Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1631

Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1633
Ako von z toxického vzťahu - Power Coaching
toggle menu

Power Coaching

Čo je to vlastne toxický vzťah? Zamysleli ste sa už niekedy nad tým či máte toxický vzťah, alebo minimálne poznáte niekoho vo vašom okolí kto má, alebo si myslí, že je súčasťou toxického vzťahu? Toxický vzťah, je vzťah ktorý nás ponižuje, vysáva nám energiu, ničí nás, je pre nás príťažou. Viete, prečo sa vlastne dostávate do toxického vzťahu? Poďme sa na to pozrieť.

Je to viac menej aj z toho hľadiska, že na začiatku vzťahu, akéhokoľvek vzťahu , je láska akoby „slepá“. Poznáte to, však ?

Človek je na začiatku vzťahu oddaný tomu druhému, je vášnivý, milujúci. Mnoho krát je to práve človek, ktorého nám ostatní závidia. V tomto počiatočnom stave nie je možné tak ľahko zistiť či je človek toxický. To vieme zistiť až časom. Mnoho krát si toxický človek sám vyhľadáva osoby, ktoré majú nižšie sebavedomie, alebo si málo veria či už vo vzťahoch, alebo všeobecne. Práve tým si lepšie a rýchlejšie získa toxický človek kontrolu nad partnerom.

Toxické vzťahy sú hlboko vryté v podvedomí a majú neuveriteľnú silu nás ovplyvňovať. Je dôležité aby sme si zapamätali, že sa vo vzťahu sem tam partneri pohádajú, alebo majú menšie nedorozumenia to ešte nerobí vzťah toxickým. Naopak ak je vo vzťahu opätovné ponižovanie, útoky na ľudskú dôstojnosť podrývanie autority, alebo neustále pripomínanie našich nedostatkov, zlyhaní. Je to vzťah, ktorý nás pomaly ale isto zničí, pretože uveríme, že v živote  sme „nuly“ a budeme sa tak aj správať.

„Dá sa vlastne toxický človek zmeniť?“  Na túto otázku sa skutočne ťažko odpovedá, pretože každý sme iní. Mnoho krát sa však stretávame stým, že v takomto prípade je nulová šanca na zmenu. Ak sa už, ale človek rozhodne, že nechce byť toxický a chce byť nápomocný pre niekoho iného, tak v podstate má rovnakú šancu na zmenu ako niekto, kto chce meniť základné princípy správanie. V toxickom vzťahu existuje zopár základných identifikačných pravidiel/znakov. 

K jedným z hlavných znakov patrí skutočnosť, že toxický človek bude vyžadovať závislosť na ňom, bude nám organizovať náš čas.

Na to aby sme odišli z toxického vzťahu si musíme veriť a vybudovať vnútornú sebadôveru. Kým tak nespravíme, nikto nám v tom nepomôže. Samozrejme nám oporou a pomocou môže byť dobrý priateľ, kouč, rodina. Avšak dokážeme to aj sami, ak sa tak jednoducho rozhodneme!  Mnoho krát sú v toxickom vzťahu pri rozchode štartérmi deti, pretože sa rozhodneme, že nechceme, aby nás deti videli v situáciách, keď nás partner ponižuje. Preto je skutočne dôležité si uvedomiť, že toxický človek môže ponižovať iba toho, kto sa nechá ponižovať.

Pre toxický vzťah je skutočne priam extrémne toxické to ak sú partneri na sebe závislí, či už finančne, alebo akoukoľvek formou závislosti. Skutočne je potrebné budovať svoje sebavedomie, budovať svoju finančnú nezávislosť. Obzvlášť si všímať, že v toxickom vzťahu sa pomaly ale isto zbavujeme svojich priateľov. Samozrejme, nie zo dňa na deň, no pomaly sa akoby všetci začnú strácať. Príkladom nám môže byť aj to, ak toxický človek bude útočiť na nášho priateľa, bude sa snažiť aby sme nemali priateľov a tým pádom nebudeme mať nikoho iného iba toxického partnera, ktorý nám na oplátku dá iba poníženie, emočné vydieranie a pod.

Toxický vzťah? To sa nám nemôže stať.“ Aj vy si hovoríte teraz túto otázku?

Až potom sa nad tým človek zamyslí, premýšľa o tom koľko z nás je takých sebavedomých a pritom majú v sebe veľa slabých čŕt, dlhodobo sme bez partnera/neveríme si vo vzťahoch a pod. Až neskôr keď sme vo vzťahu, ktorý je pre nás nový si nás toxický človek veľmi jednoducho „omotá“ okolo prstu.

Pri toxických ľuďoch je pravda, že mnoho krát si nás toxický človek  omotá okolo prsta, snaží sa nás oddialiť od rodiny. Mnoho krát ak sme v takomto vzťahu neviem z neho jednoducho odísť, je tam možná aj dehonestácia partnera/partnerky. Je potrebné si všímať maličkosti, jeho správanie, jeho smerovanie myšlienok. Prečo? Aby sme si vedeli neskôr uvedomiť plusy aj mínusy.

Skúsme si teda uvedomiť, že nie je dobré byť vo vzťahu, ktorý nás ponižuje, potrebné je všetko (aj tie maličkosti) vnímať pozorne. Snažiť sa byť dobrým a jedinečným partnerom.  Vybudujte si sebavedomie, buďte nezávislí aspoň do určitej miery či už finančne , ľudsky, rodinne, pretože tá závislosť na druhej osobe nie je prijemná dokonca ničí aj ten prijemný a pekný vzťah. Ponechajme si nejakú časť slobody, aby sme si mohli reálne užívať vzťah.

Ak sa však rozhodneme odisť z toxického vzťahu, musíme byť pripravení na to, že pri rozchode nám bude toxický človek sľubovať aj modré z neba a bude sa vyhovárať na rôzne situácie. Nastane sladká fáza a je dosť pravdepodobné, že budeme mať zrazu pred očami ideálneho partnera. Vtedy bude potrebné zapnúť kritické myslenie a uvedomovať si, že sa znova iba zapája prvý a veľmi priamy útok a znova nás chce “chytiť” sladkými rečami ako na začiatku. Je viac než  pravdepodobné, že by sme sa znova dostali do chronického ponižovania a toxického vzťahu.

Zdravý vzťah vyzerá ideálne tak, pokiaľ dokážu byť obaja partneri sami sebou, dokážu a chcú povedať svoj názor, mať pocit slobody a prijatia, kde môžu aj zlyhať, pretože je to v poriadku. V zdravom vzťahu by sme mali mať lepší pocit, že nám partner pomáha byť lepším človekom. Nájdite si partnera ktorý k vám bude dobrý a úprimný a zaručene sa vyhnete toxickému človeku.

Pevne veríme, že sme vám aspoň z časti objasnili, ako zistiť a rozpoznať toxický vzťah a ako správne a v rozumnom čase z neho odisť. Prajeme veľa zdravých vzťahov!

Pridaj komentár

Layer 1
Tento web používa cookies. Pokračovaním prezerania stránok súhlasíte s ich použitím.