Si v živote na mŕtvom bode a nevieš ako ďalej? Vyskúšaj týchto 15 tipov!

Máš pocit, že si vyskúšal všetko a napriek tomu sa stále cítiš zaseknutý na mŕtvom bode?

Ocitol si sa v živote na mŕtvom bode a nevieš sa pohnúť z miesta? Alebo sa točíš dokola v tom istom kolotoči a nevieš ako z neho von? Tento stav „zaseknutia“ nie je dôkazom zlyhania, je súčasťou procesu.

Tvoj život sa vyvíja, prechádza zmenami. Nastávajú chvíle, keď doterajšie návyky, stereotypy a vzorce správania už viac nie sú funkčné a neprinášajú požadované výsledky. Držia ťa stále na tom istom mieste. Pokiaľ niečo nezmeníš, ani tvoj život sa nezmení.

„Definícia šialenstva je robiť tie isté veci znovu a znovu a očakávať odlišné výsledky.“

Na mŕtvom bode sa môžeš cítiť aj vtedy, ak tvoj život nezodpovedá tomu, kto skutočne si, ale tomu, kým by si mal byť podľa názorov iných ľudí. Si uväznený medzi tým, kto si, kým chceš byť a kým by si mal byť?

Hneď na úvod je dôležité si uvedomiť, že tak, ako to je teraz, to nemusí byť naveky. Všetko trvá krátko, ako pominú krásne časy, pominú aj tie ťažké. Preto nech ti je útechou, že aj z mŕtveho bodu sa dá dostať a je len na tebe, čo pre to spravíš, aby si sa pohol vpred k lepšiemu životu.

„Či už vidíš pohár poloprázdny alebo poloplný, vedz, že ten pohár sa dá znovu naplniť“

Účinným liekom proti uviaznutiu na mŕtvom bode je niečo zmeniť.

Prvý krok je sa rozhodnúť, že nechceš ostať tam, kde si.

„Rásť je bolestivé. Zmena je bolestivá. Ale nič nie je také bolestivé, ako ostať zaseknutý niekde, kde nepatríš.“

Tu ti ponúkame 15 tipov, ktoré ti pomôžu sa pohnúť ďalej:

1. Pozri sa na svoj život ako na film

Čo by povedal rozprávač o tvojej situácii? O tvojom živote? O tebe samotnom? Aký by mohla mať hlavná postava svoj prelomový moment? Čo by si chcel, aby sa jej stalo? Použi predstavivosť a kreativitu.

2. Spoznaj sám seba

Vo svete plnom zhonu sa zastav, sadni si v tichu a zamysli sa nad sebou samým. Urob si takú osobnú revíziu. Poznáš sa vôbec? Vieš kto si a čo očakávaš od života? Čo všetko vo svojom živote máš? Čo chceš vo svojom živote stále mať? Čo ti tam ešte chýba? Aké sú tvoje priority a hodnoty, silné a slabé stránky? Kým chceš byť? Akým človekom sa chceš stať? Aký chceš mať životný štýl? Žiješ život podľa svojich predstáv alebo podľa názorov iných? Aké emócie u teba prevládajú? Nedržia ťa na mieste práve negatívne emócie, ako sú zlosť alebo smútok? Čo/kto ťa drží na mieste?

Reflektuj. Prehodnoť celkovú cestu. Napíš si progres, ktorý si urobil doteraz. Veľkým pomocníkom ti môže byť aj vedenie denníka. Nájdi nejaký životný vzorec alebo schému, ktorá ťa brzdí.

Zistiť o sebe viac môžeš aj absolvovaním kurzu Osobná diagnostika

3. Nastavenie mysle

Cítiš sa ako obeť (života, okolností, osudu)? Vzdať sa je jednoduchšie. Ak máš mentalitu obete, to, čo potrebuješ, je zmeniť nastavenie mysle, a to z obete na tvorcu. Tvorcom života sme my sami. Je na tebe, čo so svojim životom urobíš. Prevezmi zodpovednosť za svoj život. Nečakaj, že sa veci vyriešia samé. Nečakaj na názor, povolenie, schválenie, mamu, partnera/partnerku, na víkend, dovolenku, dôchodok alebo kým budeš dokonale pripravený. Ak nás niečo brzdí, väčšinou sme to my sami.

Identifikuj, čo je a čo nie je v tvojom poli vplyvu. Čo môžeš ty urobiť, aby si svoj život zmenil?

