojej komfortnej zóny, aby ste dosiahli niečo lepšie a posunuli sa o krok vpred.

Nastavenie mysle

Nastaviť si myseľ na rast dokáže doslova zmeniť váš život. Táto super schopnosť vám veľmi pomôže aj pri dodržaní predsavzatí, a to tak, že:

  • hľadáte možnosti, spôsoby a nové riešenia, aby sa to podarilo,
  • skúšate sa na vec pozrieť z iného uhla pohľadu,
  • máte optimistickejší prístup,
  • skúšate myslieť inak, než ste zvyknutí,
  • experimentujete,
  • uvedomujete si svoju rolu tvorcu a svoju zodpovednosť,
  • meníte svoju identitu, presvedčenia a domnienky,
  • meníte vaše slová – namiesto „musím to spraviť“ hovoríte „chcem to spraviť“ alebo „spravím to“.
  • dokážete prerámcovať predsavzatia na zvýrazňovanie ich predností (nie nedostatkov), a tak ich urobiť atraktívnejšími,
  • ste ochotní poodstúpiť, aby ste získali nadhľad,
  • robíte všetko, čo je možné, aby ste svoje predsavzatie dodržali a nevzdali sa.

Okrem toho, prenastavením mysle prestanete sabotovať samých seba. Váš vnútornú dialóg má tiež silnú váhu a keď sami sebe hovoríte, že to nedokážete, tak to ozaj nedokážete. Vaša myseľ uverí všetkému, čo jej poviete. Dávajte jej preto výživné, podporné a užitočné informácie.

„Či už si myslíte, že niečo dokážete, alebo si myslíte, že to nedokážete, tak máte v oboch prípadoch pravdu.“ – Henry Ford

Ak vás téma nastavenia mysle zaujíma, vrelo odporúčam si prečítať knihu od Carol S. Dweck: Nastavenie mysle (Mindset).

Správne zadefinovanie predsavzatia a jeho reálnosť

Zadefinovanie predsavzatia by malo byť ideálne pozitívne a malo by vás povzbudiť k aktivite. Napríklad také „prestať jesť sladkosti“ radšej preformulovať na „jesť zdravo“. Takto zadefinované predsavzatie vám napovie priamo, čo máte robiť, a nie to, čomu sa vyhýbať. Lepšie bude teda spolupracovať aj váš mozog, ktorý sa zameriava na vaše slová a myšlienky. Keď budete používať namiesto slova „sladkosti“ slovo „zdravo“, bude sa na to sústreďovať a snažiť sa týmto myšlienkam vyhovieť. Bude to pre neho ako „kľúčové slovo“ vo vyhľadávaní vašej reality.

Predsavzatie by malo byť tiež reálne uskutočniteľné a dosiahnuteľné. Ak si dáte (takmer) nereálne predsavzatia, ktoré si vyžadujú nadľudské alebo extrémne výkony, tak ich prosím rovno prehodnoťte. Existuje určitá hranica, ktorá urobí vaše predsavzatie priam odstrašujúcim, a teda odsúdeným na neúspech. Predsavzatie samozrejme vyžaduje nejaké vaše úsilie a vôľu, no musí byť zároveň výzvou do takej miery, aby vás aj motivovalo či vzrušovalo, a teda donútilo vystupovať z vašej komfortnej zóny.

Ak je predsavzatie príliš veľké, najlepšie bude si ho rozložiť na menšie časti alebo ľahšie, postupné či pomalšie krôčiky. V takomto prípade nebudú vaše predsavzatia tak náročné, vzdialené, odstrašujúce a neudržateľné. Chcete sa predsa niekde dostať. Nie nadarmo sa hovorí, „pomaly ďalej zájdeš“. (V žiadnom prípade však nepoľavujte z vašej osobnej vízie, neobmedzujte ju a neohraničujte, lebo v konečnom dôsledku tak ohraničíte aj váš potenciálny výkon.)

Predsavzatia by vás nemali dlhodobo dostávať do energetického dlhu. Nielen, že je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že to vzdáte a „odmeníte sa“ myšlienkami typu: „ja to nedokážem“, „nemám na to“ a pod., ale čo je najhoršie, môže na to doplatiť vaše zdravie a vzťahy. Tu si znovu prehodnoťte vaše hodnoty a priority – čo je pre vás najdôležitejšie a na čom vám najviac záleží? Ak máte po určitom čase nahromadený veľký energetický dlh, skúste sa zastaviť, prehodnotiť všetky atribúty, vaše predsavzatie opäť prenastaviť tak, aby bolo v súlade s týmito vašimi hodnotami a prioritami, a tak viac si svoj život vyvážiť. Lepšie je sa posúvať pomalšie, malými krôčikmi, ako vôbec.

Musíte si uvedomiť, že predsavzatia, ktoré ste si vybrali, vám pomáhajú, zlepšujú váš život a majú vám slúžiť. Nerobíte ich za trest, ani by ste ich plnením nemali ničiť svoje zdravie.

Prispôsobte si vaše predsavzatie „na mieru“ – aby to vyhovovalo práve vám. Ak napr. nestíhate cvičiť trikrát týždenne po celej hodine, lebo máte malé deti, tak cvičte len 20 minút, ale možno častejšie (napr. päťkrát týždenne).

