Ako neprokrastinovať

5 TIPOV: Ako neprokrastinovať

Všetko stojí na tom, aby sme sa naučili neodsúvať prokrastináciou dôležitú prácu na druhú koľaj. Ako neprokrastinovať? Ako spraviť prvý krok?

Počúvali sme to už od detstva, “Čo môžeš urobiť dnes neodkladaj na zajtra”. Príslovie vyjadruje poučenie, že nie je dobré odkladať prácu, ale spraviť ju čo najskôr, pretože neskôr to nemusí byť ľahké alebo už sa to nebude dať uskutočniť. Akú veľkú pravdu mali naši rodičia, prarodičia, keď nám to v jednom kuse pripomínali. V tejto chaotickej dobe tieto slová nestratili na význame, len slovník sa zmenil. Nová doba priniesla aj nové slová, nahradila toto príslovie jedným slovom Prokrastinácia.

Vedeli ste? Prokrastinácia, teda výrazná a chronická tendencia odkladať plnenie povinností a úloh (najmä tých nepríjemných) na neskoršiu dobu súvisí so zvládaním emócií, nie času.

Priznajme si, mnohí z nás namiesto plnenia úloh alebo učenia sa, nevyužívajú čas efektívne a sedia na sociálnych sieťach alebo pozerajú seriály, von oknom a prokrastinujú. Odkladanie nepríjemných úloh alebo povinností na neskôr je pre človeka úplne prirodzené a netreba sa za prokrastináciu hanbiť. Veď nie sme stroje.

Aký je rozdiel medzi občasnou-aktívnou a chronickou prokrastináciou?

 Chronická prokrastinácia

Je taká, ktorá nám v živote skutočne bráni kamkoľvek sa posunúť, pretože úlohy, ktoré máme, jednoducho nie sme schopní v stanovenom čase dokončovať. Dostávame sa tak do cyklu nesplnených povinností, stresu, výčitiek okolia a pocitu neschopnosti. Ide tu už o regulárnu diagnózu, kde je potrebná návštevu psychológa.

 Aktívna prokrastinácia

Je stav, keď úlohy odkladáte, pretože tušíte, že by ste bez časového tlaku aj tak neboli schopní efektívne pracovať. Takáto prokrastinácia nemusí byť nevyhnutne zlá. Ak sa vám všetky dôležité úlohy darí plniť, len vám dokončenie  občas trvá dlhšie.

Neodkladaj veci na zajtra

Všetko stojí na tom, aby sme sa naučili neodsúvať prokrastináciou dôležitú prácu na druhú koľaj.

Aká je teda pomoc?

Jednoduchá. Kedykoľvek Vás čaká nejakú úloha, do ktorej sa vám príliš nechce, sústreďte sa na to, ako začať. Urobte prvý krok.

1. CIEĽ. Jeden z najefektívnejších spôsobov, ako bojovať proti prokrastinácii je stanoviť si cieľ, ktorý sa v živote pokúsiš dosiahnuť,aj keď si ten cieľ rozdelíte na viacero menších cieľov. Dôležité je ten cieľ mať pred sebou. Skúsenosti ukazujú, že akonáhle človek začne, zvyčajne už pokračuje ďalej.

2. PRAVIDELNOSŤ. Ale nestačí len začať, ako sa hovorí, pravidelnosť je potrebná.

3. SÚSTREDENOSŤ. Nie na viaceré úlohy, ale na jednu úlohu, ktorú máme v dannom okamihu splniť. K tomu si vytvoríme aj vhodné podmienky, ktoré nám našu sústredennosť nebudú narúšať.

4. MOTIVÁCIA. Nezabudnite na motiváciu.Mysli na odmenu, ktorá ťa čaká, keď si svoje ciele splníš. Mysli na ten pocit úspechu, ktorý ťa úplne ovládne. Mysli na to, ako skvelo sa budeš cítiť.

5. ZODPOVEDNOSŤ. Ďalšiu dôležitú úlohu hrá zodpovednosť. Keď sme sa rozhodiť skončiť s prokrastináciou, tak to dotiahnite do konca a buďte zodpovedný. Keď to však nezvládate a potrebujete kouča, ktorý Vás bude sprevádzať na Vašej ceste do cieľa, neváhajte a vyhľadajte ho.

Naši skúsení kauči vám taktiež dokážu pomôcť na základe kaučovacích techník, ktoré budú pre vás najvhodnejšie pri zdolávaní prokrastinácie. Napíklad metóda “CESTA HRDINU”, rozvíja kaučovanému jeho odvahu, pracuje na výdrži a rozhodnosti, verí v jeho schopnostiam. Metóda “STOP” zase umožňuje kaučovanému aktívny a vedomý prístup k situácii či problému. Podstatou je zamyslenie sa nad objektívnou realitou,opätovné prehodnotenie  situácie a vedomé riešenie. “RIEKA ŽIVOTA”  je ďalšie úžasná metóda, ktorá pomáha koučovanému vidieť jeho silné stránky, ktoré mu pomohli ísť hore, rásť a cítiť sa dobre a zistiť ako ho to posilnilo.

„Želať si zmenu nič nezmení. Rozhodnúť sa teraz hneď k činu, zmení všetko.“ Nick Vujicic

ZDROJ: Citáty z knihy Úspech si ty od Silvii Langermann