Duševné zdravie a koučing – nie je dôležité, čo sa deje naokolo, ale ako na to zareagujeme
- 3. októbra 2021
- Posted by: Nikola Bartošová
- Category: Motivácia , Sebarozvoj , Sila mysle ,
V živote sa stretávame aj s tzv. pocitmi „slepého bodu“, kedy nevieme dôvody toho, prečo sa nám veci dejú tak, ako sa dejú. A práve to je čas, kedy sa treba reálne zamyslieť nad tým, či tieto pocity nie sú dôvodom opakujúcich sa vzorcov, ktoré vedú k podobne opakujúcim sa prekážkam, problémom alebo chorobám. A možno je preto aj čas na to, aby sa na náš vlastný príbeh niekto pozrel z nadhľadu a v širších súvislostiach.
Čo vlastne naozaj znamená vziať zodpovednosť do vlastných rúk? Zodpovedať za svoj život a za to, čo sa nám v našej vlastnej realite deje, je v skutočnosti naozaj iba v našich rukách, aj keď si to niektorí len ťažko pripúšťajú. Málokomu je príjemné počúvať niečo, čo je pravdivé až na kosť. Azda nič iné sa nedá definovať ako „dospelé“, ako to, že sami sme tvorcami svojho života, a za to, čo sa nám deje naokolo, naozaj zodpovedáme iba my sami. Sme zodpovední totižto za naše myslenie, rozhodnutia, reakcie a emocionálne stavy na ktorúkoľvek situáciu v našom každodennom živote, hoc aj tú najmalichernejšiu – ako napríklad: akými rituálmi začínam deň alebo ako pozdravíme nášho partnera. A koučing perfektne rieši práve rôzne aspekty nášho nedokonalého či už uvažovania o sebe samých, alebo o svete navôkol. Vie plnohodnotne a pri tom veľmi jemne posúvať hranice nášho uvažovania a tým kompletne meniť veci bez toho, že by to bolo pre psychiku moc bolestivé :). Naopak. Koučing je väčšinou veľmi úsmevná záležitosť. Stretla som sa s tým, že moje ego dokázal naozaj dokonale „preprať“, a pri tom som túto metódu vyskúšala len z minimálnej časti. A čo bolo na tom ešte fascinujúcejšie? Veci sa mi vynárali aj postupne niekoľko dní po prvom sedení, pretože ma nechal stále nad sebou premýšľať, a to je veľmi podstatné. Vtedy vieme, že sme sa začali sami sebou skutočne zaoberať, a nezostali sme len v pasívnom naladení napríklad takým spôsobom, že dám si liek a všetko bude v poriadku. Pretože lekári častokrát neriešia príčinu, ale kouči áno. Kouč nám pomáha ujasniť si, čo presne chceme, prečo to chceme a ako sa tam dostaneme. Ak sa niekedy v živote pohybujeme v slepej uličke, sme psychicky paralyzovaní, alebo sme utrpeli určitú duševnú emocionálnu traumu, reagovať sa dá rôznymi spôsobmi. Jednak pasívne vo forme obete alebo agresora, alebo aktívne vo forme tvorcu. A tak musíte rátať aj s určitým výsledkom svojho konania. A to je práve tá zodpovednosť za vlastné správanie.
Sme zodpovední za naše myslenie, rozhodnutia, reakcie a emocionálne stavy na ktorúkoľvek situáciu v našom každodennom živote, hoc aj tú najmalichernejšiu.
Profesor Antonovsky uviedol 3 základné aspekty zdroja duševnej a sily a celkového zdravia:
- Nájsť zmysluplnosť – mať pred sebou cestu, ktorá dáva zmysel môjmu životu, čiže to, čo ma napĺňa a to, kam smerujem. Toto je pre nás motivačným nábojom.
- Pocit zvládnuteľnosti – byť si vedomý a istý v tom, že dokážem zvládnuť to, čo sa mi deje, čo by sa dalo definovať ako náboj odvahy a sebadôvery.
- Zrozumiteľnosť – byť schopný chápať dianiu, ktoré sa okolo mňa deje, a v ktorom sa nachádzam. Že či naozaj chápeme životným výzvam a úlohám. To je nábojom ochoty byť k sebe pravdivý.
Prejsť si koučovacím tréningom je prvoradé, pretože keď sa ľudia rozhodujú v živote niečo zmeniť, napríklad prestať fajčiť alebo začať športovať, často sa stáva, že niekoľkodňová eufória a motivácia po tom, ako sa začali riadiť zaručenými radami z internetu, rýchlo opadla, a sú znova na bode 0. Alebo poradca zdravej výživy vám môže vypísať plán, ako ním schudnete, alebo ako si pacient môže zlepšiť svoj zdravotný stav po určitých radách a vypísaných liekoch, … Ale v skutočnosti ste stále stratení, lebo neviete presne ako na to s pocitom, že zmenu, ktorú možno na chvíľu urobíte, je neudržateľná. Tu by mal na rad prísť kouč, ktorý klienta rieši holisticky a zameriava sa presne na 3 aspekty zdroja duševnej sily. On nám pomáha: vidieť súvislosti, nazerať do svojho vnútra a nachádzať v prvom rade vnútornú motiváciu s tým, že najprv sa snaží nájsť zlý myšlienkový vzorec, ktorý nás stále brzdí vykonať dlhodobú zmenu. Potom je pre klienta oveľa ľahšie prebrať plnú zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk a s nadšením začať meniť svoj život.