Čas

Na čo určite netreba zabúdať pri zadávaní si predsavzatí je jednoznačne čas. A to najmä:

  • Vytvoriť si režim a vyhradiť si presný čas na vykonávanie predsavzatia. Keď máte vyhradený čas, viete, čo a kedy máte robiť, nemala by vás v tom čase mátať iná povinnosť, ani si nikto nárokovať vašu pozornosť. Zminimalizujete tak aj možnú prokrastináciu.
  • Dať si presný termín (deadline) alebo si určiť aj medzičasy na jednotlivé kroky je niečo, čo vás jednoducho núti konať. Ak si dáte vágny cieľ, ako napr. „schudnúť“, to je ako vydať sa loďou na more a nevedieť kam, na ako dlho a prečo vlastne. Ak však viete, že chcete schudnúť 1Okg, aby ste sa cítili dobre, že to bude trvať rok, a teda musíte schudnúť 3kg za kvartál, tak viete, že musíte schudnúť cca 1kg za mesiac a že toto a tamto musíte začať robiť, aby ste sa k tomuto cieľu dostali. Hrozba času vás donúti k aktivite.
  • Veľmi dôležité je správne načasovanie z pohľadu vašej vôle. Vaša vôľa niečo urobiť je obmedzená tak, ako váš čas alebo energia. Vôľa nie je počas dňa rovnaká a nie je vám stále plne k dispozícii. Predstavte si ju ako baterku, ktorá sa počas dňa vyčerpáva. A keďže plnenie predsavzatia si vyžaduje vašu pevnú vôľu, je dobré jeho realizáciu zaradiť do rozvrhu v takom čase, kedy je vaša baterka vôle ešte plná. Totiž všetko, čo si vyžaduje vaše vedomé regulovanie čerpá viac energie z vašej vôle než hocijaká zautomatizovaná činnosť. Preto si zaraďte plnenie predsavzatia do dňa v takom čase, kedy ste oddýchnutí.

Plán, systém či know – how

Okrem toho, že už viete čo, prečo, kedy, dokedy a ako často, je užitočné si vyšpecifikovať aj čo najviac ďalších podrobností. Je to, akoby ste si tvorili návod, plán alebo systém. Lebo vedieť presne ČO máte robiť, AKO, KDE, KEDY a aj spomínané PREČO, vás odbremení hneď od niekoľkých možných problémov a sabotérov predsavzatí:

  • Vždy viete, AKO máte postupovať ďalej. Preto vás neodradí a nezastaví situácia, že budete nepripravení alebo sa vám nebude chcieť (ani len zamyslieť).
  • Nestratíte sa v záplave všetkých denných požiadaviek, úloh, povinností, informácií, stimulov a nástrah. Jednoducho sa zorientujete. Budete vedieť, ČO máte robiť. Nenecháte sa len tak unášať životom alebo zlákať inými pascami na vašu pozornosť.
  • Ušetríte si čas, a to tak, že odstránite opakované premýšľanie nad tým istým, a teda napríklad tým, AKÝ je váš ďalší krok, kde ste naposledy prestali, a pod.
  • Vyhnete sa prokrastinácii. Keď budete vedieť „čo, kedy, kde, ako, prečo“ máte robiť, je malá šanca, že skĺznete k inej neproduktívnej, nepodstatnej, ľahšej alebo príjemnejšej činnosti.

Digitálny minimalizmus

V dnešnej dobe je tiež veľmi užitočné zminimalizovať akékoľvek rušivé obrazovky a médiá. Sú to najväčší požierači času, sabotéri snov i plnenia povinností, zlodeji pozornosti, zabijaci tvorivosti a zdroje rozptýlenosti a úzkosti. Ak si chcete váš život riadiť vy sami, odporúčam vám teda si vedome vyberať to, čomu budete venovať svoj drahocenný čas, aby ste sa na konci neobzreli za seba a nezistili, že ste skutočne nežili, ale život len bezmyšlienkovite skonzumovali ako takú umelú jednohubku posypanú virtuálnymi trblietkami. Vy predsa nechcete mať nejaký, hocijaký, opantaný život, ale ten skutočný a svoj. Nenechajte si svoj čas, a teda aj svoj život, ukradnúť! Skutočný život je offline život. A verím, že aj vaše predsavzatia sú skutočné.

Len tak pre zaujímavosť – pozrite si vo vašom telefóne dobu používania obrazovky, budete prekvapení, koľko času strávite hľadením do telefónu. A keď si to prerátate na týždne, mesiace, či roky, akú časť zo života strávite takto virtuálne? Čo by ste chceli za tento čas radšej stihnúť? Možno keby ste limitovali váš čas strávený online, našli by ste konečne tak dlho hľadanú a potrebnú 25. hodinu dňa (možno aj 26. hodinu? ( 🙂 ).

Odmeny a ocenenia

Ako sa odmeníte na konci roka/výzvy?

Najlepšou odmenou sú výsledky. Avšak na začiatku roka si môžete stanoviť aj iné odmeny, ktoré vás budú motivovať. Môže to byť niečo, čo máte radi, čo si štandardne možno nedoprajete, jednoducho niečo špeciálne. Veď si to predsa zaslúžite.

Nezabudnite pochváliť a oceniť samých seba. Povedzte si niečo milé a povzbudivé, poďakujte si. Vyslovte slová, ktoré ocenia vašu snahu a vytrvalosť. Veď prečo by ste mali byť milší len k iným a chváliť a obdivovať len ostatných? Rovnako môžete aj seba! Vy ste predsa jediný človek, s ktorým strávite celý svoj život. Vy ste jediným odborníkom na svoj život. A vy ste jediní, ktorí si to musia všetko odmakať.

Ak je vaše predsavzatie veľmi veľké alebo komplexnejšie, pokojne sa odmeňte aj po zdolaní nejakej jeho časti. Napríklad nejakou knihou, zápisníčkom, alebo pokojne aj návštevou cukrárne so svojimi blízkymi.


 

Pokračovanie článku nájdete tu:

Ako dodržať novoročné predsavzatia ČASŤ 2

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom čo je to koučing a ako vám pomôže viesť úspešny život, odporúčame knihu od Silvii Langermann „Úspech si ty“ alebo podcasty a videá jej spoločnosti Power Coaching.