Zbav sa obmedzujúcich a negatívnych presvedčení, polož si nejaké užitočné (napr. koučovacie) otázky a buď k sebe čestný. Zmeň svoje presvedčenia na také, ktoré ti budú slúžiť, nie ťa sabotovať.

Ver tomu, že keď sa pre niečo rozhodneš, zmeníš tým svoju budúcnosť. Uvedom si, že ty kontroluješ svoje emócie a ty si tvorcom tvojej reality. Je to tvoja zodpovednosť. Nikto ťa nepríde zachrániť.

4. Osobná vízia

Čo si skutočne želáš? Ako si predstavuješ svoju budúcnosť? Aký chceš mať životný štýl? Kým sa chceš stať? Zasnívaj sa a porozmýšľaj, čo môžeš urobiť, ako a kedy, aby si sa pohol bližšie ku svojej vízii. Ako povedal Henry Ford:

„Či už si myslíš, že to dokážeš alebo nie, vždy máš pravdu“.

Vypíš si zoznam zmien, ktoré chceš vo svojom živote vidieť, potom ich rozmeň na drobné kroky a zaviaž sa k jednému z nich.

5. Ciele a zmysel

Urči si ciele, ktoré budú spadať pod tvoju osobnú víziu. Tieto ciele ti dajú zmysel. Keď budeš deň čo deň pracovať na týchto cieľoch, aj keď len maličkými krôčikmi, nielenže ťa to bude napĺňať niečím pre teba zmysluplným, ale odmenou ti bude aj dobrý pocit a pozitívne nastavenie. Keď sa na ceste obzrieš späť a uvidíš, čo všetko si zdolal a kam si sa dostal, už viac nebudeš mať pocit, že stojíš na jednom mieste.

„Život je cesta, nie cieľ“

6. Zmena perspektívy

Možno sa ti to bude stať trochu morbídne, ale o to to bude silnejšie. Predstav si svoj pohreb. Aký prejav tam o tebe prednesú tvoji blízki? Čo tam môžu povedať o tebe a tvojom živote? Akým si bol človekom? Ako si žil?

Ako myslíš, že sa na svoj život budeš pozerať ty sám ako 85 ročný?

Polož si ďalšie otázky, ktoré zmenia tvoj uhol pohľadu: Čo by ti poradil tvoj idol/vzor/najlepší priateľ? Čo by si spravil, keby ťa nikto nesúdil? Čo by si urobil, keby si nemal obmedzenia? Ako by si konal, keby si vedel, že nemôžeš nič stratiť? Ak by si začal nový život, aký život by si chcel mať? Keby si sa neriadil názormi a očakávaniami iných a len sebou samým, ako by si žil? Keby neexistovali peniaze, ako by si trávil svoje dni? Po čom tvoje srdce túži, od čoho ťa rozum drží?

7. Hľadaj riešenia

Nájsť výhovorku vie každý. Nehľadaj problém na každé riešenie. Hľadaj vždy riešenie, ako by sa to spraviť dalo.

„Ak sa ti nepáči, kde si, pohni sa, nie si strom. “

8. Konaj

V čom spočíva hlavný rozdiel medzi neúspešným a úspešným človekom? V akcii. Nestačí len snívať doma na gauči alebo sa sťažovať na systém. Niekedy dokonca ani nestačí mať plán (aj keď na papieri), načítané knižky a neustále sa pripravovať. Rozdiel spočíva vo výsledkoch, a tie sa objavia, až keď niečo vo svojom živote vykonáš.

Buď pripravený, vzdelávaj sa, ale aj konaj, chop sa príležitostí alebo si ich sám vytvor. Napriek tomu, že cítiš strach, že sa ti občas nechce alebo sa necítiš dokonale pripravený. Aj malé, postupné krôčiky vpred sú posun. Porozmýšľaj, ako si môžeš zlepšiť dnešný deň alebo najbližšiu hodinu?

9. Začni kde si

Minulosť nezmeníš. Nezmeníš ani niektoré okolnosti v tvojom živote. Ale sú veci, ktoré zmeniť môžeš. Nečakaj na dokonalú chvíľu, keď budeš perfektne pripravený. Taká pravdepodobne nikdy nepríde. Dokonalá chvíľa je vždy len TERAZ. Zlé konce sú niekedy dobré začiatky. Urob ďalší krok, inak budeš robiť rovnakú vec po zvyšok života.

Ak stále odkladáš veci na neskôr, vyskúšaj tento kurz Prokrastinácia a ako sa jej zbaviť.

