Ako sa vraví „Kto nič nerobí, nič nepokazí“. Konajme bez strachu zo zlyhania, pretože jediný, kto určuje či ide o zlyhanie alebo nie, sme my sami.
Očakávanie a sklamanie sú bežnou súčasťou našich dní. Jedno nás vystrelí do výšin a druhé zhodí na zem. Ako sa k nim postaviť aby nás nesabotovali, ale posúvali vpred?
Určite ste už počuli alebo aj použili vetu: „Radšej nič nečakaj, nebudeš sklamaný“. Naozaj je to tak? Skúsme sa zamyslieť. Výrok nám radí nič nečakať. Obávam sa však, že to nie je možné. Očakávania sú naše predstavy. To v čo veríme a dúfame, že príde. Naša myseľ neúnavne pracuje a ponúka nám vízie budúcich udalostí. Očakávania sú našou prirodzenou súčasťou – máme ich a aj mať budeme. A to je dobre. Vedia nám totiž výborne poslúžiť.
Silvia Lengermann na základe svojich skúseností zhrnula 6 vlastností úspešných ľudí:
- Prvou z nich je schopnosť byť vizionár. Vizionár sníva, necháva sa unášať svojou fantáziou a vidí možnosti aj tam, kde iný nie. Jeho sny sú ako odrazový mostík. Keď si uvedomíme čo očakávame, dokážeme si ujasniť vlastné smerovanie. Naše očakávania sa môžu stať našimi cieľmi. Je však dôležité naučiť sa s očakávaniami správne pracovať.
- Druhá časť výroku nás vystríha pred sklamaním. Čo to je a prečo sa ho tak bojíme?
“Sklamanie je iba činnosťou vášho mozgu, ktorý sa prispôsobuje realite potom, čo zistí, že veci nie sú také, aké ste si mysleli.”
Brad Warner
Sklamanie je rovnako ako očakávania neoddeliteľnou súčasťou nášho bytia. Viete prečo? Pretože neexistuje totálny neúspech – vždy sa nám podarí dosiahnuť „aspoň niečo“, a rovnako neexistuje ani dokonalý úspech – vždy sa „aspoň niečo“ pokazí. Neustále sa pohybujeme niekde medzi týmito dvoma extrémami a musíme sa vyrovnať s určitou mierou sklamania. Záleží iba na tom aký postoj k nemu zaujmeme. Nemôžeme sa mu vyhnúť. Môžeme však, z neho strhnúť masku strašiaka a pozrieť sa čo sa za ňou skrýva. Keď to urobíme, uvidíme, že sme získali veľa – skúsenosť.
“Veľa ľudí sa bojí snívať vo veľkom. Neradi dúfajú v príliš veľa, pretože nechcú byť sklamaní. Vďaka tomu sa uspokojujú s všednosťou.”
John C. Maxwell
Otázkou zostáva ako si nadstaviť svoje očakávania ako sa postaviť k nepríjemnému pocitu zo zlyhania?
- Uvedomme si čo dokážeme ovplyvniť a čo nie. Týmto spôsobom môžeme dosiahnuť aby boli naše očakávania reálnejšie.
- Nevkladajme svoje očakávania do správania sa druhých ľudí. Pocity a konanie druhých je presne to, nad čím nemáme veľkú moc.
- Naše obrovské očakávanie si rozmeňme na drobné ciele, ktoré sú tak veľké, že nás neodradia a zároveň tak veľké, že nás nebudú nudiť.
- Pri pocite sklamania sa pozrime na tie časti svojej cesty, ktoré sme zvládli. Chyby volajme skúsenosťami – zistili sme totiž, čo už nebudeme opakovať.
- Nedržme sa strnulo našich predstáv – buďme flexibilní
- S úsmevom sa ľahšie kráča – neberme sa tak vážne.
Ako sa vraví „Kto nič nerobí, nič nepokazí“. Konajme bez strachu zo zlyhania, pretože jediný, kto určuje či ide o zlyhanie alebo nie, sme my sami. Ako píše Silvia Lengermann vo svoje knihe Úspech si ty najväčší súper je v našej hlave. Nepotrebujeme presvedčiť nikoho iného – iba seba samého.
Ak sa chcete dozvedieť viac o tom ako dosahovať, čo chcete, komunikovať, vyjednávať a mať lepšie vzťahy, odporúčam knihu od Sylvie Langermann „Úspech si ty“ alebo podcasty a videá jej spoločnosti Powercoaching.