3.časť: Svet zmeníme vtedy, keď zmeníme svoje myslenie (Duševné zdravie)
- 17. marca 2022
- Posted by: Power Coaching
- Category: Duševné zdravie , Inteligencia , Sebarozvoj , Sila mysle ,
V tretej časti série článkov “Ako porozumieť emocionálnej inteligencii” – Duševné zdravie si rozoberieme, ako zmeniť spôsob uvažovania, prečo je to dôležité a čo je toho výsledkom. Ste pripravení? Tak sa poďme do toho pustiť!
FAKTORY OVPLYVŇUJÚCE EQ
Genetika má väčší vplyv na IQ než na EQ, ale aj v emocionálnej inteligencii hrá dedičnosť svoju rolu. Mnohé deti sa emocionálnej inteligencii naučia od svojich rodičov. Na rozvoj EQ majú tiež silný vplyv zážitky z detstva. Napríklad sexuálne zneužívanie v detstve má vplyv na vývoj limbického systému a čelového laloka. Čelový lalok sa zmenšuje, zatiaľ čo limbický systém naberá na objeme. Rozvinúť vysoké EQ býva v tomto prípade problematické, no nie nemožné.
Sledovanie televíznych programov v detstve tiež dramaticky zväčšuje limbický systém, ktorý je potom dokonca väčší než čelový lalok. To je jeden z dôvodov, prečo mnohí pediatri neodporúčajú sledovanie televízie deťom do 12 rokov. V poslednom období bolo Americkou lekárskou asociáciou publikovaných niekoľko článkov z pera Dr. Brandona Centerwalla a ďalších vedcov o škodlivom vplyve televízie na emocionálnu inteligenciu detí.
Vašu EQ ovplyvňuje úroveň aktuálnej emocionálnej podpory z vášho okolia.
Nepriaznivý vplyv na EQ môžu mať fziologické faktory, napríklad:
- nedostatok spánku
- nedostatok telesného pohybu
- zlá strava
- a to najmä v kombinácií s neočakávanou stresujúcou situáciou
EQ A VÝŽIVA
Výživa sa javí ako jeden z faktorov, ktoré EQ ovplyvňujú zásadným spôsobom. Nedávne štúdie preukázali, že jedinec, ktorý by v danej situácii reagoval „normálne“, ak by sa stravoval zdravo, reaguje dramaticky odlišne, ak sa stravuje nevhodne (oveľa pravdepodobnejšie stratí kontrolu a nechá svoje emócie prejsť do hnevu a zloby). Takéto správanie veľmi často spôsobuje duševné zranenie alebo výčitky svedomia, ktorých sa agresor zbavuje len ťažko.
FAKTOR, KTORÝ JE NAD VŠETKÝM
Aj keď sú dedičnosť, sociálna podpora a životný štýl významnými faktormi ovplyvňujúcimi EQ, existuje ešte jeden zásadnejší vplyv. Mnohí psychológovia zaoberajúci sa EQ sa zhodujú, že najdôležitejšie je to, čo si myslí sám jedinec. Inými slovami, vaše každodenné myšlienky a myšlienkové pochody majú obrovský vplyv na vaše EQ.
To, čo si myslíte, ovplyvňuje to, kým ste.
Môžete zmeniť základné hodnoty a postoje tým, že zmeníte svoj spôsob uvažovania! Výsledkom je trvalé zlepšenie nálady, pohľadu do budúcnosti aj produktivity.
V nedávnej minulosti panovalo presvedčenie, že psychiater by nemal ovplyvňovať hodnoty a vieru svojho pacienta. Bolo povedané, že ak by to urobil, prekročil by etické hranice. Navyše by sa pacientov stav pravdepodobne zhoršil. Dnes niektorí odborníci zastávajú opačný názor. Sú presvedčení, že pokiaľ nezmeníme hodnoty a presvedčenie, nemôžeme dosiahnuť trvalé zlepšenie nálady, vyhliadok do budúcnosti ani výkonnosti. Dokonca ich tvrdenia sú podložené množstvom vedeckých dôkazov.
Výskum jednoznačne preukázal, že negatívne a mätúce myšlienky vždy obsahujú značné skreslenia. Aj keď na prvý pohľad vzbudzujú dojem vierohodnosti, v skutočnosti sú iracionálne, prekrútené alebo úplne chybné. Podobný spôsob premýšľania je hlavným zdrojom utrpenia v súčasnom svete.
Dobrou správou je, že ak sa nám podarí zlepšiť spôsob uvažovania, bude to mať zásadný vplyv na našu náladu, osobné vzťahy aj život všeobecne. Svet zmeníme vtedy, keď zmeníme svoje myslenie.
Zdroj informácií: Stratené umenie myslieť