„Môžeš trpieť bolesťou zo zmeny alebo trpieť tým, že ostaneš tak ako si.“

10. Zdravé návyky a mikronávyky

Niekedy stačí skutočne málo. Zmeň, pridaj alebo odstráň niektoré návyky a mikronávyky. Či už chceš začať cvičiť, učiť sa nový jazyk alebo prestať prokrastinovať, začni postupne, po malinkých zvládnuteľných dávkach. Na túto tému je výborná kniha Atómové návyky (James Clear).

11. Vykroč z komfortnej zóny

Pohodlie a stereotyp zabíja. Človek rastie tam, kde to už nie je pohodlné. Prekroč svoje hranice. Čeľ svojmu strachu. Prekonávaj sám seba aj prípadné prekážky. Uč sa na svojich chybách. Keď budeš zotrvávať len vo svojej bezpečnej komfortnej zóne, nepohneš sa z miesta.

12. Skúšaj nové veci

Spoznávaj nové miesta, ľudí, komunity. Rozširuj obzory. Nauč sa niečo nové, začni chodiť opäť do školy, na kurzy, tréningy, tvorivé dielne, čítaj knihy, počúvaj podcasty. V dnešnej dobe nemusíš žiť v hlavnom meste, aby si mal prístup k rôznym kurzom a osobám. Stačí mať prístup na internet.

Čo si vždy chcel urobiť a nikdy si sa neodvážil? Čo si mal rád, keď si bol dieťa? Čo by si sa chcel ešte naučiť? Čo by si chcel v tomto živote ešte zažiť? O čom sa chceš dozvedieť viac? Čo chceš stihnúť navštíviť/vidieť?

13. Oddýchni si

Nemusíš ísť vždy na výkon. Nemusíš robiť stále len niečo užitočné a produktívne. Ak si potrebuješ jednoducho oddýchnuť, zabudni na všetky výhovorky prečo si to nemôžeš dovoliť a ako sa to nedá. Hľadaj riešenia a spôsoby, ako to spravíš. Len ty sám si to musíš dovoliť a dopriať, nečakaj na povolenie od niekoho iného. Počúvaj svoje telo a dušu. Čo pre teba vlastne znamená oddych? Čo najmenej môžeš pre seba urobiť? Niekedy ti práve odstup môže priniesť nový náhľad. Ak chceš píliť drevo, potrebuješ občas čas na naostrenie píly.

14. Sebakoučing

Pomôž si koučovacími otázkami. Ak sa nachádzaš na mŕtvom bode a nechceš to tak mať, ako to teda chceš mať? Ako si predstavuješ tvoju ideálnu budúcnosť? Čo a koho by si tam chcel mať? Kde by to malo byť? Ako by si sa tam chcel cítiť? Ako to tam vonia? Čo tam vidíš? Ako sa tam cítiš? Preskúmaj svoju víziu, ciele, realitu, možnosti a naplánuj si kroky, ktorá ťa budú viesť tým správnym smerom.

15. Požiadaj o pomoc

Ak potrebuješ, požiadaj o pomoc blízku osobu alebo odborníka. Niekedy sa stačí len porozprávať. Vopred však danej osobe povedz, či žiadaš o radu alebo len o vypočutie.

Jednou z možností je aj nájsť si kouča/koučku. Profesionálny certifikovaný kouč ti pokladaním správnych otázok pomôže nájsť odpovede sám v sebe. A to aj také, ktoré ty sám nevidíš, lebo nemáš potrebný nadhľad. Ako sa hovorí, možno len „nevidíš les cez stromy“. Ak ťa zaujalo vyskúšať koučing, tu ti ponúkame odkaz na našu koučku Mgr. Silviu Langermann PhD. PCC.

Máš pocit, že si vyskúšal všetko a napriek tomu sa stále cítiš zaseknutý na mŕtvom bode? Skús sa ešte zamyslieť nad tým, či jednoducho nie si iba veľmi sebakritický. Možno len nevnímaš úspechy, ktoré si už dosiahol (aj tie „menšie“ sa počítajú), čo nové si sa naučil, čo si vybudoval, aké kvalitné vzťahy udržiavaš, ako sa vedome staráš o svoje telo a dušu a pod. Častým dôvodom je aj impostor syndróm, kedy má človek pocit podvodníka, že si svoj úspech nezaslúžil svojim pričinením. Ďalšou príčinou môže byť, že sa porovnávaš s inými ľuďmi, ktorí však majú úplne iné životy, predpoklady a skúsenosti ako ty.